BAKIDA OSMAN QAZİ KANDEMİRİN “QƏRƏNFİL” ROMANI TƏQDİM OLUNUB
Noyabrın 17-də Kitabevim.az kitab mağazasında türkiyəli yazar Osman Qazi Kandemirin "Qərənfil" romanının təqdimatı və imza günü keçirilib.
"Qərənfil" müəllifin ilk romanı olub, Qarabağ müharibəsi illərində Azərbaycanda baş verən hadisələrdən bəhs edir. Türkiyədən Qarabağ savaşlarına qatılmış Seyfi ilə Naxçıvandan olan Reyhan adlı qızın saf məhəbbəti də əsərin süjet xəttini təşkil edir. Əsərin sonunda Seyfi şəhid olur.
2013-cü ildə Ankarada türk dilində nəşr olunmuş "Qərənfil" romanını Azərbaycan dilinə Minaxanım Nuriyeva-Təkləli tərcümə edib. Kitab MİRAS Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyinin dəstəyi ilə "Elm və Təhsil" nəşriyyatında çap olunub.
Təqdimat mərasimini MİRAS İctimai Birliyinin sədri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Fariz Xəlilli açıb. O, tədbir iştirakçılarını 17 noyabr Dirçəliş Günü münasibətilə təbrik edib, xalqımızın müstəqillik və azadlıq uğrunda mübarizəsində günün əhəmiyyətini qeyd edib. Təqaüddə olan general, yazıçı Osman Qazi Kandemirin roman yazarlığına Qarabağ müharibəsindən və iştirakçılarından bəhs edən bir əsərlə başlamasını təqdir edib.
Osman Qazi Kandemir "Qərənfil" romanının ortaya çıxma səbəblərindən, hərbçi olduğu dönəmlərdə Azərbaycana təlim-tədris məqsədilə gəlib-getməsindən, romanın baş qəhrəmanı Seyfinin şəxsiyyətindən bəhs edib. Azərbaycan və Türkiyənin güclü olması üçün milli birlik və bərabərliyin təmin edilməsinin zəruruliyini qeyd edib, tezliklə Qarabağın işğaldan azad olmasını arzulayıb.
Professor Minaxanım Nuriyeva-Təkləli Seyfinin ruh dünyasının genişliyi, onun Nuri paşa xislətli bir insan kimi təqdim edilməsi, Qarabağ müharibəsi dövrünün çətinliklərinin obrazlı təsvirini xatırladıb, müəllifin hadisələrə yaxınlığından danışıb.
Hərb tarixçisi Mehman Süleymanov romanda müəllifin nəinki Qarabağ müharibəsindən, eləcə də Qafqaz İslam Ordusu tarixindən xəbərdar olması və bədii həllərdə hər iki dövrün hadisələrindən istifadə etməsinə münasibətini bildirib.
Yazar Elxan Nəcəfov Osman Qazi Kandemirə Azərbaycan ədəbiyyatçıları adından belə roman yazmasına görə təşəkkür edib. O, qeyd edib ki, romanı dəyərli edən məqamlardan biri müəllifin elə hərbçi olmasıdır.
Professor Kübra Əliyeva Şuşa xatirələrindən danışıb. O, bu cür romanların, əsərlərin insanda yaddaşın təzələnməsinə səbəb olduğunu deyib.
Şairə Fərqanə Mehdiyeva vətən həsrəti ilə bağlı şeirini səsləndirib.
MİRAS İctimai Birliyi, Qafqaz Araşdırmaları İnstitutu və Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi adından müəllifə hədiyyələr təqdim olunub.

On 17th November, 2015 “Carnation” (“Qərənfil”) novel of Osman Gazi Kandemir was presented and signed at Kitabevim.az bookshop. The novel was the author’s first work and covers the events occured in Azerbaijan in Garabagh war. The novel’s plot line is also love between Seyfi fought in Garabagh war and the girl Reyhan from Nakhchivan. In the end of the novel Seyfi is slain.
The novel published in 2013 in Ankara was translated to Azerbaijani language by Minekhanim Nuriyeva-Tekleli. The book is printed by the support of MIRAS Social Organization in Support of Studying of Cultural Heritage in the printing house “Science and Education”.
The chairman of MIRAS Social Organization, PhD Fariz Khalilli opened the event with introductory remark. He congratulated the guests on the occasion of 17 November National Revival Day and underscored the importance of this day in our people’s struggle against independence and liberty. He appreciated the retired general and writer Osman Gazi Kandemir’s career of novelist with the work dealing with Garabagh war and fighters.
The author Osman Gazi Kandemir spoke about the history of "Carnation" novel, his visiting Azerbaijan for education and teaching while being military and the leading character of the novel Seyfi’s personality. He noted urgency of provision of national unity and equality for Azerbaijan and Turkey and being strong and wished Garabagh’s setting free from occupation sooner.
Professor Minekhanim Nuriyeva-Tekleli spoke about Seyfi’s wide spirit world, his presenting alike personality of Nuri pasha and reminded the characters of Garabagh war and their difficulties. She also said that the author’s feeling close to the happenings is notable. The military historian Mehman Suleymanov stated that the author is aware of not only Garabagh war, but also Caucasus Islamic Army and described the events of both periods artistically.
Writer Elkhan Najafov thanked to the author for writing such a novel on behalf of Azerbaijani literary critics. He added that the author’s being a militant makes the novel more valuable. Professor Kubra Aliyeva spoke about her Shusha memories. He said that such novels and works cause the people’s refreshing memories of theirs. The poetess Fargana Mehdiyeva sounded the poem on longing for the homeland.
The author was given the presents by MIRAS Social Organization, Caucasus Research Institute and National Museum of History of Azerbaijan.