Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetində Mədəni irs və Arxeoloji turizm elmi-praktik konfransı keçirildi
2-3-2015
Martın 2-də Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi və MİRAS Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyinin təşkilatçılığı, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin Tələbə Gənclər Təşkilatının dəstəyi ilə Mədəni irs və Arxeoloji turizm elmi-praktik konfransı keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin elmi işlər üzrə prorektoru, professor Vilayət Əliyev açıb. O, məruzəçiləri təqdim edib və Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin MİRAS İctimai Birliyi ilə ortaq fəaliyyətindən bəhs edib. Professor Vilayət Əliyev Azərbaycan arxeologiya elminin son nailiyyətlərindən və Azərbaycanda turizmin inkişafından danışıb.
Daha sonra Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin əməkdaşı Məleykə Hüseynova Azərbaycanda turizmin inkişaf perspektivləri və potensialı haqqında ümumi məlumat verib. Azərbaycanda son illərdə bu sahədə görülən işlərdən və gələcəkdə nəzərdə tutulan layihələrdən danışıb. O, 2014-cü ildə İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının İqtisadi və Ticarət Əməkdaşlığı üzrə Daimi Komitəsinin (COMCEC) dəstəyi ilə həyata keçirilən “Ümumi Mədəni İrs Şəhərləri” beynəlxalq arxeoloji turizm layihəsi haqqında geniş məlumat verib. Dörd ölkəni - Azərbaycan, Türkiyə, Qazaxıstan və Özbəkistanı əhatə edən layihənin 2015-ci ildə də davam edəcəyi bildirilib. Bu layihə çərçivəsində təşkil olunacaq Arxeoloji düşərgələr gənclərin mədəni irs abidələrimizi tanımaları ilə yanaşı arxeologiyaya və qədim tariximizə olan maraqlarını da artıracaq.
MİRAS İctimai Birliyinin sədri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Fariz Xəlilli öz məruzəsində səyahət etməyin və araşdırmaların insan həyatındakı əhəmiyyətindən danışıb. Dünyanın 20-dən çox ölkəsində 100-ə qədər şəhərə səyahət etdiyini bildirən məruzəçi mədəni irsə qayğının bir toplumun həm mədəni, həm də iqtisadi baxımdan inkişafında mühüm rol oynadığını qeyd edib. Yeni yaransa da arxeoloji turizmin artıq bir reallıq olduğunu və getdikcə bu sahəyə marağın artdığını, Azərbaycanda yeni arxeopark və arxeoloji turizm komplekslərinin yaradıldığını vurğulayıb. Orta əsr Ağsu şəhəri arxeoloji turizm kompleksi haqqında geniş məlumat verən Fariz Xəlilli ADPU tələbələrini Qafqaz Albaniyasına məxsus Mehrəvan qalasında Ağsu arxeoloji ekspedisiyasının təşkil edəcəyi arxeoloji düşərgəyə dəvət edib.
ADPU TGT-nin sədri Sahil Qələndərov elmi-praktik konfransın məruzəçilərinə minnətdarlıq edib, gənclərin mədəni irs abidələrini mütəmadi ziyarət edəcəklərinə və arxeoloji düşərgələrə qoşulacaqlarına inandığını bildirib.

“Cultural Heritage and Archaeological Tourism” Scientific-Practical Conference held in Pedagogical University
2-3-2015
On 2nd March 2015 scientific-practical conference on cultural heritage and archaeological tourism was co-organized by Ministry of Culture and Tourism of the Republic of Azerbaijan and MIRAS Social Organization in Support of Studying of Cultural Heritage and with support of Student and Youth Organization of the Azerbaijan State Pedagogical University in the University. The event was opened by Professor Vilayat Aliyev, vice-rector of Azerbaijan State Pedagogical University. He introduced the speakers and dealt with joint activity of the University with MIRAS Organization. Professor Vilayat Aliyev spoke about latest accomplishments of archaeology science in Azerbaijan and the tourism development in the country. Afterwards, employee of the Ministry Maleyka Huseynova gave broad information about development perspectives of Azerbaijani tourism and potential. She talked also about the done work for last years and intended to be done in this domain in the future in Azerbaijan. She shared information on international archaeological tourism project “Cities of Common Cultural Heritage” supported by the Standing Committee for Economic and Commercial Cooperation of the Organization of the Islamic Cooperation (COMCEC) in 2014 adding that the project covers countries like Azerbaijan, Turkey, Kazakhstan and Uzbekistan and will be ongoing in 2015 as well. The archaeological camps realized within this project will help the youth’s recognition of our cultural heritage monuments and grow interest in archaeology and ancient history of ours.
The chairman of MIRAS Organization, PhD Fariz Khalilli spoke about the importance of travel and researches in human life in his speech. Stating his travel in 100 cities in 20 countries of the world, the speaker noted cultural heritage care will play ultimate role in both cultural and economic development of the community. Though being created recently, archaeological tourism is really formed tourism and there is grown interest in this and establishment of new archaeo-park and archaeological tourism complexes. Fariz Khalilli giving wide information on medieval Agsu town archaeological tourism complex invited the University’s students to the archaeological camp by Agsu archaeological expedition in Mehravan Castle of Caucasus Albania. The chairman of Student and Youth Organization of the University, Sahil Galandarov thanked to the speakers and stated his hope for the youth’s visiting regularly cultural heritage monuments and archaeological camps.