Beynəlxalq forumun iştirakçıları Qobustan, Şamaxı və Ağsuda olublar
Bakıda keçirilən Gənclərin II Beynəlxalq Mədəni İrs və Turizm Forumunun iştirakçılarından bir qrupu fevralın 2-də Qobustan, Şamaxı və Ağsu rayonlarında yerləşən mədəni irs abidələri və turizm obyektlərini ziyarət ediblər.
AZƏRTAC xəbər verir ki, Azərbaycan, Türkiyə, Niderland və Latviyadan olan nümayəndələr əvvəlcə Qobustandakı Diri Baba türbəsində, sonra Şamaxı Tarix-Diyarşünaslıq Muzeyi və Cümə məscidində olublar. Beynəlxalq forumun iştirakçılarına hər iki tarixi abidə barədə ətraflı məlumat verilib. Sufiliyin Xəlvətiyyə təriqətinin tanınan nümayəndələrindən birinə məxsus olduğu güman edilən Diri Baba abidəsi qonaqlarda dərin təəssürat yaradıb. Şamaxıdakı Cümə məscidinin VIII əsrdə tikildiyi, müxtəlif dövrlərdə zəlzələlər nəticəsində dağılsa da bərpa olunduğu, 2013-cü ildə yenidən ibadətə açıldığı barədə məlumatlar da maraqla qarşılanıb.
Qeyd edək ki, multikultural dəyərlərin ən yaxşı təcəssümündən biri olan Cümə məscidi və onun ətrafı arxeoloji baxımdan da əhəmiyyətli məkandır.
Şamaxı Tarix-Diyarşünaslıq Muzeyi ilə tanış olan forum iştirakçılarına muzeyin kataloqu hədiyyə edilib.
Daha sonra forum iştirakçıları orta əsr Ağsu şəhər arxeoloji turizm kompleksi ilə tanış olublar. Məlumat verilib ki, arxeoloji turizmin inkişaf etdirilməsi istiqamətində Azərbaycanın əsas turizm obyektlərindən olan bu kompleksi hər il 5000-dən çox turist ziyarət edir.
Türkiyə Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin Mədəniyyət Abidələri və Muzeyləri İdarəsinin əməkdaşı Pınar Atalay, Niderland Krallığı Bakı səfirliyinin nümayəndəsi Casper Van Vlokhoven, Latviyanın SIA Spare`Travel” və “SIA Spare” İdman Agentliyi İdarə Heyətinin üzvü Gints Aksiks kompleks haqqında fikir və tövsiyələrini bölüşüblər.
Sonda forum iştirakçıları bölgənin ən iri sənaye müəssisələrindən biri olan “Az-Qranata” MMC-nin şirə və şərab emalı zavodunda olublar.

CUBETO Forum Participants Visited Gobustan, Shamakhi and Agsu in Azerbaijan
A group of CUBETO Forum (International Youth Forum of Cultural Heritage and Tourism) participants visited cultural monuments and tourism facilities located in Gobustan, Shamakhi and Agsu regions on 2nd February 2016 within the forum. The guests firstly had been in Diri-Baba Tomb in Gobustan. Later frequented Shamakhi History and Local Lore Museum and Juma Mosque situated in Shamakhi.
The guests were informed about the monuments mentioned. So, Diri Baba Monument supposed to belong to one of known representative of Khalvatiyya sect of Sufism made deep impression on the guests. The participants got to know that Juma Mosque in Shamakhi was built in 8th century and restored despite many earth-quakes in different periods and its re-functioning since 2013.
It is notable that, the Mosque being one of the best expressions of multi-cultural values is very important from archaeological aspect, too. The participants familiarized with the Shamakhi History and Local Lore Museum exposition and the catalogue were presented to them.
The guests later came to Medieval Agsu Town Archaeological Tourism Complex. This complex, which is one of main tourism facilities of Azerbaijan for the development of archaeological tourism, is visited by more than 5000 tourists every year.
Pınar Atalay (from Turkey Ministry of Culture and Tourism, General Directorate for Cultural Heritage and Museums), Casper Van Vlokhoven (from Embassy of the Kingdom of the Netherlands) and Gints Aksiks (SIA ``Travel agency SPARE`` and SIA “Spare Sport”) shared their thoughts and recommendations on the complex. In the end the participants visited “Az-Qranata” MMC, one of the largest industrial enterprises of Agsu.