Tarixi şəhərlərimizdə kərpic memarlığı
Aprel ayının 17-də Ağsu şəhərində Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi, Ağsu Rayon İcra Hakimiyyəti və MİRAS Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyinin birgə təşkilatçılığı ilə 18 aprel - Beynəlxalq Abidələr və Tarixi Yerlər Gününə həsr olunmuş “Tarixi şəhərlərimizdə kərpic memarlığı” mövzusunda Respublika konfransı keçirildi.
Konfrans iştirakçıları əvvəlcə 2010-cu ilin mart ayından Orta əsr Ağsu şəhərində aparılan arxeoloji qazıntıların nəticələri, burada görülən konservasiya işləri və sərgi ilə tanış oldular. Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin Mədəni İrs şöbəsinin sektor müdiri Arif Əliyev kərpic memarlığının əhəmiyyətindən danışaraq qeyd etdi ki, Çin Səddi qədər əhəmiyyətli abidəmiz olan Gilgilçay Səddi də məhz çiy kərpicdən tikilmişdir. Ağsu arxeoloji ekspedisiyasının rəisi, professor Qafar Cəbiyev Şirvan memarlıq məktəbinin daş memarlığı olmasına baxmayaraq son arxeoloji qazıntılar zamanı burada kərpic memarlığının da geniş yayıldığını bildirdi. AMEA-nın müxbir üzvü Vəli Əliyev öz çıxışında Azərbaycanda erkən şəhər mədəniyyəti haqqında danışaraq kərpic memarlığının qədim dövrdə geniş yayıldığını qeyd etdi. AMEA-nın müxbir üzvü Cəfər Qiyasi Səlcuq memarlığında bəzək elementlərinin hazırlanmasında kərpicdən ustalıqla istifadənin örnəkləri haqqında məlumat verdi. Türkiyə Respublikasının “Arxeologiya və sənət” jurnalının redaktoru, professor Mustafa Nezih Başgelen son arxeoloji tədqiqatlar zamanı dünyada çiy kərpicdən istifadənin ən qədim örnəyini Anadoluda aşkar etdiklərini və bunu radiokarbon analizlərlə müəyyən etdiklərini bildirdi.Tarix üzrə fəlsəfə doktoru Fariz Xəlilli son orta əsr (XIV-XVIII əsrlər) şəhərlərində nəinki adi yaşayış binalarının, hətta qala divarları, saraylar, məscidlərin də çiy kərpicdən tikildiyni konfrans iştirakçılarının diqqətinə çatdırdı.Memarlıq və İnşaat Universitetinin doktorantı Uğur Qiyasi son zamanlar bərpa və konservasiya olunan kərpic memarlığı abidələrindən və gələcək layihələrdən danışdı. Sonra qonaqlar Şəki şəhərinə səfər edib oradakı kərpic memarlığı nümunələri ilə tanış oldular.

Brick Architecture in our Historical Cities
On 17 April 2012 a republican conference on “Brick Architecture in our Historical Cities” devoted to “18 April, International Day for Monuments and Sites” organized by Ministry of Culture and Tourism of Azerbaijan Republic, Agsu region Executive Power and MIRAS Social Organization in Support of Studying of Cultural Heritage, was held in Agsu City.
The conference participants familiarized primarily with the results of archaeological excavations conducted in medieval Agsu town since March 2010, as well as conservation work and exposition. The section chief of Cultural Heritage Department of Ministry of Culture and Tourism of Azerbaijan Republic, Arif Aliyev spoke about importance of brick architecture and noted Gilgilchay Wall which is the significant like the Great Wall of China, was built from adobe as well. Chief of Agsu Archaeological Expedition, Professor Gafar Jabiyev stated though Shirvan school of archaeology is of stone architecture, the latter was spread widely there during archaeological excavations. Associate member of National Academy of Sciences of Azerbaijan Vali Aliyev speaking about early urban civilization in Azerbaijan noted brick architecture was known in old time. Associate member of NASA, Jafar Giyasi gave information on the samples of skilful usage of brick in elaboration of decor elements of Seljuk architecture. Editor of “Archaeology and Art” Magazine of Turkey, Professor Mustafa Nezih Bashgelen said they revealed the oldest model of usage of adobe in the world upon last archaeological explorations and their definition of that by radiocarbon analyses. PhD Fariz Khalilli brought into attention of conference participants construction of not only houses, but also fortress walls, palaces, mosques in medieval cities (14-18th centuries) are from adobe. Doctoral candidate of Azerbaijan Architecture and Construction University, Ugur Qiyasi told the participants monuments of brick architecture were restored and conserved lately, as well as informed on the future projects. Later the guests visited Shaki City and familiarized with the samples of brick architecture.