“Azərbaycan arxeologiyasının əsasları” kitabı təqdim olunub
Dekabrın 25-də Bakı şəhərində Kitabevim.az kitab mərkəzində tarix elmləri doktoru, professor Qafar Cəbiyevin “Azərbaycan arxeologiyasının əsasları” kitabının təqdimatı keçirilib. Təqdimatda arxeoloqlar, müəllimlər və tələbələr, geniş ictimaiyyətin nümayəndələri iştirak etmişlər.
27-12-2018
Ardını oxu
"Ağsuda tərəkəmə obaları" araşdırma tanıtım seminarı keçirilib
Noyabrın 27-də Ağsu rayonu Pirhəsənli kənd tam orta məktəbində "Ağsuda tərəkəmə obaları" araşdırma tanıtım seminarı keçirilib. Seminar Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Şurasının maliyyə yardımı ilə icra edilən “Ağsuda tərəkəmə ənənələrinin araşdırılması, kitabın nəşri və seminarların keçirilməsi” layihəsi çərçivəsində aparılan araşdırmaların təqdimatına həsr olunub.
27-11-2018
I Beynəlxalq Ağsu Simpoziumu keçirilib
09-10 noyabr 2018-ci il tarixdə MİRAS Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyinin təşəbbüsü, Odlar Yurdu Universiteti, Türkiyənin Kastamonu Universiteti, İtaliyanın YOKOKU Asossiasiyası və Gürcüstan Qafqaz İrsi Araşdırma İnstitutunun dəstəyi ilə Ağsu şəhərində Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaranmasının 100 illiyinə həsr olunmuş Türk Dünyası Dövlətçilik İrsi mövzusunda I Beynəlxalq Ağsu Simpoziumu keçirilib.
10-11-2018
IV Beynəlxalq Həmzə Nigari simpoziumu keçirilib
25-27 oktyabr 2018-ci il tarixdə Amasiya Universiteti, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universiteti və onun Şamaxı filialı, AÜSSAM (Amasiya Universiteti Sosial və Strateji Araşdırmalar Mərkəzi), MİRAS Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyi və AZERDER (Azərbaycan Türkləri Mədəniyyət, İncəsənət və Həmrəylik Dərnəyi) tərəfindən Türkiyə Cümhuriyyətinin Amasiya şəhərində IV Beynəlxalq Həmzə Nigari Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin quruluşunun 100-cü ilində Türkiyə-Azərbaycan əlaqələri simpoziumu keçirilib.
29-10-2018
İsmayıllının mədəni irsinin təbliğində bələdçilərin rolu
13-14 oktyabr 2018-ci il tarixində İsmayıllı rayonunun Talıstan kəndində Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin Təhsildə inkişaf və innovasiyalar üzrə ikinci qrant müsabiqəsi çərçivəsində İsrayıl Həsənov adına İsmayıllı şəhər 1 nömrəli tam orta məktəbin nəzdində tarix müəllimi Təranə Yusifovanın rəhbərliyi ilə yaradılan məktəblilərin Girdiman bələdçi klubunun “İsmayıllının mədəni irsinin təbliğində bələdçilərin rolu” mövzusunda iki günlük seminar keçirilmişdir.
16-10-2018
Girdiman bələdçi klubu İsmayıllı kəndlərində araşdırmalar aparır
Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin Təhsildə inkişaf və innovasiyalar üzrə ikinci qrant müsabiqəsi çərçivəsində İsrayıl Həsənov adına İsmayıllı şəhər 1 nömrəli tam orta məktəbin nəzdində tarix müəllimi Təranə Yusifovanın rəhbərliyi ilə yaradılan məktəblilərin Girdiman bələdçi klubu İsmayıllı kəndlərində sorğular keçirir və araşdırmalar aparır.
27-9-2018
“Qafqaz İslam Ordusu - 100” yürüşü və görüşü
1918-ci ildə Qafqaz İslam Ordusu Azərbaycana yardıma gələrkən qərargah mərkəzlərindən biri iyul ayının 2-dən Ağsu rayonu Padar (Gülmalı) və Külüllü kəndləri arasında hər iki tərəfdən Girdiman çayı ilə əhatələnən Bilal əfəndi məscidində yerləşib. Özünün bu gün də şirin suyu ilə seçilən, Girdiman çayı içərisində əlahiddə ada kimi görünən Bilal əfəndi məscidi qərargah Güzdəyə köçənə qədər demək olar ki, mərkəz olmuşdur.
16-9-2018
"YOKOKU 2018: Mədəni irs sahəsində dialoqlar" VI Beynəlxalq Konfrans keçirilib
22-26 may tarixlərində İtaliya Respublikasının Matera şəhərində "YOKOKU 2018: Mədəni irs sahəsində dialoqlar" mövzusunda VI Beynəlxalq YOKOKU Konfransı keçirilib. Konfransı Mədəni İrsin Konservasiyasında Gənclər - YOKOKU Beynəlxalq Assosiasiyası, İtaliya Milli Tədqiqatlar Şurası Arxeologiya və Abidələr İnstitutu, Bazilikata Universiteti və Kalabriya Universiteti təşkil edib.
30-5-2018
"Bakıdan Balkanlara Xəlvətilik" III Beynəlxalq Simpoziumu keçirilib
May ayının 12-də Türkiyə Cümhuriyyətinin Amasiya şəhərində "Bakıdan Balkanlara Xəlvətilik" III Beynəlxalq Simpoziumu keçirilib. Simpoziumu Gənc Təsəvvüfçüləri Dəstəkləmə və Təkmilləşdirmə Dərnəyi təşkil edib. Türkiyə, Azərbaycan, Makedoniya, Bosniya və Hersoqovinadan 20 alimin sufizm və xəlvətiliyə dair müxtəlif mövzularda məruzəsi dinlənilib.
14-5-2018
Завершился III Международный Фестиваль «ТерекемеЧершенбеси»
19-21 марта 2018 года в селе Гегяли Агсуинского района прошел 3-й Международный Фольклорный Фестиваль «Терекеме Чершенбеси». Организаторами Фестиваля являлись Общественная организация по содействию изучения культурного наследия МИРАС и Группа по Исследованию и Пропаганде Фольклора Терекеме при общеобразовательной школе имени Хагигята Мусаева села Гегяли.
26-3-2018
3. Uluslararası Terekeme Çarşambası Folklor Şöleni
19-21 Mart 2018 yılında Aksu ilinin Gegeli köyünde III Uluslararası Terekeme Çarşambası Folklor Şöleni yapılmıştır. Şöleni MİRAS Kültürel Mirasın Araştırılmasına Destek Derneği ve Gegeli köyü Hakikat Musayev okulundaki Terekeme Folkloru Araştırma ve Uygulama Derneği yapmıştır.
19-21 mart 2018-ci il tarixində Ağsu rayonunun Gəgəli kəndində III Beynəlxalq Tərəkəmə Çərşənbəsi Folklor Festivalı keçirilib. Festivalın təşkilatçıları MİRAS Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyi və Həqiqət Musayev adına Gəgəli kənd ümumi orta məktəbi nəzdindəki Tərəkəmə Folkloru Araşdırma və Təbliğat qrupudur.

Instead of having equal and just treatment with all European countries as the President of European Parliament, Mr. Martin Schulz attracts attention with voice of unreal thoughts about Azerbaijan. By expressing the ideas on violation of the rights of Leyla Yunus arrested for public activity in Azerbaijan during plenary of the European Parliament on 26th November 2014 held in Strasbourg Mr. Schulz meddled with the internal affairs of our country unambiguously.
Read more
Macedonian Culture and Folklore Activities Came to an End
On 11th November, 2014 range of events for the promotion of cultural heritage of Azerbaijan and Macedonia lasted at initiative of MIRAS Social Organization in Support of Studying of Cultural Heritage, with support of Ministry of Culture and Tourism of the Republic of Azerbaijan, Agsu regional Executive Power, Socio-Cultural Anthropology Institute of Macedonia, COMCEC and AzGranata MMC
12-11-2014
On 9th November, 2014 range of events for the promotion of cultural heritage of Azerbaijan and Macedonia was held at initiative of MIRAS Social Organization in Support of Studying of Cultural Heritage, with support of Ministry of Culture and Tourism of the Republic of Azerbaijan, Agsu regional Executive Power, Socio-Cultural Anthropology Institute of Macedonia, COMCEC and AzGranata MMC in Agsu City, Azerbaijan.
On 9th November, 2014 range of events for the promotion of cultural heritage of Azerbaijan and Macedonia will be held at initiative of MIRAS Social Organization in Support of Studying of Cultural Heritage, with support of Ministry of Culture and Tourism of the Republic of Azerbaijan, Agsu regional Executive Power, Socio-Cultural Anthropology Institute of Macedonia, the Standing Committee...
I YOCOCU Agsu School Ended
5-day 1st YOCOCU School for students and young professionals arranged in Medieval Agsu town on 6-12 October, 2014 at initiative of MIRAS Social Organization in Support of Studying of Cultural Heritage, with support of Ministry of Culture and Tourism of the Republic of Azerbaijan, ANAS, Agsu region Executive Power was completed. The school was dedicated to the topics of conservation, restoration and management of archaeological sites.
11-10-2014
3rd International Symposium of Turkic Art, History and Folklore Held in India
3rd İnternational Symposium of Turkic Art, History and Folklore was held in India on 20-26 September, 2014 in New Delhi city of India by MIRAS Social Organization in Support of Studying of Cultural Heritage (Azerbaijan), Jamia Millia Islamia University, (India) and Selçuk University (Turkey).
26-9-2014
MIRAS Presented “Clean Village” Project in Spain
On 22-27 September 2014 the SOPA14- II International Congress on Education and Socialization Heritage in Rural Areas was held in in Celanova province of Galicia, Spain by “Underground Archaeology”, Celanova municipality and Ourens Council.