ADMİU-da “Arxeoloji abidələrin idarə edilməsi” mövzusunda seminar keçirilib
Dekabrın 11-də Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetində MİRAS Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyinin təşkilatçılığı ilə “Arxeoloji abidələrin idarə edilməsi” mövzusunda seminar keçirilib. Seminarı ADMİU-nun müəllim və tələbələri dinləyiblər.
Seminarı Kulturologiya fakultəsinin dekanı Vasif Adilov açaraq MİRAS İctimai Birliyinin sədri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru, arxeoloq Fariz Xəlillini auditoriyaya təqdim edib. Bildirib ki, oktyabr ayının sonunda ADMİU-nun müəllim və tələbələri arxeoloji abidələrin idarə olunmasında nümunə olan Orta əsr Ağsu şəhəri Arxeoloji Turizm Kompleksində olublar, beynəlxalq bərpa və konservasiya kursunda iştirak ediblər.
Seminarda əsasən arxeoloji abidələrin qorunması və idarə olunmasından danışan Fariz Xəlilli Ağsu rayonunda arxeoloji tədqiqatlar aparılmış antik və ilk orta əsrlərə aid Nərgizava qəbiristanlığı, ilk orta əsrlər Mehrəvan şəhər yeri, son orta əsrlərin paytaxt şəhəri Ağsu abidəsi haqqında qısa məlumat verib. O, qeyd edib ki, arxeoloji abidələrin qorunmasında dövlət, bələdiyyə, ictimai, özəl qurumlar və akademik tədqiqatçılarla yanaşı yerli əhali də önəmli rol oynayır. Bu mənada konstitusiyamızda mədəniyyət hüququ adı altında təsbit olunan mədəni irsin qorunması hər bir vətəndaşın nəinki məsuliyyətini müəyyən edir, eləcə də əxlaq məsələsidir. Orta əsr Ağsu şəhərinin qorunmasında və idarə olunmasındakı meyarları açıqlayan Fariz Xəlilli bu təcrübəni 2014-cü ildə Avropa Arxeoloqları Asossasiyasında bölüşdüklərini və arxeoloji turizmin inkişafında dünyada baş verən yenilikləri tətbiq etdiklərini qeyd edib. O, ADMİU-nun muzeyşünaslıq və abidələrin bərpası ixtisası alan tələbələrini Orta əsr Ağsu şəhərində təcrübə keçməyə dəvət edib.
Seminarı Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin rektoru, professor Fərəh xanım Əliyeva dinləyib, tövsiyyələrini verib, universitetlə MİRAS Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyi arasında bağlanan "Akademik Əməkdaşlıq Protokolu"nu xatırladıb.

Seminar on “Management of Archaeological Monuments” Held in University of Culture and Arts
On 11th December 2015 the seminar on “Management of archaeological monuments” was organized in Azerbaijan State University of Culture and Arts. The teachers and students of the University took part at the seminar.
The seminar was opened by the dean of faculty of cultural studies, Vasif Adilov. Vasif Adilov introduced PhD and archaeologist Fariz Khalilli and stated that in late October the teachers and students of the University had been in Medieval Agsu Town Archaeological Tourism Complex which is the model of archaeological monuments management and took part in international restoration and conservation course.
Speaking about mainly on the protection and management of archaeological monuments Fariz Khalilli gave information on Nargizava cemetery of antique and early Middle Ages in Agsu region were archaeological explorations carried out, early Mehravan town, capital of late Middle Ages, Agsu monument. He noted that local population also have great role in protection of archaeological monuments along with governmental, municipal, public, private bodies and academicians. In this sense, protection of cultural heritage defined under cultural law in our constitution determines not only the citizen’s responsibility, but also it is the matter of morality. Fariz Khalilli talking about the measures in protection and management of Medieval Agsu Town said that they shared this practice in 2014 meeting of European Association of Archaeologists and applied the innovations existed in the world regarding the development of archaeological tourism. He invited the students specialized in museum studies and restoration of monuments to get practice in Medieval Agsu Town. The seminar was heard also by the rector of the University, Professor Farah Aliyeva. She also gave her recommendations and reminded “Academic Protocol of Collaboration” signed between MIRAS Organization and the University.