Ziyalılar Beyləqanda arxeoloji tədqiqatların aparılmasını istəyirlər
Orta əsr Beyləqan şəhərində bir zamanlar aparılmış arxeoloji tədqiqatların davam etdirilməsi və konservasiya işlərinin görülməsi tariximizin öyrənilməsi və təbliği, bu bölgədə mədəni turizmin inkişafı istiqamətində çox mühüm addım olardı. Bu fikir 2013-cü il martın 28-də MİRAS Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyi və Beyləqan Gənclərinin Maarifləndirilməsi və Sosial İnkişafı İctimai Birliyinin keçirdiyi “Orta əsr şəhər mədəniyyəti və Beyləqan” mövzusunda seminarda səslənib.
Beyləqan rayonu İcra Hakimiyyəti və Beyləqan rayonu Mədəniyyət və Turizm şöbəsinin də dəstəyi ilə keçirilən tədbirin məqsədi son zamanlar Azərbaycanın orta əsr şəhərlərində, eləcə də Beyləqanda əvvəllər aparılan tədqiqatların tariximizi öyrənmək baxımından əhəmiyyətini seminar iştirakçıları ilə, xüsusilə də gənclərlə bölüşmək olub.
Seminarı Beyləqan Gənclərinin Maarifləndirilməsi və Sosial İnkişafı İctimai Birliyinin sədri Zaur Quliyev açıb. Daha sonra MİRAS İB-nin sədri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Fariz Xəlilli “Azərbaycanda arxeoloji turizmin inkişafında Orta əsr Ağsu şəhəri təcrübəsi”, MİRAS İB-nin sədr müavini Arzu Soltan “MİRAS İctimai Birliyinin mədəni irsin təbliğində əsas fəaliyyətləri”, AMEA Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin elmi işçisi Aidə İsmayılova “Azərbaycanda orta əsr şəhər mədəniyyətinin öyrənilməsində Beyləqan şəhərinin rolu”, AMEA-nın dissertantı, Beyləqan rayonu 1 saylı orta məktəbinin direktoru Vüqar Abbasov “ Orta əsr Beyləqan şəhəri tarixinin orta məktəblərdə tədrisi”, tarixçi Asif Cəfərli “Beyləqan rayonunun tarixi bölgə tarixçilərinin gözü ilə”, folklorşünas Səmədxan Beyləqanlı “Beyləqan folkloru” movzusunda çıxış ediblər.
Beyləqan şəhərində Heydər Əliyev mərkəzində keçirilən tədbir MİRAS Musiqi qrupunun çıxışı ilə yekunlaşıb.
Seminar iştirakçıları Beyləqan Tarix Diyarşunaslıq Muzeyini, Örənqala Dövlət Qoruğunu ziyarət ediblər.

Intellectuals Want Conduct of Archaeological Explorations in Beylagan
Continuance of archaeological explorations conducted one time in medieval Agsu town and implementation of conservation work would be very important step in the line of study and promotion of our history, development of cultural tourism in this region. This thought was sounded at the seminar “on medieval urban culture and Beylagan” co-arranged by MIRAS Social Organization in Support of Studying of Cultural Heritage and Beylagan Youth Enlightement and Social Development Public Union held on 28th March 2013.
The purpose of the event held with support of Beylagan regional Executive Power and Beylagan region culture and tourism department was to share the significance of investigations conducted in medieval towns of Azerbaijan, as well as Beylagan from standpoint of study of our history with the seminar participants, particularly, youth.
The seminar was opened by Zaur Guliyev, the chairman of Beylagan Youth Enlightement and Social Development Public Union. Later chairman of MIRAS Organization, PhD Fariz Khalilli spoke about “medieval Agsu town practice in the development of archaeological tourism in Azerbaijan”, deputy chairman of MIRAS, Arzu Soltan on “main activities of MIRAS Social Organization in promotion of cultural heritage”, scientific worker of NASA National Museum of History of Azerbaijan, Aida Ismayilova made a report on “the role of Beylagan town in the study of medieval urban culture in Azerbaijan”, NASA candiate for a degree, principal of Beylagan region seconary school No.1, Vugar Abbasov “edutation of medieval Beylagan town history in secondary schools”, historian Asif Jafarly about “history of Beylagan region in the eyes of regional historians”, specialist in folklore Samadkhan Beylaganly “Foklore of Beylagan”.
The event, which was held in Haydar Aliyev Center, was summarized with performance of MIRAS music group.