MİRASla yaradıcılıq müsabiqəsi
MİRAS Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyi 20-26 iyun tarixlərində araşdırma mərhələsini başa vurduğu "Kənd həyat tərzinin inkişafında qadınların rolu" layihəsi çərçivəsində yaradıcılıq müsabiqəsi elan edir.
Layihənin rəhbəri tarix üzrə fəlsəfə doktoru Fariz Xəlilli, layihənin eksperti Prof.Dr. Kübra Əliyeva, koordinatoru Şölə Bayramovadır. Layihənin məqsədi Azərbaycanda yaşayan əhalinin ahıl, tənha və aztəminatlı ailələrinin, xüsusilə qadınların sosial vəziyyətinin yaxşılaşması və onların asudə vaxtlarının səmərəli təşkilinə dair təşəbbüslərə dəstək verməkdir. Layihə Ağsu rayonunun Gəgəli, Bico və Qəşəd kəndlərində müxtəlif yaş kateqoriyaları və ictimai durumuna malik olan qadınların ev sənətkarlığı haqqında bilik və təcrübəsinin araşdırılması, həm yerli palaz və xalça toxuma, həm də Şirvan xalça məktəbinə xas olan çeşnilərin özünəməxsusluğunun öyrənilməsi, sahibkarlığın, turizm potensialının inkişafının tədqiqinə yönəlib.
Müsabiqənin mövzusu “Kənd Həyat tərzi və qadınlar” olub, dörd əsas nominasiya nəzərdə tutulmuşdur.
Müsabiqəyə foto, rəsm, hekayə və əl işləri olmaqla bu 4 kateqoriyadan istənilən birində iş təqdim oluna bilər.
1. Kənd Həyat tərzi və qadınlar mövzusunda foto - Müsabiqəyə göndəriləcək fotolar .jpg formatında və yüksək keyfiyyətdə olmalıdır. Foto üzərində kəsmə, rəng, kontrast kimi bir sıra kiçik əməliyyatlar aparıla bilər. Lakin dəyişikliklər köklü surətdə olmamalı, redaktə işləri fotonun gerçək halını böyük qismdə əks etdirməlidir.
2. Kənd Həyat tərzi və qadınlar mövzusunda rəsm - Müsabiqəyə təqdim etmək istədiyiniz rəsmin əvvəlcə şəklini çəkib MİRASın mail ünvanına göndərirsiniz. Bu şəkillər dəyərləndirilməsi üçün münsiflər heyətinə təqdim olunacaq. Bəyənildiyi təqdirdə məktubla bu sizə bildiriləcək və öz rəsm işinizlə ofisimizə yaxınlaşıb onu təqdim edəcəksiniz.
3. Kənd Həyat tərzi və qadınlar mövzusunda hekayə - Müsabiqəyə təqdim olunacaq hekayələrin həcminə məhdudiyyət qoyulmur.
4. Kənd Həyat tərzi və qadınlar mövzusunda əl işləri - Rəsm kateqoriyasında olduğu kimi eynilə burada da öz əl işlərinizin şəkillərini çəkib e-maillə göndərirsiniz. Ehtiyac olduğu təqdirdə onların özü ilə ofisimizə yaxınlaşmağınız sizə bildiriləcəkdir.
İşlər miraspresscenter@gmail.com ünvanına 15 avqust tarixindən gec olmayaraq göndərilməlidir. Məktubun mövzu hissəsinə “müsabiqə” yazılmalı, ondan aşağıda qalan hissədə isə iştirakçının adı və soyadı qeyd edilməlidir.
Təqdim olunacaq işlərin sayına məhdudiyyət qoyulmur. Hər kateqoriya üzrə qalib gəlmiş ilk 3 yer sertifikat və dəyərli hədiyyələrlə mükafatlandırılacaqdır.
Qeyd edək ki layihə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Şurasının maliyyə dəstəyi ilə həyata keçirilir.

Creativity Contest with MIRAS
MIRAS Social Organization in Support of Studying of Cultural Heritage announces a creativity contest within the framework of “The Role of Women in Rural Lfiestyle Development” project, the research stage of which completed on 20-26 June, 2016.
The project manager is PhD Fariz Khalilli, the expert is Prof.Dr. Kubra Aliyeva, coordinator is Shola Bayramova. The purpose of the project is improvement of social welfare of grown-ups, lonely and poor people, particularly women living in Azerbaijan and provision of their productive leisure. The project is directed to study of knowledge and practice of women with different ages and social status on local craftsmanship in Gagali, Bijo and Gashad Villages of Agsu region; teaching specification of local rugs and carpets weaving as well as cheshnis belonging to Shirvan carpet school, the development of ownership and tourism potential in the region.
The topic of the contest is “Rural lifestyle and women” and designed in four main categories: Photographs, pictures, art works, stories and handworks can be presented.
1. Photo – must be in JpG format and high-resolution. Carve, colouring, contrasting must be done over the photograph. Editing changes must reflect real state of the photo.
2. Art work- Take a photo of the art work and send to miraspresscenter@gmail.com. These photos will be submitted to Jury. You will be notified by e-mail and after you will bring this art work to our office.
3. Story-The stories can be of any extent without limitation of capacity.
4. Hand work- take a photo and send to e-mail miraspresscenter@gmail.com. After e-mail notification, bring them to our office.
The works must be sent to e-mail miraspresscenter@gmail.com up to 15th August. The “contest” must be written to subject and below the first name and last name of the sender.
There is no limit for the works. The winners of each category will be rewarded certificates and presents.
The project is implemented with financial support of the Council of State Support to Non-Governmental Organizations under the President of the Republic of Azerbaijan.