I YOCOCU Ağsu Məktəbi Yekunlaşdı
6-12 oktyabr tarixlərində Ağsu şəhərində MİRAS Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyinin təşəbbüsü, Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası, Ağsu rayonu İcra Hakimiyyətinin dəstəyi ilə Arxeoloji Turizm Kompleksində tələbə və gənc mütəxəssislər üçün I YOCOCU (Mədəni İrsin Konservasiyasında Gənclər) Ağsu Məktəbinin 5 günlük kursu yekunlaşıb. Kurs arxeoloji sahələrin konservasiyası, bərpası və idarə olunması üzrə keçirilib.
Azərbaycanda bərpa və konservasiya sahəsində ilk dəfə açılmış məktəbdə iştirakçılar konservasiya, bərpa sahəsində mühüm bilik və təcrübələrə yiyiələnmiş, çoxistiqamətli yanaşma əsasında arxeoloji sahələrin konservasiya və idarə olunması məsələlərini müzakirə ediblər. Bu zaman ən səmərəli üsullar seçilib.
Kurs müddətində Ağsu arxeoloji sahəsinin tarixi və inkişafı; regionda mümkün risklər,
çürümə mexanizmi-bərpa prinsipləri, tədqiqat işləri və s. bu kimi mövzular ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılıb.
Orta əsr Ağsu şəhəri tapıntıları müzakirə olunmuş, onlar haqqında məlumatın toplanması, saxlanma və sənədləşdirmə işləri aparılıb. Mikroiqlim parametr nümunələri və onların interpretasiyası, laboratoriyada təcrübə işlərinin aparılması, stratiqrafik üsulların təqdim olunması dünya təcrübəsində müqayisəli şəkildə verilib.
Dərslər Azərbaycan, İtaliya, Türkiyə və Perudan olan konservasiyaçı və bərpaçı alimlər tərəfindən ingilis dilində aparılıb.
İştirakçılara mənimsədiklərini təqdim etmək üçün imkanlar yaradılmış, qrup şəklində elmi tədqiqat, konservasiya və bərpa məsələlərinin praktik işlərini əks etdirən təqdimatlar hazırlanıb.
Mədəni irsin bu və digər sahələri ilə bağlı bu kimi və digər yönlü tədbirlərin dövlət tərəfindən dəstəkləndiyi və daha geniş miqyasda keçirilməsi üçün müvafiq müraciətlərin dövlət orqanlarına yönəldilməsi önə çəkilib.
İştiraçılara sonda sertifikatlar təqdim olunub.
5 gün və 40 iştirakçının qoşulduğu Ağsu məktəbi Şeyx Dursun abidəsi və Az-Granata Şirə və Şərab emalı zavoduna ziyarətin təşkil olunması ilə başa çatıb.
Kurslara “Miras” İctimai Birliyinin tarixçi, rəssam və turizm sahəsindəki üzvləri, Bakı Dövlət Universiteti, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universiteti, Qafqaz Universiteti, Xəzər Universiteti və Rəssamlıq Akademiyasının tələbələri, eləcə də Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin nəzdində fəaliyyət göstərən "Yanardağ" Dövlət Tarix-Mədəniyyət və Təbiət Qoruğunun, “Şabran Şəhəri” Tarix-Mədəniyyət Qoruğunun, “Çıraqqala” Tarix və Memarlıq Qoruğunun, “Atəşgah” məbədinin, Zaqatala Dövlət Təbiət Qoruğunun nümayəndələri və AMEA Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin, Nizami Gəncəvi adına Milli Ədəbiyyat Muzeyinin və Ağsu məktəblərindən olan müəllim heyəti qoşulublar.

I YOCOCU Agsu School Ended
5-day 1st YOCOCU School for students and young professionals arranged in Medieval Agsu town on 6-12 October, 2014 at initiative of MIRAS Social Organization in Support of Studying of Cultural Heritage, with support of Ministry of Culture and Tourism of the Republic of Azerbaijan, ANAS, Agsu region Executive Power was completed. The school was dedicated to the topics of conservation, restoration and management of archaeological sites.
The course first in the field of restoration and conservation in Azerbaijan helped the participants to achieve knowledge and practice in the relevant domains. They discussed the issues of conservation and management of archaeological sites on the basis of a collaborative and multidisciplinary approach.
Within the course large exchange of views around topics: introduction history and development of Agsu archaeological site, challenges in the region,
mechanisms of decay, principles of restoration, case studies and others was held.
The finds of medieval Agsu finds were discussed, data was collected about them, their conservation and documentation work was fulfilled. Sampling of microclimate parameters and interpretation, practice in laboratories and introduction to the stratigraphic methods were compared with world experience.
The classes were held by Azerbaijan, Italian, Turkish and Peruvian conservation scientists and restorers. The participants were provided with the opportunities to present what they learnt, the created groups made presentations on practical work of scientific research, conservation and restoration.
It was proposed to address officially to corresponding state bodies concerning support of this kind of events on all fields of cultural heritage and implementation in a wider scale.
In the end the participants were granted certificates.
The school lasted for 5 days and having 40 was ended with visits to Sheikh Dursun Monument and Az-Granata MMC.
Historian, artist and tourism members of MIRAS, students of Baku State University, Azerbaijan State Pedagogical University, Qafqaz University, Khazar University and Azerbaijan State Academy of Fine Arts, as well as the representatives of “Yanardag” State Historical and Nature Reserve, Shabran History and Culture Reserve, Chiraggala History and Architecture Reserve, “Ateshgah” Temple, Zagatala State Natural Reserve, ANAS National Museum of History of Azerbaijan, Museum of National Literature named after Nizami Ganjavi and teachers from Agsu schools joined the Agsu school.