Ağsuda yenə qızıl tapıldı
İyulun 11-də AMEA Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində Ağsu arxeoloji ekspedisiyasının aşkar etdiyi qızıl dəfinəyə həsr olunmuş brifinq keçrilmişdir.
Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı brifinqi açaraq son dövrlərdə tarix, mədəniyyət, arxeologiya sahəsinə ölkə rəhbərliyi səviyyəsində diqqətin artdığını xüsusi olaraq qeyd etdi. O, bildirdi ki, hazırda Azərbaycanda onlarla arxeoloji ekspedisiya işləyir. Ağsu arxeoloji ekspedisiyası da bunlardan biridir. N.Vəlixanlı iyunun 22-də tapılan qızıl dəfinəsinin Azərbaycan tarixinin müəyyən mərhələsinin öyrənilməsində müstəsna rola malik olduğunu qeyd etdi və bildirdi ki, həmin qızıl sikkələr qanunvericiliyə uyğun olaraq muzeyin qızıl fonduna təhvil verilib.
AMEA Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitunun direktoru Maisə Rəhimova brifinqdə çıxış edərək bildirdi ki, Ağsu şəhər yerində aşkarlanan dəfinə Azərbaycanın ən qədim insan məskəni və sivilizasiya mərkəzlərindən biri olduğunu bir daha sübut edir. Onun sözlərinə görə, Ağsuda tədqiqatlar hələ davam edir və ümid edirik ki, tariximizin öyrənilməsində mühüm rol oynayan yeni-yeni nadir tapıntılar aşkarlanacaq.
Ağsu arxeoloji ekspedisiyanın rəisi, tarix elmləri doktoru Qafar Cəbiyev Ağsuda geniş miqyaslı arxeoloji tədqiqatların gerçəkləşməsinə görə ölkə başçısına, AMEA-nın, AMEA Tarix Muzeyi və Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutu, habelə Ağsu rayonu rəhbərliyinə, eləcə də ekspedisiyanı maliyyələşdirən “MİRAS” Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyinə təşəkkürünü bildirdi. Qafar Cəbiyev daha bir təzə xəbəri KİV təmsilçilərinin diqqətinə çatdırdı. Onun verdiyi məlumata görə, bu il iyulun 9-da Ağsu şəhər yerində arxeoloqlar daha bir qızıl əşya aşkar ediblər. Belə ki, qazıntı torpağı yenidən ələnərkən bir ədəd qızıl bəzək əşyası tapılıb. Həmin qızıl bəzək əşyası da AMEA Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinə təhvil veriləcək.
Ekspedisiyanın rəhbəri qeyd edib ki, indiyə kimi tədqiqatlar nəticəsində qızıldan çox-çox dəyərli tapıntılar olub. Onun sözlərinə görə, yaxşı arxeoloq yalnız çox qazan və çox tapan deyil, qazdıqlarını yazandır. O, Ağsu arxeoloji ekspedisiyanın tapıntılarına həsr olunmuş artıq 4-cü kitabın çapa hazırlandığını KİV təmsilçilərinin diqqətinə çatdırıb. Numizmat alim Əli Rəcəbli Ağsu dəfinəsinin arxeoloqlar tərəfindən aşkarlanmış ilk belə dəfinə olduğunu deyib. Onun sölərinə görə, təsadüfi adamlar dəfinələr tapırlar, amma onların hamısı tam olaraq gəlib muzeyə çatmır.
Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı KİV təmsilçilərini oxucuları maarifləndirməyə çağırıb, tapılan dəfinələrin maddi dəyərindən çox tarixi və elmi əhəmiyyətini insanların diqqətinə çatdırmağı tövsiyə edib. Onun sözlərinə görə, bu həm də dəfinəni tapan adamın adının tarixə düşməsi deməkdir.N. Vəlixanlı sonda qeyd edib ki, AMEA Rəyasət Heyətinin sərəncamı ilə Ağsu arxeoloji ekspedisiyasının rəhbəri və üzvlərinə təşəkkür elan olunub və onlara pul mükafatı verilib.

ONE MORE GOLD FOUND FROM AGSU
The briefing was held in National Museum of History of Azerbaijan of National Academy of Sciences of Azerbaijan, dedicated to golden treasure uncovered by Agsu Archaeological Expedition on 11 July, 2012.
Director of National Museum of History of Azerbaijan, Acad. Naile Velikhanly opening the briefing said attention towards the domains of history, culture and archeology increased in the republican level lately. She stated tens of archaeological expeditions function currently in Azerbaijan. Agsu archaeological expedition is one of them. N. Velikhanly noted golden treasure found on 22 June, plays exceptional role in the study of certain stage of Azerbaijani history. She underscored the golden coins were handed to Gold Fund of the Museum in conformity with the law.
Director of NASA Institute of Archaeology and Ethnography, Maisa Rahimova said at the briefing that the treasure uncovered from Agsu town proves Azerbaijan’s being the most ancient settlement and civilization center. According to her, Agsu explorations are ongoing and there is a hope that new unique finds, playing important role in study of our history will be revealed as well.
The chief of the Expedition, Doctor of Historical Sciences Gafar Jabiyev expressed gratitude for realization of large-scale archaeological explorations in Agsu to the head of our country, NASA, the leadership of NASA National Museum of History of Azerbaijan and NASA Institute of Archaeology and Ethnography and Agsu regional Executive Power and the MIRAS Social Organization in Support of Studying of Cultural Heritage, financing the project. G. Jabiyev brought other news to the mass media representatives. According to him, one more golden item was revealed in Agsu town by archaeologists on 9 July of this year. Thus, one golden decor item was found upon excavating the site. That item will be handed to National Museum of History of Azerbaijan as well.
The expedition chief said there are more precious things than gold amongst the finds till now. He noted a good archaeologist is not who excavates and finds more, but writes more on what he excavates. He informed the mass media on print preparation of the 4th book on finds of Agsu archaeological expedition. Scientist of numismatics Ali Rajably said Agsu treasure is the first revealed by archaeologists. He said people find treasure, but the museum does not receive all of them.
The director of the museum, Acad. Naile Velikhanly called on the media representatives to enlighten readers and recommended to inform people on historical and scientific importance of the treasures more than financial value. She noted the person found the treasure means to become known in the history. Naile Velikhanly said in the end, the chief and members of Agsu archaeological expedition were granted message of gratitude due to Order of NASA Presidium and were rewarded money.