Xəzər Universitetinin tələbələri mədəni irs sahəsində MİRAS təcrübəsi ilə tanış olublar
Martın 10-da Xəzər Universitetində MİRAS Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyinin təşkilatçılığı, Xəzər Universiteti Tələbə Gənclər Təşkilatının dəstəyi ilə Mədəni irs və Arxeoloji turizm elmi-praktik konfransı keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə Xəzər Universitetinin İctimai Əlaqələr və Media üzrə direktoru Əlövsət Əmirbəyli açıb. O, əsas məruzəçi olan Miras İctimai Birliyinin sədri Fariz Xəlillini təqdim edib və Xəzər Universitetinin MİRAS İctimai Birliyi ilə ortaq fəaliyyətindən bəhs edib. Əlövsət Əmirbəyli Azərbaycan arxeologiya elminin son nailiyyətlərindən və Azərbaycanda turizmin inkişafından danışıb.
Tarix üzrə fəlsəfə doktoru Fariz Xəlilli məruzəsini mədəni irs və arxeoloji turizm sahəsində MİRASın qazandığı təcrübəyə həsr edib. O, bildirib ki, MİRAS mövcud olduğu 5 ildə Azərbaycanın mədəni irsinin araşdırılması, qorunması və təbliği sahəsində özünəməxsus təcrübə qazanıb və nəinki regionda eləcə də dünyada sayılıb seçilən qeyri-hökumət təşkilatlarından birinə çevrilib. Orta əsr Ağsu şəhəri, Şıxməzid abidəsi və Mehrəvan qalasında aparılan arxeoloji tədqiqatlar, konservasiya və təbliğat işləri geniş elmi ictimaiyyətdə maraq doğurub və elmi innovasiya kimi qiymətləndirilib. Bir çox beynəlxalq konfrans, simpozium, forum, sərgi və kurslara təşkilatçı kimi qatılan MİRAS İctimai Birliyi Xəzər Universitetinin müəllim və tələbələri ilə birgə düşərgə və tədbirlər keçirmək niyyətindədir. Bu yaxınlarda Belçika Türk Dərnəkləri Birliyi ilə əməkdaşlıq nəticəsində həyata keçirilməsi qərarlaşdırılmış Erasmus+ proqramı çərçivəsində "Ali təhsil və fərdi inkişafı təşviq etmək. Bir-birilərinin təcrübəsindən bəhrələnmək" layihəsinə digər universitetlərin tələbələri ilə yanaşı, Xəzər Univeristetinin tələbələri də cəlb edilib. Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin "Ümumi Mədəni irs şəhərləri" beynəlxalq arxeoloji turizm layihəsindən geniş danışan Fariz Xəlilli gənclərin türk-islam mədəniyyətini nəinki öyrənmələrini, eləcə də həmin mədəniyyətin əhatə etdiyi şəhərləri gəzmək, səyahət etməklə daha da sahiblənmələrini tövsiyyə edib.
Daha sonra Tarix və Arxeologiya Departamentinin müdiri, dosent Roza Arazova gənclərin arxeologiyaya maraq göstərməsinin əhəmiyyətindən, Azərbaycanın qədim tarixinin öyrənilməsinin zəruriliyindən, MİRASın bu sahədə gördüyü işlərin davamlı inkişafından bəhs edib. Tələbələri MİRASın mədəni irs layihələrinə qatılmağa çağırıb.

Students of Khazar University familiarized with MIRAS Practice in Cultural Heritage Field
On 10th March, 2015 “cultural heritage and archaeological tourism” scientific-practical conference was organized by MIRAS Social Organization in Support of Studying of Cultural Heritage in Khazar University and with support of Student and Youth Organization of the University.
Alovsat Amirbayli, director of Khazar University on Public Relations and Media affairs opened the conference. He introduced Fariz Khalilli, chairman of MIRAS Organization, a main speaker and dealt with common activity of the University with Khazar Unviersity. Alovsat Amirbayli spoke about latest accomplishments of Azerbaijani science of archaeology and the development of tourism in Azerbaijan. Doctor of Historical Sciences, Fariz Khalilli made a report on the practice of MIRAS in the domain of cultural heritage and archaeological tourism. He stated that for 5 years MIRAS had achieved specific experience in the study, protection and promotion of Azerbaijani cultural heritage and turned to notable NGO not only in Azerbaijan and also in the world. Archaeological explorations and conservation and promotion work conducted in medieval Agsu town, Shikhmezid monument and Mehravan Castle caused great interest in wide scientific community and appreciated as academic innovation. MIRAS Organization which organizes a lot of international conferences, symposiums, forums, exhibitions and courses intends to hold camps and other events with students and teachers of Khazar University. Students of other universities including Khazar University were involved in “High education and individual development. apply experience of each other” project within Erasmus+ implemented in collaboration with Belgium Turkish Association recently. Talking about international archaeological tourism project “Cities of Common Cultural heritage” project of Ministry of Culture and Tourism of Republic of Azerbaijan, Dr. Fariz Khalilli recommended the youth to study Turkic-Islamic culture, as well as travel the cities covered those cultures and own them by travelling.
Later on Roza Arazova, chief of history and archaeology department and senior lecturer dealt with the importance of youth interest in archaeology and study of Azerbaijani old history and MIRAS continuous work in this field. He called on the youth to join cultural heritage projects.