BOSNİYA VƏ HERSOQOVİNADA II BEYNƏLXALQ TÜRK SƏNƏTLƏRİ, TARİXİ VƏ FOLKLORU KONFRANSI KEÇİRİLİB
6-8 aprel 2014-cü il tarixdə Bosniya və Hersoqovina Respublikasının paytaxtı Sarayevo şəhərində MİRAS Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyi (Azərbaycan), Səlcuq Universiteti Türk Əl Sənətləri Araşdırma və Tətbiqetmə Mərkəzi (Türkiyə) və Beynəlxalq Sarayevo Universtetinin (Bosniya və Hersoqovina) təşkilatçılığı ilə II Beynəlxalq Türk Sənətləri, Tarixi və Folkloru Konfransı keçirilib. Konfransda Türkiyə, Azərbaycan, Bosniya və Hersoqovina, Makedoniya, İranın müxtəlif elmi müəssisələrini təmsil edən 50-dən çox elm adamı maraqlı məruzələrlə çıxış edib.
Konfransı giriş sözü ilə Təşklat komitəsinin rəhbəri Ahmet Aytaç açıb. Beynəlxalq Sarayevo Universtetinin rektoru, professor Yücel Oğurlu iştirakçıları salamlayaraq konfransın işinə uğurlar arzulayıb. Təşkilat Komitəsinin həmsədrləri Dr. Fariz Xəlilli (Azərbaycan), Dos.Dr. Osman Kunduracı (Türkiyə) və Dos.Dr. Muhiddin Mulaliç (Bosniya və Hersoqovina) öz çıxışlarında konfransın hazırlanması və yüksək elmi-təşkilati səviyyədə keçirilməsi ilə bağlı məsələlər üzərində dayanıblar.
AMEA-nın müxbir üzvü, tanınmış memar Cəfər Qiyasi "Memarbaşı Əcəm Əli Ağanın yaradıcılığı haqqında", AMEA Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun baş elmi işçisi, professor Qafar Cəbiyev və Azərbaycan Müəllimlər İnstitutunun prorektoru, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Fariz Xəlilli "Orta əsr Ağsu şəhəri və ətrafında Türk-İslam abidələri (Xanəgah, türbə və qəbirlər)", Azərbaycan İqtisad Universitetinin professoru Abbas Seyidov "Qədim türk mənəviyyatına bir baxış", İçərişəhər Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsinin şöbə müdiri, professor Kamil İbrahimov "Bakıdan aşkar olunmuş dulus məmulatı üzərindəki insan, heyvan, quş təsvirləri və onların toxuculuq sənəti ilə əlaqəsi", İçərişəhər Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsi rəisinin köməkçisi, professor Vəfa Quliyeva "Məhəmməd məscidi", AMEA Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin direktor müavini, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Həbibə Əliyeva "Azərbaycanda qədim türk izləri arxeoloji və epiqrafik abidələrdə", MİRAS İctimai Birliyinin sədr müavini Arzu Soltan "Füzulinin mənsur əsərləri", AMEA Fəlsəfə, Sosiologiya və Hüquq İnstitutunun doktorantı Elmira Abasova "Folklor qaynaqlarında təbiət kultlarının bədii tərənnümü" mövzularında məruzələri konfrans iştirakçıları tərəfindən maraqla qarşılanmışdır.
Konfransda Türkiyənin Selçuk Universiteti, Kocaeli Universiteti, Van Yüzüncü Yıl Universiteti, Uşak Universiteti, Celal Bayar Universiteti, Erzurum Atatürk Universiteti, Topqapı Sarayı Muzeyi və digər elm ocaqlarını təmsil edən alimlərin məruzələri böyük marağa səbəb olmuşdur.
Professor Qafar Cəbiyevin sədrliyi ilə keçən yekun iclasda Universitetin rektoru, professor Yücel Oğurlu, professor Özer Kanburoğlu, dosent Yaşar Erdemir, dosent Osman Kunduraçı, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Fariz Xəlilli və Ahmet Aytaç çıxış edərək konfransla bağlı təəssüratlarını bildirmişlər.
Konfransın gedişi ərzində Beynəlxalq Sarayevo Universitetinin foyesində "Türk əl sənətləri sərgisi" və konfransa təqdim olunmuş posterlər nümayiş olunub. Azərbaycandan da qatılmış elm adamlarının posterləri yer almışdır.
Professor Qafar Cəbiyev Səlcuq Universitetinin ənənəvi olaraq hər il təqdim olunan "Bilime, Sanata Katkı Ödülü" ilə mükafatlandırılıb. Konfrans təşkilatçıları bir-birinə qarşılıqlı olaraq plaketlər və hədiyyələr təqdim ediblər.
Konfransın son günü iştirakçılar Bosniya və Hersoqovinanın tarixi və görməli yerləri ilə tanış olublar.

II International Symposium of Turkic Arts, History and Folklore Held in Bosnia and Herzegovina
On 6-8th April, 2014 II International Symposium of Turkic Arts, History and Folklore was co-organized in capital city of Bosnia and Herzegovina, Sarajevo  by Turkish Handicraft Research and Application Center of Selçuk University of Turkey, MIRAS Social Organization in Support of Studying of Cultural Heritage and  International University of Sarajevo. More than 50 scholars from different scientific institutions of Turkey, Azerbaijan, Bosnia and Herzegovina, Macedonia and Iran made interesting reports.
Ahmet Aytac, the chairman of Symposium Organization Committee opened the conference with introductory remark. Rector of  International University of Sarajevo, Yucel Oğurlu welcomed the participants, wished success in the conference work. Co-chairmen of the Symposium Organization Committee, Dr. Fariz Khalilli (Azerbaijan), senior lecturer Dr. Osman Kunduracı (Turkey) and senior lecturer Dr. Muhiddin Mulalich (Bosnia and Herzegovina) touched upon the issues on preparation of conference and high-level of academic organization in their speeches.
Report of associate member of National Academy of Science of Azerbaijan (NASA), well-known architect Jafar Giyasi  on "creative activity of Architect Ajam Agha "; Professor Gafar Jabiyev, chief researcher of Institute of Archaeology and Ethnography of NASA and vice rector of Azerbaijan Teachers Institute, PhD Fariz Khalilli spoke about "Turkic-Islamic Monuments in Medieval Agsu Town and around (khanegah, tomb and graves)"; Professor of Azerbaijan Economic University Abbas Seyidov made report on "View to old Turkic morality "; Professor Kamil Ibrahimov, chief department of Administration of Icherisheher State History Architectural Reserve "Human, animal and bird images on potter ware revealed in Baku and their relation with weaving"; Professor Vafa Guliyeva, assistant of chairman of Administration of Icherisheher State History Architectural Reserve on "Mahammad Mosque"; deputy director of National Museum of History of Azerbaijan of NASA, PhD on history Habiba Aliyeva- "Ancient Turkic traces in archaeological and epigraph monuments in Azerbaijan"; deputy chairman of MIRAS Social Organization, Arzu Soltan- "Prosaic works of Fuzuli”; post-graduate of NASA Institute of Philosophy, Sociology and Law, Elmira Abasova- "Art depiction of natural cults in folklore sources”.
The reports of scientists from Selçuk University, Kocaeli University, Van Yüzüncü Yıl University, Ushak University, Celal Bayar University, Erzurum Atatürk University, Topqapı Palace Museum and others caused great interest at the conference.
During the final session led by Professor Gafar Jabiyev rector of the University, Professor Yucel Ogurlu, Professor Ozer Kanburoğlu, senior lecturer Yaşar Erdemir, senior lecturer Osman Kunduraçı, PhD Fariz Khalilli and Ahmet Aytaç shared their impressions on the conference.
“Art of Turkic arts” exhibition and posters submitted to the conference were shown in
International University of Sarajevo during the event. The posters of Azerbaijani scholars were also hung.
Professor Gafar Jabiyev was rewarded ‘award of contribution to science and art” of Selcuk University each year traditionally. The organizers presented one another plaquettes and presents.
The participants familiarized with historical places and sights of interest of Bosnia and Herzegovina on last day of the conference.