"Arxeoloji irsin idarə edilməsi" seminarı
PİCASP layihəsi çərçivəsində MİRAS İctimai Birliyinin cari il üzrə Tədbirlər Planına əsasən 27 mart 2023-cü il tarixində Azərbaycan Turizm və Menecment Universitetində “Arxeoloji irsin idarə edilməsi” mövzusunda seminar təşkil edilib. Sosial Menecment fakültəsinin Muzeyşünaslıq, arxiv işi və abidələrin mühafizəsi ixtisası üzrə təhsil alan 30-dan çox tələbəsinin və müəllimlərinin (professor Minəxanım Əsədova, dosent Vüsalə Məmmədzadə, Tofiq İmanov) iştirakı ilə keçirilən seminarda məruzəçi qismində çıxış edən tarix üzrə fəlsəfə doktoru Fariz Xəlilli (Layihənin milli tərəfdaş qismində MİRAS İctimai Birliyi üzrə inzibati rəhbəri) arxeoloji irsin aşkara çıxarılması və qorunmasının əsasları, bu sahədə görülən işlər, dövlət tənzimləmə mexanizmləri, milli və beynəlxalq təcrübə və s. barədə geniş məlumat verib. Məruzənin ardınca interaktiv formada keçirilən sorğu-sual prosesində tələbələrin bu sahə ilə bağlı bilik və bacarıqları, bu sahənin inkişafı ilə bağlı problemlərin həlli yolları, onların kadr hazırlığı prosesində qarşılaşdıqları boşluqların gələcəkdə aradan qaldırılması imkanları müzakirə edilib. Daha sonra layihənin milli tərəfdaş qismində MİRAS İctimai Birliyi üzrə koordinatoru Məleykə Hüseynova layihənin məqsədləri, görüləcək işlər və planlaşdırılan digər tədbirlərin mahiyyəti barədə məlumat verib.
Qeyd edək ki, 2021-ci ildən etibarən MİRAS Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyi Avropa Komissiyasının ERASMUS+ Proqramı çərçivəsində maliyyələşdirilən PİCASP (“Xəzər bölgəsinin inkişafında universitet-müəssisə əməkdaşlığını həyata keçirmək üçün istehsalat müəssisələri üzrə pilot kurslar”) layihəsinin tərəfdaşıdır. Layihənin əsas məqsədi yeni öyrənmə vasitəsi olan açıq ödənişsiz onlayn kursların (MOOCs) tətbiqi ilə nəzəriyyə və təcrübəni birləşdirən pilot kurslar əsasında kiçik və orta biznes sahəsində müəllimlərin kompetensiyalarının artırılması, yeni metodologiya və tədris vasitələrinin təqdim olunması, mədəni irsin qorunması sahəsində kadr hazırlığı səviyyəsinin yüksəldilməsi, xüsusilə ali təhsil sahəsində potensialın gücləndirilməsindən ibarətdir. Bu məqsədlə il ərzində MİRAS İctimai Birliyi tərəfindən bir sıra ali təhsil müəssisələrinin müəllim və tələbə heyətlərinin iştirakı ilə seminarlar, tanışlıq turları, təlimlər və ekspedisiyaların təşkili planlaşdırılır.

"Archaeological heritage management" seminar
Within the framework of the PICASP project, a seminar on "Archaeological heritage management" was organized on March 27, 2023, at the Azerbaijan University of Tourism and Management, according to the Action Plan of MIRAS Public Union for the current year. Doctor of Philosophy in History Fariz Khalilli (administrative head of the project of MIRAS Public Union as the national partner) was the speaker at the seminar held with the participation of more than 30 students of the Faculty of Social Management studying museology, archival work and preservation of monuments and their teachers (Professor Minakhanim Asadova, Associate Professor Vusala Mammadzade, Tofig Imanov) and gave extensive information on the basics of archaeological heritage discovery and protection, works done in this field, state regulatory mechanisms, national and international experience and etc. After the speech, the students' knowledge and skills related to the topic, ways of solving problems related to the development of this field, and opportunities to eliminate the gaps faced by them in the process of personnel training in the future were discussed in the interactive questioning process. Later, Maleyka Huseynova, the coordinator of MIRAS Public Union as the national partner of the project, informed about the goals of the project, the work to be done and the nature of other planned events.
It should be noted that starting from 2021, “MIRAS” Cultural and Heritage Study Support Public Union is a partner of the PICASP ("Pilot courses for industrial enterprises to implement university-enterprise cooperation in the development of the Caspian region") project funded under the ERASMUS+ Program of the European Commission. The main goal of the project is to increase the competencies of teachers in the field of small and medium business based on pilot courses that combine theory and practice with the application of a new learning tool, free open online courses (MOOCs), to introduce new methodologies and teaching tools, to raise the level of personnel training in the field of cultural heritage protection, and most importantly, strengthening the potential in the field of higher education. For this purpose, during the year, MIRAS Public Union plans to organize seminars, familiarization tours, trainings and expeditions with the participation of teachers and students of a some higher education institutions.