MİRAS Makedoniyada Orta əsr Ağsu şəhərinin 3D təqdimatını etdi
2014-cü il 17-19 yanvar tarixində Makedoniyanın Ohrid şəhərində Makedoniya Sosial-Mədəni Antropologiya İnstitutu və ESRA-nın təşkilatçılığı ilə II Beynəlxalq Mədəni İrs, Turizm və Media konfransı keçirilmişdir.
Konfrans Makedoniya Sosial-Mədəni Antropologiya İnstitutunun dosenti, Dr. Rubin Zemon tərəfindən Uranija Mədəniyyət Evində açıq elan olunub. Açılış mərasimində Ohrid şəhər İcra Hakiminin müavini Angel Janev çıxış edib. Serbiyanın Radio və Televiziya Şurasının üzvü, Dr. Jasminka Simic konfrans iştirakçıları adından təşkilatçılara minnətdarlıq edib. Tədbirdə “I Beynəlxalq Mədəni İrs, Turizm və Media konfransının Materialları” kitabı təqdim olunmuşdur. Kitabda azərbaycanlı müəlliflərin məqaləsi də yer alıb.
Konfransa Makedoniya ilə yanaşı, Azərbaycan, İtaliya, Belçika, Albaniya, Türkiyə, Belarus, Rumıniya və Fransadan olan alimlər də qatılıblar. Azərbaycanı MİRAS İctimai Birliyinin üzvləri (Dr. Fariz Xəlilli, Teymur Nəcəfzadə, Şölə Bayramova və İradə Qədirova) öz maraqlı təqdimatları ilə təmsil ediblər.
Konfransın bölmə iclasları Ohrid şəhərindəki Belvedere otelində keçirilib. Konfransda MİRAS İctimai Birliyinin sədri Dr. Fariz Xəlilli və IMAGE Company-nin direktoru, sənətşünas Teymur Nəcəfzadənin müəllifliyi ilə “Orta əsr Ağsu şəhərinin 3D təqdimatı: animasiya və modelləşdirmə” qısametrajlı film-məruzəsi təqdim olunub. Filmdə 3D həllər, teksturalar və vizuallaşdırılmış modellər peşəkar formada verilib.
Bölmə iclasları etnoqrafik arxivlər, qeyri-maddi mədəni irsin qorunması, Balkan regionunda rəsmi turizm saytlarının analizi, media, mədəniyyət, təhsil və s. mövzularda məruzələrlə davam edib.
Konfransın yekun iclasında MİRAS İctimai Birliyinin şöbə müdiri Şölə Bayramova MİRASın 2014-cü ildə təşkil edəcəyi IV Beynəlxalq Mədəni İrsin Konservasiyasında Gənclər – YOCOCU (Ağsu/Azərbaycan), II Beynəlxalq Həmzə Nigari Simpoziumu (Qazax/Azərbaycan) və VIII Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti, İncəsənəti və Mədəni İrsin Mühafizəsi Simpoziumu (Konya/Türkiyə) haqqında təqdimat edib.
Sonda konfransda fərqlənən iştirakçılara Makedoniya Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin kitabları hədiyyə olunub, sertifikatlar təqdim edilib.

3D Medieval Agsu Town Presentation in Macedonia by MIRAS
On 17-19 January, 2014 II International Conference of Cultural Heritage, Media and Tourism was co-organized by Institute for Socio-Cultural Anthropology of Macedonia and ESRA in Ohrid City of Macedonia.
The opening of the conference was held by PhD of Institute for Socio-Cultural Anthropology of Macedonia , Dr. Rubin Zemon at House of Uranija. Angel Janev, deputy mayor of the city of Ohrid and member of the City Council made a speech. Dr. Jasminka Simic, member of Radio and Television of Serbia expressed gratitude to the organizers on behalf of the participants. The book “ Materials of I International Conference of Cultural Heritage, Media and Tourism” was presented during the event. The article of Azerbaijani authors was also published in the book.
The scholars from Azerbaijan, Italy, Belgium, Albania, Turkey, Belarus, Romania and France along with Macedonia attended the conference. Azerbaijan was represented by the members of MIRAS Social Organization in Support of Studying of Cultural Heritage (Dr. Fariz Khalilli, Teymur Najafzade, Shola Bayramova and Irada Gadirova) with interesting reports.
The sessions continued in Belvedere Hotel in Ohrid City. Chairman of MIRAS Social Organization, Dr. Fariz Khalilli and director of IMAGE Company and art critic Teymur Najafzade presented a short film “3 D presentation of Medieval Agsu Town: animation, modeling”. 3D solutions, texture and visualized models were shown professionally.
The sessions followed with the reports on topics “ethnographic archives as sources for social history”, “safeguarding of the intangible cultural heirtage”, “a discourse analysis of the Oficial Tourism Websites in the Balkan region”, as well as media, culture, educational issues.
At the last session Shola Bayramova, the head of International Relations and Information Department of MIRAS Social Organization made presentation of Youth in Conservation of Cultural Heritage- YOCOCU 2014 (Agsu/Azerbaijan), II International Hamza Nigari Symposium (Gazakh/Azerbaijan) and VIII. International Symposium of Turkic Culture, Art and Protection of Cultural Heritage/Art Activity (Konya/Turkey).
The participants distinguished at the conference were presented books of Ministry of Culture and Tourism of Macedonia and certificates were granted.