“Gənclər üçün Bədii Fotoqrafiya və Fotobərpadan Ustad Dərsləri” layihəsi ictimaiyyətə təqdim edildi
Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Gənclər Fondunun maliyyə dəstəyi, MİRAS Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyi və “V.S. Training Center” Psixoloji Təlim Mərkəzinin tərəfdaşlığı ilə həyata keçirilən layihə C kateqoriyasında qalib gəlmişdir.
Layihənin əsas məqsədi gənclərin fotoqrafiya ilə peşəkarcasına məşğul olmalarına marağı artırmaq və beləliklə onlara yeni peşə əldə etmək imkanı yaratmaqla yanaşı, milli irsimizin salnaməsini yaratmağa təşviq etməkdir.
Tədbiri “V.S. Training Center” Psixoloji Təlim Mərkəzinin əməkdaşı Toğrul Muxtarov açdı və layihə haqqında qısa məlumat verdi.
Sonra layihə iştirakçıları və qonaqlar özlərini təqdim etdilər və təlimlər haqqında ilk dəfə məlumatı necə əldə etdikləri barədə məlumat verdilər.
Layihənin tərəfdaşı olan MİRAS Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyinin Mədəni İrs şöbəsinin müdiri Gülşən Hüseynova Birliyin mədəni irsin öyrənilməsi, qorunması və təbliği istiqamətində fəaliyyətindən danışdı, gənclərlə işin əsas istiqamətlərdən biri olduğunu vurğuladı. O, eyni zamanda, 19-21 noyabr 2013-cü il il tarixlərində Misirin paytaxtı Qahirə şəhərində Qahirə Universitetinin Arxeologiya fakültəsinin Konservasiya şöbəsi və İtaliyanın Katania Universitetinin Kimya Elmləri şöbəsinin elmi-işçi heyətinin birgə əməkdaşlığı əsasında keçirilmiş “Antik fotoların konservasiya-bərpası” üzrə seminar və təlim haqqında məlumat verdi. Burada “foto tarixi”, “aşkarlama prosesinin kimyəvi əsasları”, “fərqli neqativlərdə çəkilən fotolar”, “kimyəvi proseslərin pozitiv və ya neqativlərə təsiri”, “fotonun optik əsasları” mövzularının işıqlandırıldığını, tədbirdə MİRAS Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyinin üzvləri Elnur Əliyev və Zəka Babazadənin fəal iştirak etdiyini qeyd etdi. Natiq bu günkü tədbirin məhz təlimçinin təlimi təcrübəsi üzrə davam etdiyini və Zəka Babazadənin layihə rəhbəri kimi biliklərini digər gənclərlə paylaşmasını müsbət hal kimi dəyərləndirdi. 86 iştirakçının təlimlərdə fəallıq göstərəcəyini və Azərbaycanın nadir fotolarının bərpasının sonda gözəl, maraqlı sərgi ilə başa çatacağına inamını ifadə edərək, layihəyə və iştirakçılara uğurlar arzuladı.
Layihə rəhbəri Zəka Babazadə layihənin 4 mərhələdə ibarət olacağını və ilk mərhələnin – seçim bölümünün artıq başa çatdığını söylədi, sonrakı mərhələlərin təlimlər, fotobərpa və onlayn sərgi olacağını bildirdi. Zəka Babazadə həmçinin təlimçini - Azərbaycan fotoqrafiya sənətində peşəkarlığı ilə tanınan Məmməd Rəhimovu iştirakçılara təqdim etdi. Maliyyələşmənin az olmasını nəzərə alaraq aşkarlanmanın kimyəvi əsasları ilə bağlı gələcəkdə layihənin davamı olacağını söylədi.
Sonra layihənin “V.S. Training Center” Psixoloji Təlim Mərkəzinin direktoru Vüsalə Qocayeva VS Training Center olaraq təlimə böyük əhəmiyyət verdiklərini bildirdi və fotonun psixoloji məqamları haqqında fikirlərini səsləndirdi. Vüsalə xanım həmçinin qədim fotoların bərpasının həqiqətən də xeyirxah bir iş olduğunu bildirərək layihə iştirakçılarını təbrik etdi və onlara uğurlar arzuladı.
Tədbirin sonunda təlim iştirakçılarının çoxsaylı sualları cavablandırıldı və çay süfrəsi ətrafında tanışlıqla başa çatdı.

“Art Photography and Photo Restoration Master Class for Youth” Presented
The project won category C and implemented with financial support of Azerbaijan Youth Foundation under the President of the Republic of Azerbaijan, is co-arranged by MIRAS Social Organization in Support of Studying of Cultural Heritage and “V.S. Training Center” Psychological Training Center. So, with creating opportunity for them to gain new vacation it is intended to promote chronicle of our national heritage.
The employee of V.S. Training Center” Toghrul Mukhtarov opened the event and gave short information about the project. Later the project members and guests introduced themselves and talked about their awareness of the trainings.
Gulshan Huseynova, the chief of Cultural Heritage Research Department of MIRAS, the supporter organization of the project spoke about the MIRAS activity in the line of study, protection and promotion of cultural heritage and its being one of basic directions of work with youth. She gave information at the same time about a short advanced workshop & training course on the conservation of antique photographs held on 19-21 November in Cairo city of Egypt in collaboration with Cairo University Faculty of Archaeology, Conservation Department and Catania University, Department of Science Chemistry. Members of MIRAS Social Organization, Zaka Babazada and representative of MIRAS Organization in Georgia, Elnur Aliyev participated at the training. The themes of history of photography, chemical bases of photographic process, photos taken in different negatives, chemical processes occurred in photo negatives and optical basis of the photography were touched. The speaker said the event would last over training experience of the instructor and estimated as positive case Zaka Babazade’s sharing knowledge and skills with other youth as a project manager. Expressing hope for 86 participants’ activeness in the trainings and completion of restoration of unique photos of Azerbaijan with nice, interesting exhibition Gulshan Huseynova wished success to the participants.
The project manager Zaka Babazada said the project consists of 4 stages, the first stage-selection finished and the further stages will be training, photo restoration and online exhibition. Zaka Babazada also introduced Mammad Rahimov, who will hold the trainings and known in Azerbaijani photography for professionalism. The project was told to be continued concerning the issue of chemical basis of photography taking into account the lack of finance. Afterwards the director of “V.S. Training Center” Psychological Training Center, Vusala Gojayeva stated they consider the training important as VS Training Center and sounded her views on psychological moments of the photo. She also noted ancient photos’ restoration is very useful thing and congratulated the project members wishing them success.
In the end the numerous questions of the training participants were responded and acquaintance around table-set followed the presentation.