"Azərbaycanın arxeoloji inciləri" sərgisi Makedoniyada
2014-cü il yanvar ayının 17-də Makedoniyanın Ohrid şəhərindəki “Robevçilərin Ev Muzeyi"ndə Miras Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyi və Makedoniya Sosial-Mədəni Antropologiya İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə “Azərbaycanın arxeoloji inciləri” adlı fotosərginin açılış mərasimi olub. Sərgidə Azərbaycan və İtaliyadan olan fotoqraflar Məmməd Rəhimov, Valter Niselli, Ruslan, Zəka Babazadə və Arzu Mürvətovanın həm arxeoloji abidələrin, həm də abidələrdən aşkar olunmuş maddi-mədəniyyət nümunlərinin 70-dən çox fotosu sərgilənir.
Sərgini giriş sözü ilə Makedoniya Sosial-Mədəni Antropologiya İnstitutunun əməkdaşı Dr. Rubin Zemon açıb. O, Miras İctimai Birliyi ilə mədəni irs sahəsində olan əməkdaşlığı yüksək qiymətləndirib.
Miras İctimai Birliyinin sədri Dr. Fariz Xəlilli çıxışında bu sərgi təşəbbüsünün çox önəmli bir addım olduğunu qeyd edib. O, Azərbaycanın tarixi və mədəniyyət abidələrinin, arxeoloji sahələrin, Azərbaycanda mövcud olmuş qədim yaşayış məskənlərinin fotolarının əks olunduğu bu mühüm sərginin keçirilməsi üçün şəraitin yaradılmasında əməyi keçən insanlara təşəkkür edib.
Daha sonra Miras İctimai Birliyinin üzvü İradə Qədirova Azərbaycanda arxeoloji tədqiqatlar haqqında məlumat verib. O, Qarabağ, Naxçıvan, Ağsu, Qəbələ, Tovuz, Şəmkir və digər abidələrdən aşkar olunan arxeoloji tapıntılardan danışıb.
Sərgi xüsusi maraqla qarşılanıb. Ohridin yerli televiziya və qəzetlərinin əməkdaşları sərgi haqqında reportajlar hazırlayıblar.
Açılışda iştirak edən qonaqlara “Azərbaycan inciləri” adlı kitabça, Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi və Miras İctimai Birliyinin nəşrləri təqdim olunub.
Tədbirdə Ohrid şəhər İcra hakimiyyətinin, eləcə də Makedoniya, İtaliya, Belçika, Albaniya, Türkiyə, Belarus, Rumıniya və Fransa kimi ölkələrin universitet və elmi müəssisələrini təmsil edən nümayəndələr iştirak ediblər.

Exhibition "Archaeological Pearls of Azerbaijan" in Macedonia
Photo exhibition “Archaeological pearls of Azerbaijan” was co-organized by MIRAS Social Organization in Support of Studying of Cultural Heritage and Institute for Socio-Cultural Anthropology of Macedonia on 17th January 2014 in Ohrid, Macedonia in Museum “House of Robevci”. More than 70 photos of archaeological monuments and artefacts found from the monuments by Azerbaijani and Italian photographers, Mammad Rahimov, Valter Niselli, Ruslan, Zaka Babazada and Arzu Murvatova were shown.
The employee of Institute for Socio-Cultural Anthropology of Macedonia, Dr. Rubin Zemon opened the event with introductory remark. He appreciated the collaboration on the field of cultural heritage highly.
The chairman of MIRAS Organization, Dr. Fariz Khalilli stated the initiative of the exhibition is important step in this step. The chairman expressed gratitude to all people who created opportunity for the exhibition covered historical and cultural monuments, archaeological sites and ancient dwellings of Azerbaijan.
Member of MIRAS Social Organization, Irada Gadirova gave information on archaeological explorations in Azerbaijan. She spoke about archaeological finds of Garabakh, Nakhchivan, Agsu, Gabala, Tovuz, Shamkir and other monuments.
The exhibition was welcomed with great interest. Local TV and media of Ohrid prepared reportages on the exhibition.
The guests of the exhibition were given brochure “Azerbaijani pearls”
and books of Ministry of Culture and Tourism and MIRAS Organization.
The representatives of Ohrid city council, as well as universities and scientific institutions from Macedonia, Italy, Belgium, Albania, Turkey, Belarus, Romania and France participated at the event.