Tbilisidə "Mədəni irs və turizmin tədrisində innovativ metodlar" II elmi-praktiki konfrans keçirilib
Fevral ayının 19-da Gürcüstan Respublikasının Tbilisi şəhərində "Mədəni irs və turizmin tədrisində innovativ metodlar" II beynəlxalq elmi-praktiki konfrans keçirilib. Konfransı "Dostlar üçün Gürcüstan" Beynəlxalq Assosasiyası, Turizm Geo-İnformasiya Mərkəzi və Golden Travel Georgia şirkəti təşkil edib.
Konfransın əsas hədəfi mədəni irs və turizm sahəsində tədricən inkişaf, eləcə də innovativ tədris metodlarının aşılanmasına dəstək məqsədilə yaradılmış ictimai platformanı genişləndirməkdir. Konfransda Gürcüstan, Azərbaycan və Rusiyadan olan tədqiqatçılar 2010-2013-cü illər "Terrakota Ordu" beynəlxalq sərgi layihəsi: təcrübə, nəticələr və arxeoloji mobil sərgi perspektivləri, Aşağı Kartli bölgəsində arxeoloji turizm potensialı və yerüstü axtarışlar, Gürcüstan və Azərbaycan üçün elektron turist xəritəsi, Gürcüstanda inanç turizminin inkişafı, Acar bölgəsində turizm brendinin formalaşdırılması problemləri və s. kimi mövzularda məruzələr ediblər.
MİRAS Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyinin sədri Dr. Fariz Xəlilli "Turizmin istifadəsi üçün mədəni irsin qorunmasına gənc baxış" mövzusunda çıxış edib. Fevralın 1-2-də Bakıda keçirilən Gənclərin I Beynəlxalq Mədəni İrs və Turizm Forumunda iştirak edən gənclərin bu sahədəki maraq və təkliflərini səsləndirib. Fariz Xəlilli qonşu və dost dövlət olan Gürcüstandan Azərbaycana turistlərin az gəlməsindən təəssüfləndiyini və gələcəkdə bu sahədə irəliləyişə nail olmaq üçün yetərincə potensialın olmasını qeyd edib.
Konfransın sonunda Azərbaycandan MİRAS Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyi və Gürcüstandan "Dostlar üçün Gürcüstan" Beynəlxalq Assosasiyasının birgə "Turizm Təhsili Akademik Liqası - ALTE" layihəsi üzrə anlaşma memorandumu imzalanıb.

2nd International Scientific Practical Conference “Cultural Heritage and Innovative Technologies in Tourism” in Tbilisi
On 19 February 2015, 2nd International Scientific Practical Conference “Cultural Heritage and Innovative Technologies in Tourism” was held in Tbilisi city of Georgia by Georgia for Friends International Association, Tourism Geo-Information Centre and Golden Travel Georgia.
Main target of the conference is to strengthen public platform for the purpose of development of cultural heritage and tourism domain and encourage innovative educational methods. The researchers from Georgia, Azerbaijan and Russia made reports on topics of international exhibition project 2010-2013-years "Terrakota Ordu": practice, results and archaeological mobile exposition perspectives, archaeological tourism potential and overall researches in Ashagi Kartli region, E-tourist map for Georgia and Azerbaijan, the development of religious tourism in Georgia, the problems of formation of tourism brand in Ajar region.
Chairman of MIRAS Social Organization in Support of Studying of Cultural heritage, Dr. Fariz Khalilli spoke about "Young view towards protection of cultural heritage for tourism purposes”. He stressed interests and proposals of youth who participated at 1st International Youth Forum of Cultural Heritage and Tourism in this field on 1-2 February 2015. Fariz Khalilli stated his displeasure of few number of tourists to Azerbaijan from neighbor and friend country Georgia and lack of sufficient potential in this field in the future to gain accomplishments.
At the end of the conference memorandum of collaboration on “Tourism Education Academic League-ALTE” was signed between MIRAS Social Organization in Support of Studying of Cultural Heritage from Azerbaijan, and from Georgia “Georgia for Friends” Association.