“Ohrid-Vodici, 2018” Konfransı
Diaspora, Transmillilik, Transkulturalizm və Mədəniyyətlərarası Əlaqələr Sosial Kapitalın Yeni Forması Kimi
Konfransın Təşkilatçıları
Avropa-Balkan Universiteti, Skopye, Makedoniya
Makedoniya Sosial Mədəni Antropologiya İnstitutu, Skopye, Makedoniya
MİRAS Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyi, Bakı, Azərbaycan
Qabaqcıl Tədqiqatlar Universiteti, Koszeq, Macarıstan
Selcuk Universiteti, Konya, Türkiyə
Miqrasiya və miqrasiya ilə bağlı mövzular hazırda ictimai elmlərdə və humanitar sahədə əhəmiyyətli rol oynayır. Müxtəlif mözvuların içindən sosioloqlar miqrasiya və identliklik, vətəndaşlıq, qanun və hüquqi status, din, ailə və qohumluq, uşaqlar və 'ikinci nəsil', dil, təhsil, sağlamlıq, media istehlakı, İnternetdən istifadə, 'ev inşası', cinsəllik, pul köçürmələri, məmləkət birlikləri, inkişaf və sosial dəyişikliklər, yerli siyasət, iş yerləri və əmək bazarları mövzularına diqqət yetirirlər.
Müasir miqrasiya mürəkkəb və çoxtərkibli bir prosesdir və insanların köçü çox zaman tək yönlü deyildir.  Miqrantlar davamlı olaraq müxtəlif yerlərə köç edirlər. Xüsusilə də, sərhədlər boyunca müasir kommunikasiya və nəqliyyat üsulları qalanlarla əvvəlkindən fərqli şəkildə əlaqə saxlanılmaqla, müxtəlif ölkələrdə işləmək və yaşamaq imkanı verir (Foner 1997, Morawska 1999). Sosial-mədəni transmilli tədbirlər geniş sosial və mədəni sazişlər spektrini ehtiva edir. Bunun vasitəsilə yalnız iqtisadi mənbələr deyil, həmçinin, ideyalar, mənalar və təcrübələr mübadiləsi aparılır və təşkil olunur Levitt and Glick Schiller (2004).Son tədqiqatlar sosial köçürmələrin konsepsiyası və əhəmiyyəti müəyyən edilmişdir (Levitt 1998). Onlar xaricdə yaşayan və vətənlərində qalan miqrantlar arasında ictimai kapitalın müəyyən formasını təmin edir. Miqrantların xaricdə olanlarla vətəndə qalanları əlaqələndirən sosial sfera qurduqlarını söyləmək, onların həyatının müəyyən bir yerdə və vaxtda möhkəm şəkildə köklənmədiyini söyləmək demək deyil.
Onlar həqiqətən də öz yeni icmalarının sakinləridir. Ayrı-ayrı şəxslər daha yaxşı yaşam üçün, yaxud yoxsulluqdan yaxa qurtarmaq, siyasi təqibdən uzaq olmaq və/ya ailə təyziqlərindən yaxa qurtarmaq üçün miqrasiya edə bilərlər. Qadın və kişilər üçün fərqli amillər birləşməsi də çox zaman rol oynayır. Nəsildə olan ailədaxili rol, statuslar, münasibətlər, qeyri-bərabərlik və gender məsələsi miqrasiya edənlərə, miqrantların özlərinə, onların göndərilmə və qəbul edildiyi ərazilərə təsir göstərir. Təcrübə göstərir ki, miqrasiya qadınların həyat tərzini yaxşılaşdırmaq və ağır gender münasibətlərini dəyişdirmək üçün yeni imkanlar yaradır, hətta münaqişə nəticəsində baş verən köçürülmə genderin rolu və qadınların xeyrinə dəyişikliklərə gətirib çıxara bilər. Miqrasiya, eyni zamanda, ənənəvi rollar və bərabərsizlikləri möhkəmləndirə və qadınları qeyri-bərabər statusa görə yeni acizliyə və onalrın təcrid olunmaya məruz qoya bilər. Miqrasiya həmçinin uşaqlara da əhəmiyyətli təsir göstərir. Doğma yerlərində qalanlar maddi baxımdan daha yaxşı imkana malik olurlar, lakin tez-tez xaricdə çalışan valideynlərindən uzaq olmaları səbəbiylə əziyyətə düçar olurlar.
Diaspora kontekstini araşdırılmasında ikinci nəsilin tədqiqatlarına,onların müxtəlif formalı transkulturalizm və mədəniyyətləarası əlaqələri və kommunikasiyalara əsaslanan uğurlu inteqrasiya trayektoriyalarına rast gəlinir. Digər ampirik məlumatlar, ikinci nəslin güclü mənimsəmə və etnik bağlılığı davam etdirə bildiyini göstərir. Bəzi kompakt miqrant icmaları arasında qarışıq nikahlar sosial cəhətdən qəbuledilməzdir. Vilayətdə həyat yoldaşı seçmək məsələsi aktural olaraq qalır. Diaspor ərazilərinə yeni miqrantların davamlı axını ikiqat təsirə malikdir. Diaspor klubları və təşkilatları, yeni gələnlərin asanlıqla yerləşməsi və məşğulluğunu təmin edir. Eyni zamanda miqrantlar özləri ilə birlikdə yerli spesifik etnik mədəniyyət, dini ənənələr və doğulduğu  yerlərin davranış vərdişlərini gətirirlər.
Alimlər, fəlsəfə doktorları, tədqiqatçılar, anthropoloqlar/etnoloqlar, turizmçilər, media, arxeologiya, tarix, incəsənət, incəsənət tarixi, filologiya, ədəbiyyat, folklor, etno-musiqişünaslıq, memarlıq, muzeyşünaslıq, arxiv, audio-vizual sənətlər, informasiya elmləri/ texnologiya, coğrafiya, sosiologiya, psixologiya mözvzusunda çalışanlar konfransda iştirak etməyə dəvət olunur. Məqalələr əsasən mədəni irs, iqtisadiyyat, turizm, media , mədəni identiklik, terrorizm, miqrasiya, diaspora, mədəniyyətlərarası əlaqələr, multikulturalizm və s. mövzularını əhatə etməlidir.
Ferenc Mislivetz, fəlsəfə doktoru- Qabaqcıl Tədqiqatlar Universiteti, Koszeq, Macarıstan
Robert Pichler, fəlsəfə doktoru-Avstriya Elmlər Akademiyası, Vyana, Avstriya
Giuliano di Bernardo, fəlsəfə doktoru-Trento Universiteti, Trento, İtaliya
Osman Kunduracı , fəlsəfə doktoru- (Selcuk Universiteti) Konya, Türkiyə
Ahmet Aytac, fəlsəfə doktoru- (Selcuk Universiteti) Konya, Türkiyə
Ivaylo Markov, fəlsəfə doktoru-Etnologiya və Folklorşünaslıq İnstitutu, Etnoqrafiya Muzeyi – Bolqarıstan Elmlər Akademiyası)- Sofiya, Bolqarıstan
Kubilay Akman fəlsəfə doktoru- (Uşak Universiteti) Uşak, Türkiyə
Boris Manov, fəlsəfə doktoru (Müqəddəs Neofil Rilski Universiteti), Blagoevgrad, Bolqarıstan
Rizvan Sulejmani, fəlsəfə doktoru (‘Mother Teresa’ Universiteti) –Skopye, Makedoniya
Velika Stojkova Serafimovska- fəlsəfə doktoru ("Marko Cepenkov"Folklor İnstitutu), Skopye, Makedoniya
Tezis üçün son müraciət: 14 dekabr 2017
Tezislərin qəbulu haqda bildiriş: 21 dekabr 2017
Qeydiyyat: 9 yanvar 2018
Konfrans: 17-19 yanvar 2018-cı il
Konfransda məruzə və posterlə iştirak etmək mümkündür. Məqalə tezisləri 14 dekabr 2017-ci il tarixinədək conference@euba.edu.mk emailinə göndərilməlidir. Tezislərin qəbulu haqqında bildiriş 21 dekabrda göndəriləcəkdir.Məqalələr aşağıdakı formada təqdim oluna bilər:
Məruzə/panel yaxud poster
Məruzə üçün məqalədə 300 sözdən ibarət olan yalnız ingilis dilində tezis (əsas mövzu və nəticə göstərilməklə) olmalıdır.
Panel üçün məqalə yalnız ingilis dilində 500 sözlük tezisdən (panel məqalələrinin tezisi də daxil olmaqla) ibarət olmalıdır.
Posterlə iştirak edəcək şəxslər 50X75 ölçüsündə poster hazırlatmalıdır.
Konfransa təqdim olunmuş bütün tezislər kitabça şəklində nəşr olunacaq.
Konfrans Makedoniyanın Ohrid şəhərində keçiriləcək. Dəqiq məkan haqda məlumat ən qısa zamanda veriləcək.
Konfrans 17-19 yanvar 2018-ci ildə tarixlərində keçiriləcək.
17 yanvar 2018-ci il tarixində V “Ohrid-Vodici, 2017” “İnkişaf edən dünya,işıqlı müasirlikŞ mədəni identikliyin formalaşması,irs, iqtisadyyat, turizm və media ” Konfransının məqalələr kitabı iştirakçılara təqdim olunacaq.

Selcuk University, Konya, Turkey
Diaspora, Transnationalism, Transculturalism and Inter-Cultural communications as new forms of social capital
Migration and migration-related topics currently have a prominent place in social sciences and humanities. Among an assortment of topics social scientists  are involved in the study of areas such as migration and identities, citizenship, law and legal status, religion, family and kinship, children and ‘the second-generation’, language, education, health, media consumption, internet use, the construction of ‘home’, sexuality, remittances, hometown associations, development and social change, local politics, workplaces and labour markets.
Contemporary migration is a complex and multiple process and the movements of people often are not unidirectional – migrants could continually move between different places. All the more so as contemporary modes of communication and transport across the borders enabled them to work and live in different countries, keeping in touch with those left behind as never before (Foner 1997, Morawska 1999).Socio-cultural transnational activities cover a wide array of social and cultural transactions through which not only economical resources but also ideas,meanings and practices are exchanged, organized and transformedLevitt and Glick Schiller (2004. Recent researches have established the concept and importance of social remittances(Levitt 1998) which provide a distinct form of social capital between migrants living abroad and those who remain at home. To say that immigrants build social fields that link those abroad with those back home is not to say that their lives are not firmly rooted in a particular place and time. Indeed, they are as much residents of their new community as anyone else.
Individuals may migrate out of desire for a better life, or to escape poverty, political persecution, or social or family pressures. There are often a combination of factors, which may play out differently for women and men. Intra-family roles, statuses, relations and inequalities related to generation and gender affect who migrates and the impacts on migrants themselves, as well as on sending and receiving areas. Experience shows that migration can provide new opportunities to improve women’s lives and change oppressive gender relations – even displacement as a result of conflict can lead to shifts in gendered roles and responsibilities to women’s benefit. However, migration can also entrench traditional roles and inequalities and expose women to new vulnerabilities as the result of precarious legal status, exclusion and isolation. The impact of migration upon childrenis also considerable. These remained in the place of origin may have better living condition due to material point of view, but often they suffer because of the lack of intimacy with their parents working abroad.
On researching of  diaspora context, there are studies of the second generations and their successful integrational trajectoriesbased on the various forms of transculturalism and inter-cultural interactions and communication. Other empirical data, however,show thatthe second generation often may continue maintaining a strong sense of belongingand ethnic enclosure. Among some compact migrant communities mixed marriages are socially unacceptable. To find a spouse back in the sending areas is an actual practice. The everlasting flow of new migrants to diaspora areas has a double impact. Diaspora clubs and organizations support easier settlement and employment for the newcomers. Simultaneously migrants carry with them a specific local ethnic culture, religious traditions and behavioral habits of their birthplaces.
We invite scholars, PhD and MA students, researchers and practitioners in anthropology/ethnology, political science, economy, tourism sciences, media, archaeology, history, art, history of art, philology, literature, folklore, ethnomusicology, architecture, museology, archiving, audio-visual arts, information sciences/ technologies, geography, sociology, psychology and all related fields to submit papers on any topic related to conference theme. Papers may reflect on a wide spectrum of issues related to cultural heritage, economy, tourism, media, cultural identities, migration, diaspora, inter-cultural relations, multiculturalism etc.
Rubin Zemon Ph.D. (University Euro-Balkan) Skopje, Macedonia
Ferenc Mislivetz Ph.D. (Institute for Advanced Studies) Koszeg, Hungary
Robert Pichler Ph.D., (Austrian Academy of Sciences), Vienna, Austria
Giuliano di Bernardo Ph.D. (University of Trento), Trento, Italy
Samoil Malcheski Ph.D. (Institute for Socio-Cultural Anthropology), Skopje, Macedonia
Osman Kunduracı Ph. D., (Selcuk University) Konya, Turkey
Ahmet Aytac Ph.D. (Selcuk University) Konya, Turkey
Ivaylo Markov Ph.D., (Institute of Ethnology and Folklore Studies with Ethnographic Museum – Bulgarian Academcy of Science) Sofia, Bulgaria
Kubilay Akman Ph.D. (Usak University) Usak, Turkey
Boris Manov Ph.D. (University St. Neofil Rilski), Blagoevgrad, Bulgaria
Rizvan Sulejmani Ph.D., (University ‘Mother Teresa’) –Skopje, Macedonia
Velika Stojkova Serafimovska Ph.D., Institute for Folklore "Marko Cepenkov", Skopje, Macedonia
Nadzyea Cherepan Ph.D. candidate(European Humanities University), Vilnius, Lithuania
Deadline for Application : 14 December 2017
Notification of Acceptance Decisions: 21 December 2017
Registration : 9 January 2018
Conference : 17-19 January 2018
The Conference is open to individual submissions for papers and proposals for panels. All applications for papers and panels must be sent to the e-mail: conference@euba.edu.mk, by 14 December 2017. The papers accepted upon the assessment of the Program Board will be notified via email by 21 December 2017. Application for papers should content:
Conference will begin on 17 January 2018 and end on 19 January 2018.
On 17 January 2018, publication (Conference proceedings) from the 5th Conference Vodici-Ohrid, “RUNAWAY WORLD, LIQUID MODERNITY AND RESHAPING OF CULTURAL IDENTITIES, HERITAGE, ECONOMY, TOURISM AND MEDIA”will be promoted and disseminated.