Diplomatik Korpus nümayəndələri üçün Mədəni İrs Turu davam edir
Məlum olduğu kimi, Azərbaycanın bölgələrinin qorunub saxlanmış tarixi və mədəni dəyərlərini, abidələrinin zənginliklərini və mədəni irsimizi təqdim etmək məqsədilə, MİRAS Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyi 2013-cü ilin may ayından ölkəmizdə fəaliyyət göstərən diplomatik koprus nümayəndələrinin Ağsu şəhərinə, Ağsudakı arxeoloji turizm kompleksinə mədəni irs turu layihəsinə başlamışdır. Tur çərçivəsində səfirlik nümayəndələri Qobustanda Diri Baba türbəsi, Şamaxıda Tarix Diyarşünaslıq Muzeyi, Ağsuda Orta əsr Ağsu şəhəri arxeoloji turizm kompleksi, o cümlədən Azərbaycan etnoqrafiyasının zənginlik meyarlarından olan mətbəximizlə tanış olurlar. İlk mədəni irs turuna Özbəkistan səfiri Şirzod Fayziyev və Tacikistan səfiri Zohir Saidov səfirlik nümayəndələri və ailə üzvləri ilə qoşulmuşdu.
Mayın 26-da Hindistan Respublikasının Bakıdakı səfiri cənab Vinod Kumar ailəsi ilə mədəni irs turunda iştirak etmişdir. İlk öncə qonaqlar Qobustan rayonundakı Diri Baba türbəsi ilə tanış oldu, türbənin tarixçəsi və onunla bağlı rəvayətlər haqqında məlumat verildi. Söhbət əsnasında eyni zamanda Hindistanda mövcud təsəvvüf məktəbləri və ələlxüsus Delhi şəhərindəki Nizaməddin türbəsi barədə ətraflı bəhs olundu.
Səfir Vinod Kumar və ailəsi Orta əsr Ağsu şəhəri arxeoloji turizm kompleksində Hindistan tarixi ilə bilavasitə bağlı olan Nadir şah Əfşarın inşa etdirdiyi şəhər haqqında maraqlı məlumat əldə etdilər. MİRAS İctimai Birliyinin sədri Fariz Xəlilli orta əsr Ağsu şəhərində aparılmış arxeoloji qazıntılar, əldə olunan nəticələr və aşkarlanmış tapıntılar haqqında səfirə məlumat verdi. Turda eyni zamanda MİRAS İctimai Birliyi və Ağsu arxeoloji ekspedisiyanın üzvləri iştirak edirdi. Sonda səfir Vinod Kumar xatirə kitabına ürək sözlərini yazdı. Səfirə MİRAS İctimai Birliyinin nəşrləri hədiyyə olundu.
Orta əsr Ağsu şəhərindən sonra qonaqlar Şamaxı Tarix-diyarşünaslıq muzeyi ilə tanış olmuşlar. Səfir Vinod Kumar Orta əsr Ağsu şəhərinə edilmiş səfərdən məmnunluq hissini bildirmiş və bir daha geri dönmək, əməkdaşlıq etmək istəyini bildirmişdir.
Qeyd etmək məqsədəuygun olardı ki, Hindistan respublikası ilə Azərbaycan Respublikasını olduqca dərin tarixi-mədəni, iqtisadi münasibətlər birləşdirir. Hindistan özü qədim tarixi keçmişə mədəniyyətə malik olmaqla hər zaman dövrün iri dövlətləri ilə əlaqələr qurmuş, qarşılıqlı mədəni mənimsəmələr yaşanılmışdı. Bu ilk bağlar Səfəvi dövləti zamanında daha da inkişaf etdirilmiş və Səfəvi sarayından olan ustaların Hindistanda türk-islam mədəniyyətinin və miniatür məktəbin yaradılmasında əvəzsiz xidmətləri olmuşdur. Son orta əsrlərdə bu mədəni bağlar iqtisadi münasibətlərlə dərinləşmiş və Azərbaycan ərazisi daim hind tacirlərinin gəlişləri üçün diqqət mərkəzində olan yerlərdən olmuşdur. Bu gün də əhəmiyyətini itirmədən minlərlə turistin, xüsusilə hind turistlərin diqqətində olan Atəşgah həmin dövrün ən bariz nümunələrindən biridir. Hindistan Respublikası və Azərbaycan Respublikası siyasi cəhətdən də bənzər dövrlər yaşamış, hər iki dövlət müstəmləkə əsarətinin təsirini öz üzərində hiss etmiş və dözümlü mübarizə nəticəsində müstəqillik əldə etmişlər. Hindistan Respublikasının ölkəmizdəki səfirinin də məhz 28 may, Respublika günü ərəfəsində Orta əsr Ağsu şəhərinə ziyarəti bu baxımdan xüsusi önəm kəsb edir.
Bu gün də hər iki dövlət arasında mədəni, iqtisadi əlaqələr inkişaf etməkdədir və biz bu baxımdan arxeoloji tədqiqatlar sahəsində qarşılıqlı təcrübələrin tətbiq edilməsinə ümid edirik.

As it is known, in order to introduce history and preserved cultural values of Azerbaijani regions, monuments’ richness and cultural heritage, the Organization started cultural heritage tour of representatives of diplomatic missions functioned in our country since 2013 May to Agsu City and Agsu archaeological tourism complex. Within the tour the ambassadors familiarize with Diri Baba Tomb in Gobustan, History and Local Lore Museum in Shamakhi, medieval Agsu town archaeological tourism complex in Agsu, as well as cuisine, which is the measure of richness of Azerbaijani ethnography. The first cultural heritage tour was attended by Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Uzbekistan to Azerbaijan, Mr. Sherzod Fayziyev and Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Tajikistan to Azerbaijan, Mr. Zohir Saidov with families.
On 26th May 2013 ambassador of India to Azerbaijan, Mr. Vinod Kumar participated at cultural heritage tour with family. First they the guests familiarized with Diri Baba Tomb in Gobustan district and they were given information on the tomb’s history and the rumors about that. During the talk existent Sufism schools and in particular Nizameddin Tomb in Delhi City in India were dealt detailed.
Mr. Vinod Kumar and family got interesting information on the town constructed by Nader shah Afshar, which is directly connected with India’s history, at medieval Agsu town archaeological tourism complex. Chairman of MIRAS Social Organization, Fariz Khalilli informed the Ambassador about archaeological excavations, the gained results and revealed finds on medieval Agsu town. Members of MIRAS and Agsu archaeological expedition participated at the tour as well. In the end Mr. Kumar wrote his words into the memory book. The ambassador was given editions of the Organization.
Following medieval Agsu town the guests made acquaintance of Shamakhi History and Local Lore Museum. The ambassador noted his satisfaction on the visit to medieval Agsu town and stated his will to come back again and to collaborate. It should be noted that Republic of India and Republic of Azerbaijan have mutual deep historical, cultural and economic relations. India possessing old historical past and culture, made cooperation with large states of the time for years and cultural assumptions were done. These first ties developed during Sefevyds time and the Sefevyds palace masters had great services in creation of Turkic-Islamic culture and miniature school in India. In last medieval age these cultural ties deepened with economic relations and Azerbaijani area was on the focus of Indian merchants. Ateshgah which is attractive today for thousands of tourists, especially Indian tourists is one of the obvious cases of that time. Indian and Azerbaijan Republic undergone the same period from political scope and both countries felt the impact of colonial oppression and gained independence as a result of intolerable struggle. Visit of the ambassador of India to Azerbaijan to medieval Agsu town on the eve of 28 May, republican day assumes special importance from this viewpoint.
Nowadays cultural, economic relations develop between two states and we hope for application of mutual experiences in the field of archaeological researches in this respect.