YOCOCU konfransı 2014-cü ildə Bakıda keçirilə bilər
18-20 iyun 2012-ci il tarixlərində Belçikanın Antverpen şəhərində İtaliya Konservasiya Alimləri Assosiyasiyası, Antverpen Universiteti, Roma La Sapienza Universiteti, ICCROM, İtaliya Milli Araşdırma Şurası, SMATCH, İtaliya Ali Bərpa və Konservasiya İnstitutu, CNR-ITABC və digər qurumların təşkilatçılığı ilə Mədəni İrsin Konservasiyasında Gənclər - YOCOCU 2012 konfransı keçirilmişdir.
Məlumat üçün bildirək ki, YOCOCU mədəni irsin müxtəlif sahələrində çalışan gənc peşəkarlar və tədqiqatçılar şəbəkəsini qurmaq məqsədi ilə yaradılıb. Ümumi məqsədə xidmət edən gənc tələbələr, tədqiqatçılar və peşəkarlarların toplaşdığı konfransda mədəni irsin müxtəlif sahələri - fizika, biologiya, konservasiya, bərpa, arxeologiya, memarlıq və s. üzrə təcrübə və bilik mübadiləsi aparılır. Konfransın məruzələri beynəlxalq səviyyədə tanınan və etibar olunan YOCOCU jurnalında nəşr edilir.
Konfrans iyunun 18-də Antverpen Universitetində öz işinə başladı. Konfransı Universitetin İdarə Heyətinin sədri Prof. Ronni Blust açdı.
Konfransda İtaliya, Belçika, Azərbaycan, İspaniya, Portuqaliya, Rumıniya, Yunanıstan, Almaniya, Avstriya, Sloveniya, ABŞ, Türkiyə, Hindistan, Argentina, Meksika və digər ölkələrdən olan gənclər müvafiq bölmələrdə - daş, piqmentlər, mədəni irs təcrübələri, saxsı məmulatı, şüşə, divar bəzəkləri, heykəltəraşlıq və s. üzrə məruzələrlə çıxış etdilər. Məruzələr ətrafında müzakirələdə konservasiya və bərpa işlərində yol verilən qüsurlar, kimyəvi proseslərin təsiri, müxtəlif ölkələrdə aparılan arxeoloji qazıntılar və memari strukturunda istifadə olunan beynəlxalq təcrübələrdən bəhs olunmuşdur. Tədbirdə Kataniya, Roma, Antverpen, Bolonya Universitetlərinin professorlar və İCCROM-un nümayəndəsi təcrübə və tədqiqatları ilə bağlı mülahizələrini bildirmişlər.
Azərbaycandan Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi, AMEA Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutu və Radiasiya Problemləri İnstitutunun əməkdaşları ilə yanaşı, MİRAS Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyinin arxeoloq və bərpaçıları da konfransa qatılmışdır. Konfransda Dr. Fariz Xəlilli, Şölə Bayramova və Emil Səfərov “MİRAS İctimai Birliyi və Ağsu arxeoloji ekspedisiyasının Azərbaycanda mədəni irs fəaliyyətləri” mövzusunda məruzə ilə çıxış etmişlər. Poster sessiyası ilə davam edən konfransda MİRAS-dan bərpaçı-rəssam Cahangir Əhmədov “Fayans və farfor məmulatının bərpa təcrübəsi (Orta əsr Ağsu şəhəri materialları əsasında)”, metal üzrə bərpaçı Vüqar Quliyevin “Orta əsr metal məmulatının bərpa və konservasiyası” mövzulu posterləri sərgilənmişdir.
MİRAS İctimai Birliyinin sədri Dr. Fariz Xəlilli xüsusi bölmə olan beynəlxalq dəyirmi masada çıxış edərək YOCOCU-nun fəaliyyətini yüksək qiymətləndirmişdir. O, Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin nümayəndəsi Emil Səfərovun burada olduğunu və nazirliyin növbəti bu cür tədbirin Azərbaycanda, Bakı şəhərində keçirilməsi təşəbbüsünü konfrans iştirakçılarına elan etmişdir.
Konfransın son günü YOCOCU Təşkilat Komitəsinin sədri Andrea Macchia və YOCOCU 2012-nin təşkilatçısı Simone Cagno Bakı şəhərinin 2014-cü il YOCOCU konfransının keçirilməsi üçün namizədliyinin qəbul olunduğunu elan etdilər. Azərbaycan nümayəndə heyətinin üzvü Şölə Bayramova Bakı şəhəri haqqında konfrans iştirakçılarına geniş məlumat verdi.
Konfrans çərçivəsində iştirakçılar Antverpen Universitetinin İncəsənət Əsərlərinin Konservasiyası mərkəzində oldular. Onlara metal, şüşə, foto, kağız, rəsm, ağac və parça materillarının diaqnostikası, monitorinqi və konservasiyası, habelə yeni texnologiyalar haqqında əyani şəkildə geniş məlumat verildi.

YOCOCU 2014-Youth in Conservation of Cultural Heritage would be available in Baku
YOCOCU 2012- Youth in Conservation of Cultural Heritage was held in Antwerpen City of Belgium on 18-20 June, 2012 co-organized by Italian Association of Conservation Scientists, Antwerpen University, La Sapienza University, ICCROM, Italian National Research Council, SMATCH, Italy High Institute of Restoration and Conservation, CNR-ITABC and other institutions.
To note, YOCOCU was created with the purpose to realize a network among young professionals and researchers, working in different fields of cultural heritage. Young students, researchers and professionals, all animated by common goals, meet to tell their own stories, to give their inputs to research and cultural growth in the different fields of Cultural Heritage: chemistry, physics, biology, restoration, archaeology, architecture.The conference reports are published in YOCOCU Magazine which is recognized on international level and reliable.
On 18 June the conference started in University of Antwerpen. The chairman of the Board of Directors of the University of Antwerpen, Prof. Ronni Blust opened the conference.
At the conference youth from Italy, Belgium, Azerbaijan, Spain, Portugal, Romania, Greece, Germany, Austria, Slovenia, USA, Turkey, India, Argentina, Mexico and other countries made reports at relevant sessions- stone, pigments, cultural heritage experiences, pottery, metal, glass, wall paintings, sculpture, etc. Discussions were held around the reports; shortcomings in restoration and conservation work, impacts of chemical procedures, archaeological excavations of various countries and international practice applied in architectural structure were covered therein. Professors of Universities of Catania, Rome, Antwerpen and Bologna, as well as ICCROM representative shared knowledge on their practices and researches for youth participants.
Along with staff of Ministry of Culture and Tourism of the Republic of Azerbaijan, Institute of Archaeology and Ethnography of National Academy of Sciences of Azerbaijan (NASA) and NASA Institute of Radiation Problems, archaeologists and restorers of MIRAS Social Organization in Support of Studying of Cultural Heritage from Azerbaijan attended the conference. Chairman of MIRAS Social Organization, Dr. Fariz Khalilli, as well as Shola Bayramova and Emil Safarov reported on “Cultural Heritage in Azerbaijan via MIRAS Social Organization and Agsu Archaeological Expedition”. The posters “Restoration practice of faience and porcelain wares” by art-restorer, Jahangir Ahmadov and “Research and conservation of medieval metal wares” by metal restorer Vugar Guliyev from MIRAS staff were shown during the poster session of the conference.
Chairman of MIRAS, Dr. Fariz Khalilli spoke at special international round table and appreciated highly the YOCOCU activity. He stated the employee of Ministry of Culture and Tourism of the Republic of Azerbaijan, Emil Safarov attended the event as well and initiative of the ministry on holding YOCOCU conference in Azerbaijan, in Baku.
On last day of the conference Andrea Macchia, chairman of YOCOCU Organization Committee and Simone Cagno, the organizer of YOCOCU 2012 declared Baku City’s nomination for YOCOCU 2014 conference. The member of Azerbaijani delegation, Shola Bayramova gave wide information on Baku to the participants.
The participants had visited Conservation Centre of Art Work-ARTESIS of University of Antwerpen within the scope of the conference. They were graphically informed on diagnostic, monitoring and conservation of metal, glass, photo, paper, painting, wood, cloth and new technologies.