“AĞSUDA ZƏNGİN ALBAN MƏDƏNİ İRSİ – NƏRGİZAVA” KİTABININ TƏQDİMATI VƏ İMZA MƏRASİMİ KEÇİRİLİB
Martın 27-də kitabevim.az kitab marketində tarix üzrə fəlsəfə doktoru Fariz Xəlillinin “Ağsuda zəngin alban mədəni irsi – Nərgizava” kitabının təqdimatı və imza mərasimi olub.
“Ağsuda zəngin alban mədəni irsi – Nərgizava” kitabı AMEA Memarlıq və İncəsənət İnstitutu Elmi Şurasının qərarı ilə “Elm və Təhsil” nəşriyyatında çap olunub. Kitabın elmi redaktoru professor Kübra Əliyeva, rəyçiləri professor Qafar Cəbiyev və professor Şikar Qasımovdur.
MİRAS Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyinin sədri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Fariz Xəlilli əvvəlcə kitabı haqqında qısa məlumat verib. O qeyd edib ki, “Ağsuda zəngin alban mədəni irsi – Nərgizava” kitabı "Xəmsə - Nərgizava, Mehravan, Şıxməzid, Ağsu, Xançoban" seriyasından ilk kitabıdır. Nərgizava Azərbaycanın antik və ilk orta əsrlər tarixini və mədəniyyətini öyrənmək üçün fərqli və zəngin material verən abidələrimizdəndir. Nərgizava elmə gec məlum olub, az öyrənilib. O, bbildirib ki, Nərgizava qəbristanlığını yalnız Xocalı kurqan çölü ilə müqayisə etmək olar. Buradan aşkar edilən bədii metal məmulatı və qəbir keramikası Azərbaycan arxeologiyasında yenidir. Dəfn formasında, xüsusilə üst-üstə dəfnlərin həyata keçirilməsi maraq doğurur. Nərgizavalılar ata həvəs göstərmiş, çoxsaylı at, ikibaşlı at, atlı fiqurları, at dəfni və s. əlamətlər bu toplumun əsasən yarımköçəri həyat tərzi keçirdiyini və sonrakı toplumlarda olduğu kimi ərazinin yazlaq kimi istifadə edildiyini sübut edir. Maraqlıdır ki, Nərgizava abidəsinin yerləşdiyi müasir Gəgəli kəndi də Axtaçı obası ilə bağlı olub, atçılıqla birbaşa əlaqəlidir. Nərgizava tədqiqatlarının gələcəkdə Azərbaycanda etnoarxeologiyanın əsas istinad məkanlarından biri olacağı şübhəsizdir. Fariz Xəlilli Nərgizava abidəsinin ortalığa çıxmasında AMEA-nın müxbir üzvü, müəllimi Vəli Əliyevin əməyini xüsusilə vurğulayıb. Onun həvəsləndirməsi və istiqamətləndirməsi ilə başlanan bu yolda Oğuz-Qəbələ-Bakı su kəmərini inşa edənlərin abidəni dağıtması acınacaqlı hal olsa da tanınmasına imkan yaratdığını deyib. AMEA Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutu 2008-2010-cu illər qazıntı mövsümündə arxeoloji ekspedisiya təşkil edib, qismən olsa da abidə haqqında ilkin təəssürat yaranıb. Lakin işlər yarımçıq qalıb, abidənin kompleks öyrənilməsinə ehtiyac vardır. Bu kitab indiyə qədər görülən işləri bir yerə toplayaraq cəmiyyətə verilən Nərgizava məsajıdır. Fariz Xəlilli kitabevim.az kitab marketinə başda yazıçı Şəmil Sadiq olmaqla MİRAS nəşrlərinin təqdimatı üçün verdikləri dəstəyə görə minnətdarlıq edib. Fariz Xəlilli bildirib ki, kitabın satışından gələcək gəlir “Kənan Mehdiyevlə yeni Dünya quraq” aksiyasına sərf olunacaq və Xocalı sakini Nizami Mehdiyevin hesabına köçürüləcək.
Kitabın elmi redaktoru, professor Kübra Əliyeva əsərin elmi dəyəri və yenilikləri haqqında məlumat verib. Nərgizava abidəsinin zənginliyi Albaniya-Aran tarixinin öyrənilməsinə yeni materiallar verəcəyini qeyd edib. Kitabın rəyçisi, professor Şikar Qasımov müəllifin gördüyü işlər, apardığı araşdırmalar fonunda Nərgizava abidəsində aparılan və aparılacaq tədqiqatların Azərbaycan tarix elminə yeniliklər gətirəcəyini bildirib. Tədqiqatların davam etdirilməsini arzulayıb. Nərgizava abidəsinin yerləşdiyi Ağsu rayonu Gəgəli kəndindən olan professor Vüqar Mikayılov nəhayət Nərgizava abidəsinin arxeoloji baxımdan öyrənilməyə başlanması və ona kitablar yazılmasını mühüm hadisə adlandırıb. Gəgəli kəndinin evlərinin altında yerləşən tarixi qalıqların, qəbirlərin gələcəkdə daha kompleks öyrəniləcəyinə inandığını qeyd edib.
Daha sonra Yeni Gallery Bakı İncəsənət Mərkəzinin direktoru Rafael Gülməmmədli, Sabah qruplarının tələbəsi Füzuli Mehrabzadə, Xocalı Soyqırımını Tanıtma İctimai Birliyinin üzvləri və digər iştirakçılar arxeologiya, Qafqaz Albaniyası, Xocalının maddi-mədəni irsi, mədəni irs abidələrinin qorunmasına dair fikir və düşüncələrini paylaşıblar.

Presentation and Signing Ceremony of “Rich Albanian Heritage in Agsu-Nargizava” Held
On 27th March, 2016 presentation and signing of “Rich Albanian Heritage in Agsu-Nargizava” by PhD Fariz Khalilli was held in kitabevim.az book market. The book was published in “Science and Education” printing house with the decision of ANAS Institute of Architecture and Art. The scientific editor of the book is Professor Kubra Aliyeva, reviewers are professor Gafar Jabiyev and professor Shikar Gasimov.
Chairman of MIRAS Social Organization in Support of Studying of Cultural Heritage, PhD Fariz Khalilli gave short information about the book in the opening. He noted that the book is the first book from the series of “Khamsa- Nargizava, Mehravan, Shikhmazid, Agsu, Khanchoban". Nargizava is one of our monuments, which provides distinct and rich material to study antique and early medieval age history and culture of Azerbaijan. Nargizava was unknown to the community and less studied. He noted that, Nargizava graveyard can be compared only with Khojaly kurgan field. Metal ware and grave ceramics found from there are new in Azerbaijani archaeology. Nargizava people liked horse riding very much and numerous horse, two-head horses, horse-man figures, horse burial show that this people mainly had half-nomad life and the area was used a summer-pasture. It is interesting that, Gagali village where Nargizava monument is situated is linked to Akhtachi abode and involved horses. Undoubtedly, Nargizava explorations will be one of main references in Azerbaijani ethno-archaeology. Fariz Khalilli underscored the work of associate member of ANAS, his teacher Vali Aliyev in reveal of the Nargizava Monument. He said though those built Oguz-Gabala-Baku water pipe destroyed this monument this could not prevent it’s recognition. ANAS Institute of Archaeology and Ethnography conducted archaeological expedition in 2008-2010 and partial impression was made on the monument. However, the work remained incomplete and the monument needs to be complexly studied. Furthermore, this book is Nargizava message sent to the society by collecting the done work till nowadays. Fariz Khalilli thanked to kitabevim.az book market, especially writer Shamil Sadig for support in MIRAS publications. Fariz Khalilli said that, the revenue from the book sale will be spent to the campaign “Let’s build a new world with Kanan Mehdiyev” and transferred to Khojaly resident Nizami Mehdiyev’s bank account.
Science editor of the book, Professor Kubra Aliyeva gave information on scientific value and novelty of the work adding that the Nargizava monument’s richness can provide new materials for Albanian-Lowland history. The reviewer of the book, Professor Shikar Gasimov said the researches carried out in Nargizava Monument and those will be done will bring novelties to Azerbaijani science of history on the background of the author’s work and the conducted research. He wished the research to be ongoing. Professor Vugar Mikayilov, who is native of Gagali Village of Agsu region, Nargizava monument is situated called Nargizava Monument’s archaeologically study and books dedication an important event. He expressed his hope for complex study of historical ruins under Gagali village houses and graves in the future.
Later the director of New Gallery Baku Art Centre, Rafael Gumammadli, the student of Sabah groups Fuzuli Mehrabzade, the members of Khojaly Genocide Recognition Public Union and others shared their views and thoughts on archaeology, Caucasus Albania, preservation of Khojaly material and cultural heritage.