Xocalı şəhər 4 saylı tam orta məktəbində tədbir keçirilib
21-23 fevral 2014-cü il tarixlərində Miras İctimai Birliyinin təşkil etdiyi Xocalı şagirdlərinin Ağsu turunun davamı olaraq gəzintidə iştirak edən Xocalı şəhər 4 saylı tam orta məktəbin müəllim və şagirdləri “Tariximizi unutmayaq” adı altında 25 fevral 2014-cü il tarixində məktəbdə tədbir keçirilib.
Xocalı faciəsində və Qarabağ müharibəsində şəhid və itkin düşənlərin xatirəsi 1 dəqiqəlik sükutla yad edildikdən sonra tədbir açıq elan olunub. Gəzintidə iştirak edən, Xocalı şəhər 4 saylı tam orta məktəbin təşkilatçı müavini Kənan Quliyev Ağsunun tarix və mədəniyyəti, Orta əsr Ağsu şəhəri Arxeoloji turizm kompleksi, Cümə məscidi, hamam, buzxana, sənətkar emalatxanaları , yaşayış evlərinin qalıqları və digər şahid olduğu yerlər haqqında müəllim və şagird heyətinə məlumat verib. Gəzintidə çəkilmiş fotolardan hazırlanmış slaydlar nümayiş etdirilib, daha sonra Miras İctimai Birliyinin istehsalı olan “Xocalı vaxtı” sənədli televiziya filmi maraqla izlənilib. Bu filmdə Xocalı tarixi, Xocalının coğrafi mövqeyi şagirdlərin yüksək marağına səbəb olub.
Filmin nümayişindən sonra Xocalı şəhər 4 saylı tam orta məktəbin direktoru Hökumə Quliyeva, həmin məktəbin direktor müavini Tacir Əzizov, Xocalı rayon Təhsil şöbəsinin baş məsləhətçisi Nəcəf Həsənov və digər müəllimlər Miras İctimai Birliyinin bu addımını yüksək qiymətləndirib, tariximizin öyrənilməsində gələcək işlərində uğurlar arzulayıblar.

On 25February, 2014 teachers and pupils of Khojaly secondary school No. 4 arranged an event at school on ‘Do Not Forget Our History’ as a continuance of Agsu cultural tour for Khojaly pupils on 23-24 February by MIRAS Organization.
The event was opened with one-minute-silence in memory of the martyrs and lost people during Khojaly tragedy and Karabakh war. Kenan Guliyev, organization deputy of Khojaly secondary school No. 4 informed the teachers and pupils on history and culture of Agsu, Medieval Agsu Town Archaeological Tourism Complex, Juma Mosque, bath complex, ice house, handicraft workshops, ruins of houses, other places. The slide shows of the photos of the tour, as well as “Khojaly time” film produced by MIRAS Organization were shown and welcomed with interest. The pupils were impressed by the history and geographical position of Khojaly.
After the film shown, principal of Khojaly secondary school No. 4. Hokuma Guliyeva, deputy principal Tajir Azizov, head consultant of Khojaly regional educational branch Najaf Hasanov and other teachers appreciated highly this step of MIRAS Organization, wished success in future work of study of our history.