MİRAS Mədəni İrsin Öyrınilməsinə Kömək Ictimai Birliyi 2013-cü il martın 29-da Quba Özəl Türk Liseyində “Tarixin bir günü“ mövzusunda seminar keçirib. Seminarın keçirilməsində məqsəd 1918-ci ilin 31 martında baş verən soyqırım hadisələri haqqında iştirakçılara, xüsusilə də liseyin şagirdlərinə, yeniyetmə və gənclərə məlumat vermək olub.
Seminarı Çağ Öyrətim İşlətmələri Şirkəti Quba Özəl Türk Liseyinin müdiri Mustafa Alagözoğlu açıb, qonaqlara rəhbərlik etdiyi tədris ocağı və gördüyü işlər barədə qısa məlumat verib.
MİRAS İB-nin sədri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Fariz Xəlilli çıxış edərək seminar iştirakçılarına 1918-ci ildə Azərbaycan türklərinə qarşı törədilmiş hadisələrin tarixçəsindən danışıb. Bakı, Quba, Şamaxı, Lənkəran, Qarabağ, Naxçıvan, İrəvan, Cənubi Azərbaycan və azərbaycanlıların məskunlaşdıqları digər bölgələrdə kütləvi qırğınların törədilməsindən, Cümhuriyyət dövründə soyqırımı təsdiq sənədləri üzə çıxaran Fövqəladə Təhqiqat Komissiyasının işindən, Qafqaz İslam Ordusuna dair sənədlərdə soyqırım faktlarının qeyd edilməsindən, 1998-ci ildə 31 mart Azərbaycanlıların Soyqırımı günü elan edilməsi haqqında sərəncamdan, son zamanlar Qubada üzə çıxan kütləvi məzarlıqda soyqırım izlərindən bəhs edilib.
Daha sonra MİRAS İB sədrinin müavini Arzu Soltan çıxış edərək MİRAS İB-nin tariximizin öyrənilməsi və gələcək nəsillərə ötürülməsi istiqamətində həyata keçirdiyi fəaliyyət və gerçəkləşdirdiyi layihələr haqqında məlumat verib.

Genocide victims commemorated by MIRAS in Guba
MIRAS Social Organization in Support of Studying of Cultural Heritage held a seminar entitled “One day of history” in Guba branch of Baku Private Turkish Lyceum on 29 March 2013. The seminar aimed at delivering information to the participants, particularly, lyceum pupils, adults and youth about genocide committed on 31st March 1918.
The seminar was opened by the head of Guba branch of Baku Private Turkish Lyceum run by Çağ Öğretim İşletmeleri, Mustafa Alagozoghlu and informed the guests on the education institution and the done work.
The chairman of MIRAS, PhD Fariz Khalilli spoke about the history of events committed against Azerbaijani Turks in 1918. There dealt with mass massacre in Baku, Guba, Shamakhi, Lankaran, Garabagh, Nakhchievan, Yerevan, South Azerbaijan and in other places where Azerbaijani people are resided; the work of Extraordinary Investigation Commission according to which documents confirming genocide during the year of Azerbaijan Democratic Republic, displayed, notice of genocide facts in the document on Caucasus Islam Army, Order on declaration of 31t March 1918 as Genocide of the Azerbaijani people and genocide traces displayed lately in Guba Genocide Cemetery.
Afterwards deputy chairman of MIRAS, Arzu Soltan gave information about the activities of the Organization in the line of study of our history and deliver to next generation and the projects realized by the Organization.