Azərbaycanın tarixi-mədəni irsi barədə Qlazqoda məruzə və müzakirələr
Məlum olduğu kimi, sentyabrın 2-5-də Böyük Britaniyanın Qlazqo şəhərində Avropa Arxeoloqları Asossasiyasının 21-ci illik toplantısı keçirilib. Toplantıda Avropa və dünyanın digər qitələrini təmsil edən 1800-dən çox arxeoloq iştirak edib.
3 gün ərzində 20 bölmədə 1000-dən çox məruzə dinlənilib. Sentyabrın 5-də AMEA Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun baş elmi işçisi, professor Qafar Cəbiyev, MİRAS Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyinin sədri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Fariz Xəlilli, habelə Beynəlxalq YOCOCU Asossasiyasının prezidenti, kimya elmləri üzrə fəlsəfə doktoru Andrea Macchianın "Arxeoloji materialların interpretasiyası" problemlərinə həsr olunan bölmədə "Azərbaycanda Arxeoloji və Analitik Tədqiqatlar: Ağsunun orta əsr keramikası" mövzusunda müştərək məruzəsi iştirakçılar tərəfindən maraqla dinlənilib. Məruzədə qeyd olunduğu kimi 2010-2015-ci illərdə Ağsuda aparılan arxeoloji tədqiqatlar zamanı aşkarlanmış keramika nümunələri İtaliyanın Kalabriya Universitetində həm kimyəvi, həm də optik analiz edilərək nəticələri ümumiləşdirilib.
Konfransda AMEA Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun elmi əməkdaşlarından tarix üzrə fəlsəfə doktoru Səfər Aşurov Naxçıvanın Kür-Araz mədəniyyəti abidələri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Mikayıl Mustafayev isə Zaqatala rayonu ərazisindəki Pəri qalası haqqında məruzə ediblər.
Qlazqo Universitetinin kitabxanasına Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi, eləcə də MİRAS Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyinin nəşrləri olan bir neçə kitab hədiyyə edilib.

Azerbaijani Historical and Cultural Heritage Presented in Glasgow
As is known, on 2-5 September, 2015 there was held XXI annual meeting of European Association of Archaeologists in Glasgow city of UK. More than 1800 archaeologists participated at the meeting from different continents of the world.
Within 3 days over 1000 reports were heard in 20 sessions. On 5th September leading scientific worker of ANAS Institute of Archaeology and Ethnography, Professor Gafar Jabiyev, chairperson for MIRAS Social Organization in Support of Studying of Cultural Heritage, PhD Fariz Khalilli and president of International YOCOCU Association, PhD on chemistry, Andrea Macchia had a presentattion on “Researches in Azerbaijan: the Medieval Ceramics of Agsu” in the session Interpreting the Archaeological Record: Material studies and this was welcomed with great interest. As noted in the report, ceramicwares revealed upon archaeological explorations during 2010-2015 years in Agsu were analized both chemically and optically in Calabria University of Italy, and generalized.
At the conference employee of ANAS Institute of Archaeology and Ethnography, PhD Safar Ashurov made a report on “Kur-Araz cultural monuments of Nakhchivan” and PhD Mikayil Mustafayev –“ Pari Castle in Zagatala region”.
Some books were given to library of Glasgow University published by Ministry of Culture and Tourism of the Republic of Azerbaijan and MIRAS Social Organization.