Xocalı məktəbliləri Ağsuda olublar
21-23 fevral tarixində Goranboy rayonunda yerləşən Xocalı şəhər 1 və 4 saylı məktəbinin şagirdləri fizika müəllimi Kənan Quliyev və ibtidai sinif müəlliməsi Sədaqət İbrahimovanın rəhbərliyi ilə Orta əsr Ağsu şəhəri Arxeoloji Turizm Kompleksinin qonağı olublar.
MİRAS Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyinin təşəbbüsü ilə başlanan, eləcə də Ağsu və Xocalı rayonlarının İcra hakimiyyətləri, Az-Granata Şirə və Şərab İstehsalı Müəssisəsi tərəfindən dəstəklənən layihə məktəblilər arasında vətənpərvərlik duyğusunun tərbiyəsi, ölkə tarixinin, mədəni irsinin tanıdılması məqsədi daşıyır. Bu dəfə əsas hədəf doğma yurd-yuvalarından didərgin düşən, qaçqın həyatı yaşayan, valideynlərinin, babalarının doğulduqları torpaqların üzünü belə görməyən, cəbhə xəttində düşmən gülləsi altında yaşayaraq yurd həsrəti çəkən Qarabağ məktəblilərinə Ağsu və onun mədəni irsini tanıtmaqdır.
Başqa cəbhəyanı məktəbləri də əhatə edəcək layihə çərçivəsində ilkin olaraq Xocalı şəhər məktəbliləri yerləşdikləri məkandan avtobusla götürülərək, Ağsu şəhərinə gətirilib, Orta əsr Ağsu şəhəri Arxeoloji Turizm Kompleksində yerləşdiriliblər.
Fevralın 22-də səhər ekskursiya Heydər Əliyev seyrangahından başlanıb, burada məktəblilərə Ağsu haqqında geniş məlumat verilib. Sonra məktəblilər Ağsu Tarix və Diyarşünaslıq Muzeyinə gəlib, burada nümayiş olunan qədim dövrdən müasir çağımıza qədər dövrü əhatə edən maddi-mədəniyyət nümunələri ilə tanış olublar. Xocalıdan olan müəllimlər muzeydəki Xocalı bölməsinin gələcəkdə daha da zənginləşdirilməsi üçün köməklik göstərəcəklərini bildiriblər.
Xocalı məktəbliləri Heydər Əliyev Mərkəzi ilə tanış olub, burada bir qrup Ağsu məktəblisi və müəllimlərlə görüşüblər. Mərkəzdə baş tutan "Azərbaycanın mədəni irsi - Xocalı və Ağsu abidələri" mövzusunda seminarı MİRAS İctimai Birliyinin sədri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Fariz Xəlilli açıq elan edib, Ağsu rayonu İcra Hakimiyyəti başçısının müavini Sevil Mirzəliyeva, Mərkəzin rəhbəri Reyhanə Tacızadə, Xocalı və Ağsu məktəbliləri adından müəllimlər Sədaqət İbrahimova və Sənan Nemətov çıxış ediblər. MİRAS İctimai Birliyinin istehsalı olan "Xocalı vaxtı" filmi nümayiş olunduqdan sonra Fariz Xəlilli Xocalı soyqırımının baş verməsini onun tarixi və əhatə etdiyi mədəni irsi ilə əlaqələndirib, mədəni irsimizə sahib çıxacağımız təqdirdə hər zaman güclü olacağımızı qeyd edib.
Məktəblilər Az-Granata Şirə və Şərab İstehsalı Müəssisəsinin də qonağı olublar. Müəssisənin texnoloqu Qürbət Səfərov məktəbliləri Ağsunun dünya şöhrətli şirələrinin istehsal prosesi ilə tanış edib. Buradakı təmiz və sürətli istehsal prosesi məktəblilərin marağına səbəb olub.
Günün sonunda Ağsu ekspedisiyasının hal-hazırda arxeoloji tədqiqat apardığı Orta əsr Şıxməzid yaşayış yerində olan məktəblilər qazıntıların gedişini izləyərək, yeni aşkar olunmuş ictimai binanı və Şıxməzid türbəsini ziyarət ediblər. AMEA-nın müxbir üzvü Cəfər Qiyasi və professor Qafar Cəbiyev ilə görüş məktəblilərə maraqlı olub. Elmira Abbasovanın timsalında isə qadın arxeoloqu görən məktəblilərdə tarixə və arxeologiyaya maraq artıb.
Fevralın 23-də Xocalı məktəbliləri Orta əsr Ağsu şəhəri Arxeolji turizm Kompleksini gəzərək, buradakı qala divarları, Cümə məscidi, hamam, buzxana, sənətkar emalatxanaları və yaşayış evlərinin qalıqları ilə tanış olublar.
Sonda tarix üzrə fəlsəfə doktoru Fariz Xəlilli məktəblilərin çoxsaylı suallarına cavab verib, eləcə də məktəblilər təəssüratlarını bölüşüb, əvvəllər Ağsunu tanımadıqlarını, indi isə daha çox məlumatlı olduqlarını, bu bilgilərini öz məktəbli yoldaşları ilə bölüşəcəklərini ifadə etmişlər. Daha sonra Xocalı məktəblilərinə MİRAS İctimai Birliyinin nəşri olan kitab, broşür və jurnallar hədiyyə edilib.

Schoolchildren from Khojaly in Agsu
On 21-23 February, 2014 schoolchildren of school No. 1 and 4 of Khojaly Village in Goranboy region, Azerbaijan visited Medieval Agsu Town Archaeological Tourism Complex under guidance of teacher of physics, Kanan Guliyev and secondary school teacher, Sadagat Ibrahimova.
The project started with initiative of MIRAS Social Organization in Support of Studying of Cultural Heritage, as well as Executive Power of Agsu and Khojaly regions, Az-Granata MMC, aims at encouraging patriotism among the schoolchildren and recognizing history and cultural heritage of the country. Main target is to study Agsu and its cultural heritage for Garabakh schoolchildren, driven out from their native abodes, lived refugee life, unaware of parents and lands of grandfathers, longing for homeland living on frontline.
First the schoolchildren were taken from the place by bus, taken to Agsu, placed in Medieval Agsu Town Archaeological Tourism Complex within the project to cover other frontline schools. On 22 February the excursion launched to Haydar Aliyev Park and there schoolchildren were widely informed about Agsu. Later they came to Agsu History and Local Lore Museum and familiarized with artifacts belonged to the period from ancient to modern age. Khojaly teachers stated they would assist in enriching Khojaly section in the future within the museum. Khojaly schoolchildren got acquainted with Haydar Aliyev Centre and met there a group of Agsu schoolchildren and teachers. The seminar entitled “Azerbaijani cultural heritage-Khojaly and Agsu Monuments” held in Haydar Aliyev Centre was opened by chairman of MIRAS Social Organization, PhD Fariz Khalilli. Deputy of Executive Power head of Agsu region, Sevil Mirzaliyeva; the head of the centre, Reyhana Tajizade, on behalf of Khojaly schoolchildren, Sadagat Ibrahimova and Agsu, Sanan Nematov made a speech. After “Khojaly time” film produced by MIRAS shown, F. Khalilli spoke and linked Khojaly genocide with its history and cultural heritage in his speech. He stressed: “we can be stronger in case we own our cultural heritage”. The schoolchildren were guests of Az-Granata MMC. The technologist Gurbat Safarov acquainted the schoolchildren with the production process of world famous juices of Agsu. Clean and fast process of producing caused the interest of the schoolchildren. At the end of the day the schoolchildren being in medieval Shikhmazid settlement where Agsu expedition presently conducts archaeological explorations, followed the excavations, visited newly-found public building and Shikhmazid Tomb. Meeting with associate member of NASA Jafar Giyasi and Professor Gafar Jabiyev was very interesting for schoolchildren. Interest to archaeology and history grew when they saw Elmira Abbasova, the woman archaeologist.
On 2 February Khojaly schoolchildren walked along Medieval Agsu Town Archaeological Tourism Complex, familiarized there with fortress walls, Juma Mosque, bath-complex, ice-house, artisan workshops, ruins of houses.
At the end Fariz Khalilli answered numerous questions of the schoolchildren and they in turn shared impressions, stated their first time there and share of information among fellows. Later on the schoolchildren of Khojaly were presented books, brochures and journals published by MIRAS.