MİRAS Türkiyədə turizm sərgisində iştirak edib
Fevralın 14-də Türkiyənin Ordu şəhərində Qaradəniz Turizm Sərgisinin açılışı olub. Bu şəhərdə birinci dəfə təşkil olunan sərgiyə Azərbaycan, Gürcüstan, Qırğızıstanla bərabər Qaradəniz bölgəsinin 11 şəhərindən 55 qurum qatılıb.
Azərbaycanı sərgidə MİRAS Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyi və Heritage Travel Turizm şirkəti təmsil edir.
Ordu Mədəniyyət və Turizm Mərkəzində baş tutan açılış mərasimində Ordu valisi Orhan Düzgün, Samsun valisi Hüseyn Aksoy, Sinop valisi Ahmet Cengiz, Amasiya valisi Abdil Cəlil Öz, Girəsun valisi Dursun Əli Şahin, Ordu şəhər qarnizon komandiri polis polkovniki Şərəf Çakmak və tanınmış iş adamları iştirak edb. Ordu valisi Orhan Düzgün çıxışında Qaradəniz bölgəsində son illərdə qonaq qəbul etmək imkanlarının ciddi şəkildə artdığını, bölgənin yay və qış turizmi baxımından bütövlükdə Türkiyədə bu sahədə önəmli paya sahib olduğunu vurğulayıb. Vali sərginin bu bölgənin tanınmasında çox önəmli rol oynayacağına inandığını deyib.
Açılış mərasiminin bədii hissəsində Qaradəniz bölgəsindən olan müxtəlif sənətçilərlə yanaşı, Miras musiqi qrupu da Azərbaycan muğamlarını təqdim edib.
Qeyd edək ki, MİRAS İctimai Birliyinin sədri Fariz Xəlilli, sədr müavini Arzu Soltan, şöbə müdirləri Albina Rzayeva, Nicat Nuriyev, Heritage Travel şirkətinin əməkdaşları Valeh Cəfərov və Zəka Babazadə ilə sərgidə təmsil olunan nümayəndə heyətimiz də Azərbaycanın turizm imkanlarını sərgi ziyarətçilərinə nümayiş etdiriblər. Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin və Heydər Əliyev Fondunun istehsalı olan müxtəlif kitablar, jurnallar, CD-lər sərgiyə gələnlərə paylanır. Eləcə də, sərgidə MİRAS İB-nin və Heritage Travelin nəşrləri- jurnallar, kitablar, flayerlər, CD-lə və başqa tanıtma materialları yayılıb. Eyni zamanda sərgiyə qatılan müxtəlif turizm şirkətləri, səyahət agentlikləri, otellər və s. ilə əməkdaşlıq qurulur, razılaşmalar əldə olunub.
Fevralın 15-də MİRAS Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyi Türkiyənin Ordu şəhərindəki Ordu Universitetində “Arxeoloji və ekoloji miras” mövzusunda seminar keçirdi.
Seminar iştirakçılarına əvvəlcə MİRAS İctimai Birliyinin Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında QHT-lərə Dövlət Dəstəyi Şurasının dəstəyilə istehsal etdiyi “Azərbaycan abidələr diyarıdır” sənədli filmi nümayiş olundu.
Daha sonra birliyin sədri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Fariz Xəlilli “Azərbaycanda ekoarxeoloji araşdırmalar” mövzusunda çıxış etdi. Fariz Xəlilli çıxışında Azərbaycanda tarixən istifadə olunan təbii boyaq və ənənəvi tikinti materiallarından bəhs edərək, tədqiqatlar zamanı onların daha dərindən öyrənilməsinin və yenidən həyata qaytarılmasının əhəmiyyətindən danışdı.
MİRAS İctimai Birliyinin sədr müavini Arzu Soltan “Ağsuda arxeoloji qazıntılar və MİRAS İctimai Birliyi” başlıqlı çıxışında birliyin fəaliyyətindən və mədəni irsimizi dünyada tanıtmaq istiqamətində gördüyü işlərdən bəhs etdi.
Ordu Universiteti rektoru, professor Tarık Yarılqaçın, professor və müəllim heyətinin iştirakı ilə keçirilən seminar sual və müzakirələrlə davam etdirildi. Professor Tarık Yarılqaç seminar üçün MİRAS İctimai Birliyinin nümayəndə heyətinə təşəkkürünü bildirdi, Fariz Xəlilli və Arzu Soltana plaketlər təqdim etdi. MİRAS İctimai Birliyinin sədri Fariz Xəlilli yaradılmış şəraitə görə, Ordu Universitetinə minnətdarlığını bildirdi, Universitetin rektoru, professor Tarık Yarılqaça plaket təqdim etdi.
MİRAS İctimai Birliyinin nümayəndə heyəti sərgi ilə yanaşı, Ordu və Giresunda müxtəlif mədəni tədbirlərdə iştirak etmişlər. Fevralın 16-da nümayəndə heyəti Giresun vilayətinin Bulancak qəsəbəsinin bələdiyyə sədri Kadir Aydın tərəfindən qəbul edilib. Görüş zamanı qarşılıqlı əməkdaşlığın perspektivləri müzakirə olunub. Qəsəbədə yaradılması nəzərdə tutulan etnoqrafiya muzeyinin qurulması layihəsi üzərində birlikdə çalışmaq haqqında ilkin razılıq əldə olunub.
Elə həmin gün Giresun Univeristetinin azərbaycanlı rektoru, professor Aygün Attar MİRAS heyətini qəbul edib, onlara Azərbaycanın mədəni irsi və turizm potensialının təbliği istiqamətində gördükləri işlərdə istənilən köməyi etməyə hazır olduğunu bildirib. MİRAS Musiqi qrupunu Giresun Universiteti Dövlət Konservatoriyasının konsertində iştirak etməyə dəvət edib.
Bulancak qəsəbəsinin İnece kəndinə gedən MİRAS heyəti etnoqrafik turizm mərkəzinə baş çəkib. Yerli sakinlərin Baba ocağı adlandırdığı mərkəzdə adət-ənənələrlə bağlı mərasim, canlı musiqi, milli mətbəxlə tanışlıq baş tutub. Miras Musiqi qrupu da tədbirdə fəal iştirak edib.
Fevralın 17-də MİRAS heyəti Ordunun Bayadı kəndindəki Kurul qayası arxeoloji abidəsinə baş çəkiblər. Burada 2010-cu ildən aparılan arxeoloji qazıntılar nəticəsində açıq hava altında məbəd və yeraltı qala aşkar olunub. Türkiyə Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi tərəfindən qorunan abidədə bizim eradan əvvəl birinci əsrə aid tapıntılar var.
Giresunda Qara dəniz yolu üzərində tikilmiş möhtəşəm Sarayburnu məscidini ziyarət edən MİRAS heyəti, burada Səlcuq və Osmanlı memarlığının vəhdətini yaratmış Ərənlər Sarayburnu Camisi Xeyirli Xidmətlər Kültür və Həmrəylik Fondunun sədri Yusif Ziya Sipahi ilə görüşüblər.
Səfərin son günü Giresun Universitetinin rektoru, professor Aygün Attarın dəvətilə nümayəndə heyətimiz universitetin təşkil etdiyi Giresunspor idman klubuna dəstək konsertində iştirak edib. 6000-dən çox tamaşaçının toplandığı salonda MİRAS Musiqi Qrupunun üzvləri, tarzən Mehman Mikayılov, kamança ustası Cahandar Mikayılov, muğam ifaçıları Ruslan Adgözəlov və Türkay Məlikovanın çıxışı böyük hərarətlə qarşılanıb.
Səfər çərçivəsində kollektiv Azərbaycan turizmini tanıtmaqla yanaşı, Türkiyənin turizm potensialı ilə də yaxından tanış olmağa çalışıb.

MIRAS at Tourism Fair in Turkey
On 14th February 2013 Black Sea Tourism Fair was opened in Ordu town of Turkey. 55 organizations from 11 cities of Black Sea region along with Azerbaijan, Georgia, and Kyrgyzstan joined the fair which is for the first time organized in this town.
Azerbaijan is represented there by MIRAS Social Organization in Support of Studying of Cultural Heritage and Heritage Travel Tour Comp.
Ordu town governor Orhan Duzgun, Samsun city governor Husssein Aksoy, Sinop governor Ahmet Chengiz, Amasia governor Abdul Jalil Oz, Giresun City governor Dursun Ali Shahin, Ordu town garnison commander police colonel Sharaf Chakmak and known businessmen participated at the opening ceremony held in Ordu Culture and Tourism Center. Ordu town governor Orhan Duzgun underscored the opportunities of visitor acceptance grown last years in Black Sea region, this region possessed significant share in his field entirely in Turkey in the terms of summer and winter tourism. The governor said the exhibition will play important role in recognition of this region.
Along with musicians from Black Sea regions, MIRAS music group performed Mughams at the art part of opening ceremony.
MIRAS delegation, i.e. chairman of MIRAS Social Organization, Fariz Khalilli, deputy chairman Arzu Soltan, chief departments Albina Rzayeva, Nijat Nuriyev and employees of Heritage Travel, Valeh Jafarov and Zaka Babazadeh took active part in showing tourism opportunities of Azerbaijan to visitors. Various books, journals, CDs published by Minsitry of Culture and Tourism of Republic of Azerbaijan and Haydar Aliyev Foundation were distributed among the participants. Journals, books, brochures, CDs and other resources of MIRAS ad Heritage Travel are spread at the fair. At the same time, collaboration agreements were gained with different tourism companies, travel agencies, hotels and others.
On 15th February, 2013 MIRAS Social Organization arranged a seminar on “Archaeological and ecological heritage” in Ordu University of Ordu town, Turkey.
The participants were firstly shown “Azerbaijan Land of Monuments” documentary produced by MIRAS with support of the Council of State Support to NGOs under the President of the Republic of Azerbaijan.
Chairman of MIRAS Organization, PhD Fariz Khalilli made a speech on “Eco-archaeological research in Azerbaijan”. In his speech the chairman talked about natural dye and traditional construction materials used in Azerbaijan historically and importance of their deep study and re-usage.
Deputy Chairman of MIRAS Organization, Arzu Soltan in her speech on “Archaeological excavations in Agsu and MIRAS Social Organization” dealt with the activity of the organization and the work done in the line of promoting our cultural heritage in the world.
There were questions and discussions at the seminar attended by rector of Ordu University, Prof. Tarik Yarilgach, other professors and teachers. The rector Tarik Yrailgach expressed gratitude to the delegation of MIRAS Organization and presented Fariz Khalilli and Arzu Soltan plaquettes. The chairman of MIRAS, Fariz Khalilli thanked to Ordu University for the created circumstance and pesented in turn a plaquette of honour to the rector, Professor Tarik Yarilgach.
The delegation of MIRAS and Heritage Travel participated at various cultural events in Ordu and Giresun cities. The delegation was accepted by Kadir Aydin, chief of municipality of Bulanjak settlement of Giresun province. The perspectives of mutual collaboration were discussed during the meeting. Primary agreement was achieved on joint work on project of ethnographic museum to be created in the settlement.
That day rector of Giresun University, professor from Azerbaijan Aygun Attar acepted MIRAS staff and said she is ready to assist in the work in the line of promotion of cultural heritage and tourism potential of Azerbaijan. She invited MIRAS Music Group to perform at concert of Giresun Unviersity State Conservatory.
MIRAS delegation went to Ineje Village of Bulanjak settlement, visited ethnographic tourism center. Acquaintance with traditional ceremony, live music, and national cuisine took place at the center called by settlers “Baba ojagi”. Miras music group participated actively.
On 17 February, 2013 MIRAS staff visited archaeological monument Kurul rock in Bayadi Village of Ordu. Open air temple and underground tower were revealed as a result of 2010 archaeological excavations. 1st century B.C. finds exist in the monument protected by Ministry and Tourism of Turkey.
MIRAS members went to magnificent Sarayburnu Mosque built on Black Sea road in Giresun. They met Yusif Ziya Sipahi, chairman of Sarayburnu Sage Mosque Charity Service Culture and Solidarity Fund made integrity of Seljuk and Ottoman architecture.
On the last visit day delegation participated at the Giresunspor concert of sport club support organized by Giresun University. Music performed by members of MIRAS music group, tar performer Mehman Mikayilov, performer of kamancha (an oriental bow instrument), Jahandar Mikayilov, mugham performers Ruslan Adgozalov and Turkay Melikova were welcomed heartily.
Along with promoting Azerbaijani tourism, the delegation tried to have a close acquaintance with Turkey’s tourism opportunities.