Orta əsr Ağsu şəhər Arxeoloji turizm kompleksində II YOCOCU Ağsu Məktəbi öz işinə başlayıb
Oktyabrın 19-da Orta əsr Ağsu şəhər Arxeoloji turizm kompleksində MİRAS Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyi və İtaliyanın YOCOCU Beynəlxalq Assosiasiyasının birgə təşkilatçılığı ilə arxeoloji sahələrin konservasiyası, bərpası və idarə olunması üzrə tələbə və gənc mütəxəssislər üçün II YOCOCU (Mədəni İrsin Konservasiyasında Gənclər) Ağsu Məktəbi öz işinə başlayıb. 19-22 oktyabr tarixlərində baş tutan birinci qrupda Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin tələbə, magistr və müəllim heyəti təmsil olunur.
Tələbələr əvvəlcə Ağsu arxeoloji ekspedisiyasının 2013-2015-ci illərdə tədqiq etdiyi Şıxməzid orta əsr abidəsi və ilk orta əsr Mehrəvan şəhər yerində olublar. Onlar abidələrin arxeoloji tədqiqatlardan sonra mühafizəsinin çətinləşməsi və təbii amillərin təsirindən aşınmasını yerindəcə izləyiblər.
Orta əsr Ağsu şəhər Arxeoloji turizm kompleksindəki konfrans zalında baş tutan dərsləri Prof.Dr. Qafar Cəbiyev (Ağsu arxeoloji ekspedisiyasının rəisi), Silvestro Antonio Ruffolo (Kalabriya Universitetinin Bərpa Laboratoriyasının əməkdaşı, İtaliya), Uğur Genç (Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi Mərkəzi Bərpa və Konservasiya Laboratoriyası, Türkiyə), Dr. Fariz Xəlilli (MİRAS Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyinin sədri) və Uğur Qiyasi (MİRAS Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyinin bərpaçı-memarı) keçir. Kurs müddətində bərpa və konservasiya prinsipləri, bərpa laboratoriyası, daş materiallar, kimyəvi analizlərin aparılması və arxeometriya, çiy kərpicin konservasiyasında yeni nanotexnoloji metodlar və s. mövzularda fikir və təcrübə mübadiləsi aparılır. Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin sənətşünaslıq, turizm və otelçilik, muzeyşünaslıq, arxiv işi və abidələrin qorunması, rəssamlıq, dizayn, kulturologiya ixtisaslarına yiyələnən tələbələri nəzəri və praktik işlər vasitəsilə ən effektiv konservasiya üsulundan yararlanmaq üçün kollektiv təcrübələrini bir araya gətirirlər.
Kurs çoxistiqamətli yanaşma əsasında arxeoloji sahələrin konservasiya və idarə olunması məsələlərinə cəlb olunmuş tələbə və gənc peşəkarlar üçün nəzərdə tutulub. Məzmun və struktur cəhətdən kurslar Ağsu arxeoloji sahəsinin konservasiya və qiymətləndirilməsinə interdisiplinar yanaşmalara aid olduğundan müxtəlif mövzuları və bacarıqları əhatə edəcəklər.

On 19th October, 2015 II International YOCOCU School for students and young professionals on Conservation, Restoration and Management of Archaeological Sites was launched by MIRAS Social Organization in Support of Studying of Cultural Heritage and International YOCOCU Association in Medieval Agsu Town Archaeological Tourism Complex. The course participants are students, Masters and teachers of University of Culture and Art in the first group on 19-22 October.
The students were firstly in Medieval Shikhmezid Monument and early medieval Mehravan town which the Expedition studied in 2013-2015. They watched on-site the hardening of the monuments’ protection and weathering under impact of natural factors after the archaeological researches.
The trainings were held by the teachers Prof.Dr. Gafar Jabiyev (chief of Agsu Archaeological Expedition), Dr. Silvestro Antonio RUFFOLO (Restoration Laboratory of Calabria University, Italy), Dr. Uğur GENÇ (Central Restoration and Conservation Laboratory, Ministry of Culture and Tourism, Turkey), Dr. Fariz Khalilli (Chairman of MIRAS Social Organization in Support of Studying of Cultural Heritage) and Ughur Giyasi (restorer-architect of MIRAS Social Organization). Within the course exchange of views and practice is held on the topics of restoration and conservation principles, restoration laboratory, stone materials, chemical analyses and archaeometry, new nano-technological methods in mud brick conservation.
The students of Azerbaijan University of Culture and Art on faculties of art critic, tourism, hotel, museum studies, archives and monuments defense, art, design, cultural studies draw upon their collective expertise from various specializations to help them arrive at more effective conservation solutions via theoretical and practical ways. Group fieldwork exercises at a worksite provide participants with the opportunity to address actual work scenarios where multidisciplinary solutions and collaboration are required and is focused on Azerbaijan students and young professionals. In content and structure, the course has been developed to address the following topics and skills as they pertain to interdisciplinary approaches to the conservation and valorisation of Agsu site.