26FEVRAL.AZ veb-portalının təqdimatı keçirildi
Fevralın 25-də MİRAS Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyinin İmage Şirkəti ilə birlikdə həyata keçirdiyi layihə çərçivəsində 26FEVRAL.AZ və 26FEBRUARY.AZ veb-portallarının təqdimat mərasimi keçirildi.
Təqdimat mərasimini giriş sözü ilə açan MİRAS Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyinin İdarə Heyətinin üzvü, professor Qafar Cəbiyev iştirakçıları salamladı. Bura gələnlərin qəlbində Xocalı ağrısını yaşadan insanlar olduğunu vurğuladı və hamını Xocalı şəhidlərini bir dəqiqəlik sükutla yad etməyə dəvət etdi.
Qafar müəllim hamıya təşəkkürünü bildirdi və erməni xisləti ilə bağlı fikirlərini bölüşdü. O dedi: “Ermənilər o qədər naqis xalqdır ki, onlar heç vaxt bir yerdə məskən sala bilməyiblər. Çünki naqis, hiyləgər, xain, məkrli millət olduqlarından, iç üzləri açılan kimi qaldıqları yerdən qovulurdular. Erməni tarixçiləri məhz bu səbəbdən dövlətin tarixini deyil, xalq haqqında yazıblar”. Erməni hiyləgərliyi, onların “dənizdən-dənizə” dövlət qurmaq xülyası tarix boyu davam edib. Gülüstan müqaviləsi, çar Rusiyasının, Sovet imperiyasının ermənipərəst siyasətini təhlil edən natiq Qarabağ savaşını, Xocalı soyqırımını bütün bunların nəticəsi olduğunu qeyd etdi. 1992-ci ilin fevralın 25-dən 26-na keçən gecə 366-cı alayın yenicə şəhər statusu almış, əhalisi artmağa başlamış, gənc ailələri evlə təmin olunmuş Xocalı sakinlərinin faciəsi ilə bitdi, şəhər yerlə-yeksan oldu. Hadisə Xocalı miqyasından çıxaraq Azərbaycanın ümummilli faciəsinə çevrildi və tarix boyu bir neçə dəfə təkrarlanan erməni-azərbaycanlı münaqişəsinin qanlı sonluqla bitən faciələr silsiləsinə daxil oldu. Qafar Cəbiyev Azərbaycanın Xocalı faciəsini dünyaya çatdırmasının, dövlətlərin bu hadisəyə obyektiv qiymət vermələrinin vacibliyini və bu sahədə görülən işləri xüsusilə qeyd etdi. O, Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla xanım Əliyevanın Xocalı soyqırımının tanıdılması istiqamətində gördüyü işləri, “Xocalıya ədalət” kampaniyası, çap olunan kitabları misal gətirərək görülən işlər sayəsində bir çox ölkələrin artıq Xocalı faciəsini tanımalarını vurğuladı.
Sonra 26FEVRAL.AZ veb-portalında yerləşdirilmiş videoçarxlardan bəziləri nümayiş etdirildi. Tamaşaçıların böyük həyəcanla izlədikləri, təsirləndikləri video-hekayələrdən sonra MİRAS Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyinin sədri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Fariz Xəlilli çıxış edərək təqdimata gəldiklərinə görə hamıya təşəkkürünü bildirdi və 26FEVRAL.AZ veb-portalının İmage Şirkəti ilə birlikdə həyata keçirdikləri ikinci layihə olduğunu söylədi. “İlk işimiz “Xocalı vaxtı” filmi idi ki, bu gün bir çox yerlərdə tədris vəsaiti kimi istifadə edilir. Orada Xocalı şəhərinin tarixi-mədəni əhəmiyyəti öz əksini tapıb və bu film dünyanın əksər ölkələrində, diasporalarda nümayiş etdirilməkdədir. Teymur müəllimlə sizə təqdim etdiyimiz ikinci layihə isə bilavasitə Xocalı faciəsinə həsr olunub, faciəni görmüş insanların paylaşdıqları hekayələr üzərində qurulub. Bu bəlkə də indiyə qədər işlədiyimiz ən ağır layihədir. Söhbət insan talelərindən, faciə qurbanlarının yaşadıqları hisslərdən, onun miqyaslarından gedir. Çəkilişlərdə zəhməti olan hər kəsə minnətdarlığımızı bildiririk. Layihədə tez-tez “Unutma!” xitabı səslənir, yəni biz doğrudanmı bu faciəni unuda bilərik? Əvvəllər düşünürdüm ki, bu mümkün deyil. Lakin bir neçə gün əvvəl Orta əsr Ağsu şəhəri Arxeoloji Turizm Kompleksinə dəvət etdiyimiz 14 nəfər Xocalı məktəbliləri və onların 2 müəllimi ilə söhbət bizi bu nidanı dəfələrlə xatirlatmağa vadar etdi. Faciədən sonra dünyaya gələn uşaqlar Xocalı haqqında yalnız valideynlərindən, yaxınlarından, müəllimlərindən eşitmişlər. Deməli biz düzgün istiqamətdəyik və unutqanlığı unutdurmağa çalışmalıyıq. Respublikamızın müxtəlif bölgələrində yaşayan və həmin faciəni xatırlamaq istəməyən insanlarla danışmaq olduqca çətindir və çəkilişlər çox ağır keçdi. MİRAS üzvləri filmlərin çəkilişində, ingilis dilinə tərcümə edilməsi üçün titrlərin hazırlanmasında yaradıcı qrupa böyük həvəslə və təmənnasız kömək etdilər. Layihə ilin sonuna qədər davam edəcək və biz ictimaiyyətə ünvanlanmış ilk müraciətimizdə də burada tək Xocalılar deyil, faciə haqqında öz hekayətləri olan hər kəsə yer olduğunu bildirmiş, hamını fəal olmağa çağırmışıq. Burada layihənin həyata keçirilməsində göstərdiyi köməyə görə Xocalı rayonu İcra Hakimiyyətinə, Xocalı Soyqırımını Tanıtma İctimai Birliyinin sədri Şamil Sabiroğluna, layihəyə göstərdiyi dəstəyə görə “Azərsun Holding”ə dərin təşəkkürümü bildirmək istəyirəm”, - deyə fikrini bitirdi və sözü İmage Şirkətinin rəhbəri, layihənin rejissoru Teymur Nəcəfzadəyə verdi.
Teymur Nəcəfzadə: “Biz hər dəfə bir Xocalı sakinini tapanda və dinləyəndə darmadağın olurduq. 200-dən artıq insanla danışdıq, onların əksəriyyətində artıq psixoloji problemlər yaranıb. Sonda 40-dan artıq insandan müsahibə aldıq. Xocalılar bəzən danışmaq, yenidən o illərə, xatirələrə dönmək istəmirlər. Elə vaxt olurdu ki, dayanmadan danışır, unutmamaq üçün həyətlərində olan itlərin, pişiklərin belə adlarını söyləyir, heç kameranın hazırlanmasını gözləmək istəmirdilər. Elə Xocalı sakinləri var idi ki, nəslindən 20-30 nəfəri faciədə itirib. Mən şəxsən hər dəfə çəkilişdən sonra o qədər ağır emosional duruma düşürdüm ki, evə gedib bu ağırlığı ailəmin üzərinə tökmək belə istəmirdim. Layihə məni darmadağın etdi. Bu gün çox istərdim ki, 20-30 yaşlı Xocalı gənclərinin çəkdiyi Xocalı filminə baxım, onların Xocalı portretini görüm. Hamınıza gəldiyinizə və bu faciəni bizimlə birlikdə yaşadığınıza görə təşəkkür edirəm. Bu faciəni, bu hissləri heç kimə, heç erməniyə də arzulamıram,” – deyə təqdimata gəlmiş qonaqlara müraciət etdi.
Arzu Soltan deyilənlərə qoşulduğunu bildirdi və hamını görüntüləri müntəzəm paylaşmağa, Xocalı həqiqətlərini dünyaya çatdırmağa çağırdı.
“Azərsun Holding”in nümayəndəsi Ahmet Özel layihədə əməyi keçən hər kəsə təşəkkürünü bildirdi və şərəfli işdə hamıya uğurlar arzuladı.
Sonra Solmaz Quliyeva söz alaraq, Ağdamın Xocalı sakinlərini qarşılayan ilk rayon olduğunu diqqətə çatdırdı. “Mən Ağdamda yaşayırdım, Xocalı sakinlərinin nə vəziyyətdə gəldiyinin şahidi olmuşam. Biz onlara ana-bacı qayğısı göstərirdik. Meyitləri məsciddə yuduqdan sonra, kəfən çatmırdı. Mənim sinif rəhbərim o qədər insanı qucağında daşımışdı ki, ürəyi dözmədi, bir neçə gündən sonra dünyasını dəyişdi”.
Fariz Xəlilli Solmaz xanıma üz tutaraq xatirələrini veb-portalda bölüşməyə çağırdı, eyni zamanda portalın Xocalıya həsr edilən əsərlər, şeirlər, hekayələr üçün açıq olduğunu və bununla əlaqədar artıq müraciətlər edildiyini diqqətə çatdırdı.
Sonda Qafar Cəbiyev təqdimat mərasimini yekunlaşdıraraq hamıya gəldiklərinə görə təşəkkürünü bildirdi və bu işi davam etdirməyi tövsiyə etdi.

On 25th February, 2014 presentation ceremony of web-portals 26FEVRAL.AZ and 26FEBRUARY.AZ within the framework of the project realized with MIRAS Social Organization with IMAGE Company was held.
Member of MIRAS Board, Professor Gafar Jabiyev opened the event and welcomed the participants. He called on everyone to have one-minute-silence for Khojaly victims.
Gafar Jabiyev expressed his gratitude to all participants and shared some thoughts on Armenian people. He said: “Armenians are such imperfect people that did not afford to inhabit anywhere up to now. Since they are cunning, treacherous and insidious, they are expelled of their places. Armenian historians therefore write about not the state’s history, but about the people”. Armenian slyness, their illusions to establish the state “from sea to the sea” lasted for centuries. The speaker analyzing Gulistan treaty, Armenian policy of Tsar Russia and the Soviet Empire stated that Karabakh war, Khojaly tragedy are the result of that. Khojaly, which gained the city status, which population increased and young families provided with the houses was exposed to the massacre by 366th regiment on night 25 February to 26 February, 1992 and was razed to the ground. This event remained beyond the Khojaly scale and turned to national tragedy of Azerbaijan and Armenian-Azerbaijan conflict happened repeatedly over the history, was included into the range of tragedies ended in bloodshed. Gafar Jabiyev stressed the urgency of objective estimation of this tragedy, bringing notice of the world Khojaly tragedy and the activity in this direction. He gave as example the work done by vice-president of Haydar Aliyev, Leyla Aliyeva in the line of recognition of Khojaly genocide, “Justice for Khojaly” campaign, and the printed books, stated already most countries accept Khojaly tragedy as a result of the implemented works.
Several videos placed on 26FEVRAL.AZ web-portal, were shown. After stories-videos which were watched with impressions and excitement by auditorium, chairman of MIRAS Organization, PhD Fariz Khalilli thanked to all guests and noted 26FEVRAL.AZ web-portal is the second project together with IMAGE Company. “Our first work was “Khojaly time” film that is used today as educational resource in most places. Historical and cultural importance of Khojaly city was reflected there and this is shown in most counties of the world and Diasporas. Our joint second project with Teymur Najafzade is devoted to Khojaly tragedy and based on the stories shared by people witnessed this tragedy. This is the most difficult project which we worked up till now. The question here is human destiny, feelings of tragedy victims. We thank to all people helped us. The ‘Don’t forget’ and ‘how can we forget this’ phrases are sounded very often in the project. Before I thought that it is impossible. But some days ago fourteen Khojaly pupils whom we invited to Medieval Agsu Town Archaeological Tourism Complex and conversation with two teachers of theirs encouraged us. The children born after that tragedy heard about this massacre from their parents, relatives and teachers. Thus, we are in rightful direction and try to make not to forget forgetfulness. It is very hard to talk with people who live in various regions of our republic and unwilling to recall that and our video-recording were very difficult. MIRAS members helped the team willingly in producing the film, English translation and preparation of titres. The project will continue till the year end and when we addressed the community, we indicated not only Khojaly people, but also every person having his own tellings about the tragedy can participate in this project. “I want to thank to Khojaly city Executive Power; Shamil Sabiroglu, the chairman of Social Organization for Khojaly Tragedy Recognition for the assistance in realization of the project and Azersun Holding for its support”-he underscored and gave the floor to the director of Image Company and the project editor, Teymur Najafzade.
Teymur Najafzade said: “We were routed each time we found and listened to any Khojaly resident. We talked with more than 200 people, but they have already problems with psychology. Generally, we had more than 40 interviewers. Some Khojaly residents did not want to talk about this and return those years and memories. They sometimes spoke constantly; mentioned the names of cat and dogs in their yards in order not to forget and did not even want to wait preparation of the cameras. There were some Khojaly settlers who lost their 20-30 relatives in the tragedy. After each video I myself fell into that emotional situation that I evaded my family not to hurt them. This project had influence on me. I would like much today I could watch the film made by 20-30-year old Khojaly youth and see their Khojaly portrait. I thank you all for coming here today and feel this tragedy with us. I don’t wish that any person, even Armenian could live these feelings”.
Arzu Soltan said that she agreed with those told and called on everyone to share the videos regularly and deliver Khojaly realities to the world.