II YOCOCU AĞSU MƏKTƏBİNİN KURSLARI YEKUNLAŞIB
Oktyabrın 19-25-də Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universiteti, Xəzər Universiteti və Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinin tələbələri Orta əsr Ağsu şəhər Arxeoloji turizm kompleksində MİRAS Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyi və İtaliyanın YOCOCU Beynəlxalq Assosiasiyası tərəfindən təşkil olunan arxeoloji sahələrin konservasiyası, bərpası və idarə olunması üzrə II YOCOCU (Mədəni İrsin Konservasiyasında Gənclər) Ağsu Məktəbində təlim keçiblər.
Orta əsr Ağsu şəhər Arxeoloji turizm kompleksindəki konfrans zalında baş tutan təlimləri Prof.Dr. Qafar Cəbiyev (Ağsu arxeoloji ekspedisiyasının rəisi), Silvestro Antonio Ruffolo (Kalabriya Universitetinin Bərpa Laboratoriyasının əməkdaşı, İtaliya), Uğur Genç (Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi Mərkəzi Bərpa və Konservasiya Laboratoriyası, Türkiyə), Dr. Fariz Xəlilli (MİRAS Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyinin sədri) və Uğur Qiyasi (MİRAS Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyinin bərpaçı-memarı) keçib. Kurs müddətində bərpa və konservasiya prinsipləri, bərpa laboratoriyası, daş materiallar, kimyəvi analizlərin aparılması və arxeometriya, çiy kərpicin konservasiyasında yeni nanotexnoloji metodlar və s. mövzularda fikir və təcrübə mübadiləsi aparılıb. Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin sənətşünaslıq, turizm və otelçilik, muzeyşünaslıq, arxiv işi və abidələrin qorunması, rəssamlıq, dizayn, kulturologiya, Xəzər Universitetinin tarix və tarix-coğrafiya, Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinin memarlıq ixtisaslarına yiyələnən tələbələri nəzəri və praktik işlər vasitəsilə ən effektiv konservasiya üsulundan yararlanmaq üçün kollektiv təcrübələrini bir araya gətiriblər.
Tələbələr Ağsu arxeoloji ekspedisiyasının 2010-2015-ci illərdə tədqiq etdiyi Orta əsr Ağsu şəhəri, Şıxməzid orta əsr abidəsi və ilk orta əsr Mehrəvan şəhər yeri, eləcə də AzGranata Şirə və Şərab ealı müəssisəsində ekskursiya keçiblər. Praktiki iş dəmir əşyalar və çiy kərpic tikililər üzərində tətbiq edilib. Uğur Gəncin başçılığı ilə qruplar Orta əsr Ağsu şəhərində arxeoloji tədqiqatlar zamanı üzə çıxmış dəmir əşyalar sənədləşdirərək təmizləyib və konservasiya ediblər. Silvestro Antonio Ruffolonun başçılığı ilə qruplar həm yeni, həm də tarixi çiy kərpic tikililəri nanomateriallar vasitəsilə konservasiya ediblər. Bir ildən sonra həmin nümunələr yenidən yoxlanılacaq.

II International YOCOCU School Concluded
On 19-25th 2015 students of Azerbaijan State University of Culture and Arts, Khazar University and Azerbaijan University of Architecture and Construction participated at the II International YOCOCU School for students and young professionals on Conservation, Restoration and Management of Archaeological Sites co-arranged by MIRAS Social Organization in Support of Studying of Cultural Heritage and International YOCOCU (Youth in Conservation of Cultural Heritage) Association at Medieval Agsu Town Archaeological Tourism Complex.
At the trainings in the Medieval Agsu Town the teachers were Prof. Dr. Gafar Jabiyev (chief of Agsu Archaeological Expedition), Dr. Silvestro Antonio Ruffolo (Restoration Laboratory of Calabria University, Italy), Dr. Uğur Genç (Central Restoration and Conservation Laboratory, Ministry of Culture and Tourism, Turkey), Dr. Fariz Khalilli (Chairman of MIRAS Social Organization in Support of Studying of Cultural Heritage) and Ughur Giyasi (restorer-architect of MIRAS Social Organization). Exchange of views and practice were held on the topics of restoration and conservation principles, restoration laboratory, stone materials, chemical analyses and archaeometry, nano-technological methods in mud brick conservation during the course. The students of Azerbaijan State University of Culture and Arts on faculties of art critic, tourism, hotel, museum studies, archives and monuments defense, art, design, cultural studies, as well as history and geography faculty of Khazar University and architecture faculty of University of Architecture and Construction draw upon their collective expertise to arrive at more effective conservation solutions via theoretical and practical ways.
The Participants were granted the certificates.
The students had an excursion to Medieval Shikhmezid Monument and early medieval Mehravan town which the Expedition studied in 2013-2015, as well as AzGranata Juice and Wine Plant. The practical work was applied on ironwares and mud brick constructions. The students documented the revealed iron things revealed upon archaeological explorations in Medieval Agsu Town, cleansed them and made conservation in the lesson of Ugur Genc. They made conservation of both new and historical mud brick constructions with the help of nanomaterials in Silvestro Ruffolo’s lesson. The samples will be again examined next year.