Bülbülün Memorial Muzeyində "Mədəni irsin tanıdılmasında musiqi və folklor ənənələrinin rolu" mövzusunda seminar keçirilib
18-12-2015
Dekabrın 17-də Bülbülün Memorial Muzeyi və MİRAS Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyinin təşkilatçılığı ilə "Mədəni irsin tanıdılmasında musiqi və folklor ənənələrinin rolu" mövzusunda seminar keçirilib. Seminarda Bülbülün Memorial Muzeyi, Məmməd Səid Ordubadinin Ev Muzeyi və AMEA Folklor İnstitutunun əməkdaşları, MİRAS İctimai Birliyinin üzvləri, media və ictimaiyyətin nümayəndələri iştirak etmişlər.
Seminarı muzeyin direktoru Fərqanə Cabbarova açaraq bildirib ki, 1976-cı ildə Azərbaycan professional vokal sənətinin banisi, SSRİ Xalq artisti, Stalin Mükafatı laureatı, ictimai xadim, professor Bülbülün Memorial Muzeyi Azərbaycan KP MK-nın birinci katibi Heydər Əliyevin şəxsi təşəbbüsü ilə yaradılıb. O, qeyd edib ki, muzeydə Bülbülün yaradıcı, elmi-tədqiqi, pedaqoji, ictimai fəaliyyəti, Azərbaycan musiqi incəsənətinin bütün sahələrinə aid hərtərəfli və müxtəlif yaradıcılığı haqqında 9000-ə yaxın sənəd və material toplanıb. Xalq musiqisinin nəinki tanınmış ifaçısı, eləcə də dahi bilicisi olan Bülbülün həyat və yaradıcılığından, folklor nümunlərini toplamasından, tədqiqat mərkəzi yaratmasından bəhs edilib. Fərqanə Cabbarova MİRAS İctimai Birliyinin mədəni irsin öyrənilməsi, mühafizəsi və təbliği istiqamətindəki fəaliyyətlərini təqdir etdiklərini də deyib.
Daha sonra dahi Bülbülün Koroğlu operasında ifa etdiyi maraqlı musiqi parçaları səsləndirilib.
MİRAS İctimai Birliyinin sədri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Fariz Xəlilli zamanında Azərbaycan xalqının musiqi irsinin öyrənildiyini və elmi əsaslarının hazırlandığını qeyd edib, son zamanlar muğam və aşıq sənətinin inkişafı istiqamətində beynəlxalq səviyyədə xeyli işlərin görüldüyünü vurğulayıb. Bununla belə hələ də öyrənilməli çox məqamların olduğunu, xüsusilə sufi musiqisi və rəqsləri sahəsində boşluğun yerli ənənələrin öyrənilməsi ilə mümkün olacağını qeyd edib. Son zamanlar Tərəkəmə çərşənbəsi folklor festivalını keçirən MİRAS İctimai Birliyi olaraq bizlər yerli adət-ənənə, musiqi, rəqs və sənətkarlıq sahələrinin öyrənilməsində sona çatmadığımıza inanır, imkanların geniş olduğunu düşünürük. O qeyd edib ki, muzeyin nəzdində fəaliyyət göstərə biləcək Bülbül Araşdırma mərkəzinin musiqi və folklor araşdırmaları sahəsində Bülbül ənənələrini və üslubunu davam etdirmək üçün gözəl addım olardı.
AMEA Folklor İnstitutunun elmi işçisi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Elçin Qaliboğlu Murtuza Məmmədov - Bülbülün klassik musiqi ilə ənənəvi musiqimizin vəhdətini yaradan dahilərdən olub, Azərbaycan musiqi ruhunu daşıdığını qeyd edib. Folklor toplamalarında balaban ustalarından Əli Kərimovun özünəməxsusluğuna da diqqət çəkib.
Folklor İnstitutunun elmi işçisi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Şakir Albalıyev Bülbül irsi haqqında danışıb, muzeyin bu sahədə fəaliyyətlərini yüksək dəyərləndirib. Muzeydə toplanan eksponatların bu irsi daha aydın göstərdiyini bildirib.
Kamança ustası Cahandar Mikayılovun rəhbərlik etdiyi musiqi qrupunun üzvləri Bülbülün repertuarına müraciət edərək “Qara tellər” və “Küçələrə su səpmişəm” kimi musiqiləri ifa ediblər. İnnovativliyi ilə seçilən gənc kamança ustası Cahandar Mikayılov Türkiyədə kaman ustası Hasan Yavşanlı tərəfindən özəl hazırlanmış elektron kamançadan ifa zamanı istifadə edib.
Sonda Fariz Xəlilli MİRAS İctimai Birliyinin Azərbaycan Respublikası Prezidenti Yanında QHT-lərə Dövlət Dəstəyi Şurasından dəstək aldığı layihələrindən bəhs edib, hər kəsi mirasımıza sahib çıxmağa və bu amalla birgə addımlamağa, tədbirlər görməyə çağırıb. Tədbirdə MİRAS İctimai Birliyinin istehsalı olan “Axtaçı Obası-Tərəkəmə Çərşənbəsi” sənədli filmi izlənilib.
Tədbirin sonunda Bülbülün Memorial Muzeyi və MİRAS Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyi arasında əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanıb. Muzey rəhbərliyi birliyin kitabxanasına Bülbülün yaradıcılığı ilə bağlı kitablar hədiyyə edib. Fariz Xəlilli də muzeyə MİRAS İctimai Birliyinin nəşrlərini təqdim edib. Tədbir muzey ilə tanışlıqdan sonra başa çatıb.

“The Role Of Music and Folklore Traditions In Recognition of Cultural Heritage” Seminar Held in Bulbul Memorial Museum
18-12-2015
On 17th December, 2015 a seminar entitled “The Role of Music and Folklore Traditions in Recognition Of Cultural Heritage” was held in Bulbul Memorial Museum jointly by the Museum and MIRAS Social Organization in Support of Studying of Cultural Heritage. The staff of Bulbul Memorial Museum, Mammad Said Ordubadi House Museum and ANAS Institute of Folklore, members of MIRAS Social Organization and mass media took part at the event.
The seminar was opened by the museum director Fargana Jabbarova. She noted that, Memorial Museum of Bulbul, who was the founder of professional vocal art, USSR people’s singer, Stalin award laureate, public figure and Professor was created in 1976 in initiative of the secretary of Azerbaijan CP CC Haydar Aliyev. She said that, in the museum nearly 9000 documents and materials on detailed and various creativity in all music art fields of Bulbul in Azerbaijan, as well as creative, scientific-research, pedagogical and public activity of Bulbul exist. There was dealt with life and creative activity, his collecting folklore samples, creating research centre by well-known performer and wise expert of music art, Bulbul. Fargana Jabbarova said that they appreciate the acivities of MIRAS in the line of study, protection and promotion of cultural heritage.
Afterwards, interesting songs by Bulbul in Koroglu opera were sounded.
Chairman of MIRAS Organization, PhD Fariz Khalilli stated musical heritage of Azerbaijani people was studied one time and scientific bases prepared and rather much work done on international level lately over the development of mugham and ashig art. Moreover, he noted there still many things to be learnt, in particular, in Sufic music and dance field, the gap’s inavailablity with the study of local traditions. As MIRAS Organization we, holding II Tarakama Charshanba Folklore Festival hope that, we did many things in the study of local traditions, music, dance, art fields and think we have wide opporunities. He said that, Bulbul Research Centre to act inside the museum would be a perfect step in continuing Bulbul traditions and style in the field of music and folklore researches.
Scientific worker of ANAS Institute of Folklore and PhD on philology Elchin Galiboghlu said that, Murtuza Mammadov – Bulbul was wise person who set up classic music with traditional music and having Azerbaijani musical spirit. He also drew attention to specific features of Ali Karimov, balaban performer within folklore researches.
Scientific worker of ANAS Institute of Folklore and PhD on philology Shakir Albaliyev spoke about Bulbul heritage and appreciated highly the museum’s activity in this field. The exhibits gathered in this museum showed this heritage clearly.
The members of MIRAS Music Group led by Kamancha master Jahandar Mikayilov sang songs from Bulbul repertoire, “Gara teller” and “ Kuchelere su sepmishem”. Jahandar Mikayilov known for his innovations used electronic kamancha made up by Turkish kaman performer Hasan Yavshanli.
Finally Fariz Khalilli dealing with the projects supported by Council on State Support to NGOs under the auspices of the President of the Republic, called on all people to own our heritage, make steps with this aim and take meeasures. In the event “Akhtachi land-Tarakama Charshanba” documentary produced by MIRAS.
Contract of collaboration was signed between MIRAS Social Organization and Bulbul Museum in the end. The museum administration presented to the library of MIRAS Organization the books on Bulbul creativity. Fariz Khalilli presented the books of MIRAS Organization to the museum. The event ended after the acquaintance with the museum.