Bakıda Gənclərin I Beynəlxalq mədəni irs və turizm forumu keçirilib
“Miras” Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyinin təşkilatçılığı ilə “Araşdır, qoru və təbliğ et!” devizi altında keçirilən tədbirdə Azərbaycan, Türkiyə, Rusiya, İran, Gürcüstan, Norveç, Tacikistan, İtaliya, Misir, İspaniya və digər ölkələrdən nümayəndələr iştirak ediblər.
Forumun məqsədi gəncləri bir araya gətirməklə ölkələr və xalqlar arasında mədəni irsin qorunması və öyrənilməsi, turizm və onun yeni sahələri istiqamətində əməkdaşlıq perspektivlərini genişləndirmək, yeni ideyaların mübadiləsinə və uğurlu təcrübələrin geniş tətbiqinə nail olmaqdır.
Forumda müxtəlif ölkələri təmsil edən gənc alim və mütəxəssislər mədəni irs və turizm mövzusunda qlobal, interdisiplinar və milli məqamları, o cümlədən problem və perspektivləri müzakirə ediblər.
Tədbirin açılışında “Miras” İctimai Birliyinin sədri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Fariz Xəlilli dünya gənclərini bir araya gətirən tədbirin məqsəd və əhəmiyyətindən danışıb. Bildirilib ki, forumun hədəfi bu toplantını davamlı keçirmək, bununla da əsası ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan və hər il fevralın 2-də ölkəmizdə geniş qeyd olunan Azərbaycan Gəncləri Gününün mahiyyətini bütün dünyaya çatdırmaqdır. Özündə ülvi hissləri və sevgini ehtiva edən bu anlayış insanları, toplumları bir-birini tanımağa və yaxınlaşmağa sövq edir.
Prezident İlham Əliyevin 2015-ci il 26 yanvar tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “2015-2025-ci illərdə Azərbaycan gənclərinin İnkişaf Strategiyası”nın əhəmiyyətindən danışan F.Xəlilli diqqətə çatdırıb ki, bu mühüm sənəddə gənclər forumlarının təşkili və keçirilməsinə xüsusi diqqət yetirilir.
Tarix elmləri doktoru, professor Qafar Cəbiyev, İtaliyanın Kalabriya Universitetinin rektoru, professor Gino Krisci, YOCOCU Assosiasiyasının prezidenti Andrea Macchia, Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin əməkdaşı Məleykə Hüseynova, “Miras” İctimai Birliyi sədrinin müavini Arzu Soltan, “Dostlar üçün Gürcüstan” Beynəlxalq Turizm Assosiasiyasının təsisçisi İrakli Ephremidze, professorlar Şikar Qasımov, Kübra Əliyeva, “Cabaqar” MMC-nin rəhbəri Zeynəb Qasımova, Sağlamlıq İmkanları Məhdud Gənclərin Peşə Reabilitasiya Mərkəzinin direktoru Rahilə Həsrətova tədbirin əhəmiyyətini qeyd edib, iştirakçılara uğurlar arzulayıblar.
Forum çərçivəsində əlil və qayğıya ehtiyacı olan gənclərin əl işlərindən ibarət “Biz həmişə sizinlə” mövzusunda xeyriyyə sərgisi keçirilib.
Daha sonra “Araşdır”, “Qoru” və “Təbliğ et” bölmələrində Sibirin mədəni irsinin qorunması və təbliğində cari meyillər, Azərbaycan folklorşünaslığının 1900-1930-cu illərdə keçdiyi yol, Tacikistanın tarixi-mədəni irsi, Gürcüstanın mədəni irs resursları, Norveç təbiətində mədəniyyət izləri, Topqapı Sarayı Muzeyində mədəni irs sərvətlərinin qorunmasında önləyici üsullar və digər mövzularda məruzələr dinlənilib, müzakirələr aparılıb.
“Miras” Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyi ilə YOCOCU Assosiasiyası arasında əməkdaşlıq haqqında memorandum imzalanıb.
Sənədi F.Xəlilli və Andrea Macchia imzalayıblar.
Tədbirdə iştirak edən ölkələrin gəncləri arasında dostluq və əməkdaşlıq əlaqələrini gələcəkdə daha da möhkəmləndirmək və qarşıda duran digər aktual problemləri araşdırmaq məqsədilə 2016-cı ildə Gənclərin II Beynəlxalq mədəni irs və turizm forumunun keçirilməsi qərara alınıb.

1st International Youth Forum of Cultural Heritage and Tourism Held in Azerbaijan
The first International Youth Forum of Cultural Heritage and Tourism was held in Baku on February 1-2, 2015.
Representatives from Azerbaijan, Turkey, Russia, Iran, Georgia, Norway, Tajikistan, Italy, Egypt, Spain, participated at the first International Youth Forum of Cultural Heritage and Tourism held in Baku on February 1-2, 2015 by MIRAS Social Organization in Support of Studying of Cultural Heritage under slogan “Explore, Protect and Promote!”.
The Forum aimed at maintaining collaboration perspectives in the direction of protection and study of cultural heritage, tourism and new fields of tourism by gathering youth among the countries, achieving wide application of exchange of new ideas and successful practices. Young scientists and experts from different countries discussed global, interdisciplinary and national issues, as well as the problems and prospects on cultural heritage and tourism. PhD Fariz Khalilli, chairman of the MIRAS Social Organization, spoke at the opening about goal and importance of the event brought the world youth together. He noted the target of the forum is to deliver the essence of Azerbaijani Youth Day to the whole world, founded by national leader Heydar Aliyev and widely celebrated every year on February 2. This conception embraced sublime feelings and love makes peoples to unite.
Fariz Khalilli speaking of the importance of the Decree on approval of "Youth Development Strategy of Azerbaijan in 2015-2025s" signed by President Ilham Aliyev dated 26 January 2015 said it is focused on organization and holding of youth forums.
Doctor of Historical Sciences, Professor Gafar Jabiyev, Professor Gino Mirocle Crisci, rector of University of Calabria in Italy, Andrea Macchia, president of the YOCOCU Association, employee of the Ministry of Culture and Tourism, Maleyka Huseynova, Arzu Soltan, deputy chairperson of the MIRAS Social Organization, Irakli Ephremidze, founder of the International Tourism Association “Georgia for Friends”, as well as professors Shikar Gasimov, Kubra Aliyeva, head of "Cabaqar" LLC Zeynab Gasimova, director of Vocational Rehabilitation Centre for young people with limited health Rahila Hasratova stressed the importance of the event and wished success to the participants.
Charity exhibition “We are always with you” of work of art by disabled youth was held within the forum.
Following the event, reports on current trends on the protection and promotion of the cultural heritage of Siberia, the history of Azerbaijan’s folklore in 1900-1930s, Tajikistan's historical and cultural heritage, Georgia's cultural heritage resources, cultural relics in Norwegian nature, preventive methods on protection of cultural heritage resources of the Topkapi Palace Museum and other issues were heard and discussed at sessions “Explore” and “Promote”.
There was signed memorandum of collaboration between MIRAS Social Organization in Support of Studying of Cultural Heritage and YOCOCU Association. The document was signed by Fariz Khalilli and Andrea Macchia.
To strengthen the bonds of friendship and cooperation among the countries participating at the event and explore other actual problems, it was decided to hold the 2nd International Youth Forum of Cultural Heritage and Tourism in 2016.