MİRAS Gənclərin II Beynəlxalq Mədəni İrs və Turizm Forumunu Keçirdi
Fevralın 1-də Bakıda “MİRAS” Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyi və YOCOCU Mədəni İrsin Konservasiyasında Gənclər Beynəlxalq Assosiasiyasının birgə təşkilatçılığı ilə Gənclərin II Beynəlxalq Mədəni İrs və Turizm Forumu işə başlayıb.
AZƏRTAC xəbər verir ki, əvvəlcə tədbir iştirakçıları “MİRAS” İctimai Birliyinin təşkil etdiyi sərgi-yarmarka ilə tanış olublar.
Forumun açılışında İctimai Birliyin sədri Fariz Xəlilli çıxış edərək tədbirin məqsəd və əhəmiyyətindən danışıb. Qeyd edilib, iki günlük forumun keçirilməsinin məqsədi gəncləri bir araya gətirməklə müxtəlif ölkələr arasında mədəniyyət, mədəni irsin qorunması və öyrənilməsi, turizm və onun yeni sahələri istiqamətində əməkdaşlıq perspektivlərini genişləndirmək, yeni ideyaların mübadiləsinə və uğurlu təcrübələrin geniş tətbiqinə nail olmaqdır.
Bildirilıb ki, bu il tədbirdə Azərbaycanın gənc tədqiqatçıları (Məhbarə Abbasova, Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universiteti; Azərbaycan müasir incəsənətində mövcud olmuş art-qruplar; Günel Baxışova, Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universiteti, Oğuz rayonunun multikultural zənginlikləri və mədəni irsin qorunmasında əhəmiyyəti; Muhsin Halis və Sürəyya Ədilova, Kastamonu Universiteti, Turistik satınalma qərarında mənşə ölkə amilinin əhəmiyyəti (Azərbaycanlı turistlər üzrə tədqiqat) ; Aidə Məlikova, MİRAS Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyi, Azərbaycanın Gəgəli kəndində kənd turizminin inkişaf perspektivləri; Səbinə Babayeva, Azərbaycan Turizm və Menecment Universiteti, Muzeylərimiz turizm obyekti kimi - problemlər və həlli yolları; Aysel Məmmədəliyeva, Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universiteti, İşğal altında olan mədəni irsin qorunması istiqamətində tədbirlər; Səbinə Həsənzadə, Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universiteti, Kəlağayı; Hüseynova Ülviyyə, Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universiteti, İsmayıllı rayonunda Qafqaz Albaniyası dövrünə aid mədəni irsin qorunması və təbliği; Günel Seyidəhmədli, Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universiteti, Fəxri Xiyabanda yerləşən memorial abidələr; Fərqanə Cabbarova, Bülbülün Memorial Muzeyi, Mədəni irsin təbliğində Bülbülün Memorial Muzeyinin rolu; Zərifə Məmmədova, Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universiteti, Əshabikəhfin turizmin inkişafında rolu) ilə yanaşı, Türkiyə (Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğündən Pınar Atalay, Türkiye’de taşınmaz kültür varlıklarınin korunması mevzuatına ilişkin tarihsel süreç), Rusiya (Rusiya səfirliyi Rusiya informasiya və mədəniyyət mərkəzinin nümayəndəsi Səidə Zöhrabova, Cəmiyyət və mədəniyyət), Niderland (Niderland Krallığının Bakı səfirliyinin nümadəyəndəsi Casper Van Vlokhoven, Van Qoq Muzeyi), Latviya (SIA Spare `Travel” və SIA Spare İdman Agentliyinin idarə heyəti üzvü Gints Aksiks, Latviyanin mədəni-tarixi irsi və turizm vasitəsilə onun gənclər arasında təbliği), Macarıstan (Macarıstan Baş Nazirliyi Mədəni İrsin Qorunması Şöbəsi nümayəndəsi Noémi Böröczki , Macarıstanın Mədəni İrsinin Qorunması) Misir (Misir mədəniyyət və təhsil əlaqələri mərkəzinin direktoru Əhməd Sami Elaydi, Misir və Azərbaycan arasında mədəni əlaqələrin dünəni, bugünü və sabahı) və Yəməndən (Saleh Ahmed al-Taheri, Ərəblərin gözü ilə Azərbaycan), İsveç (Günay Nəzərli, Malmo Universiteti, İsveç Azərbaycanlıları Konqresi) mütəxəssislər iştirak edirlər.
F.Xəlilli rəhbərlik etdiyi qurumun ötən ildəki fəaliyyəti və görüləcək işlər barədə də məlumat verib.
Mədəniyyət və turizm nazirinin müavini Nazim Səmədov forum iştirakçılarını təbrik edib, tədbirin təşkilində “MİRAS” ictimai Birliyinin fəaliyyətini yüksək dəyərləndirib. Qeyd olunub ki, bu qurum ölkəmizdə mədəni irsin öyrənilməsi üzrə elmi tədqiqat işlərinin aparılmasına, milli və mənəvi dəyərlərimizin öyrənilməsinə və təbliğinə, tarixi abidələrin və digər obyektlərin təmiri və bərpasına, yaddan çıxmış adət-ənənələrimizin araşdırılmasına və gənc nəslə çatdırılmasına kömək məqsədilə fəaliyyət göstərir. İctimai Birlik artıq neçə ildir bu sahədə bir sıra mühüm layihə və tədbirlərin həyata keçirilməsinə nail olub.
N.Səmədov vurğulayıb ki, milli və mədəni irsin beynəlxalq arenada tanıdılması və qorunması dövlətin üzərinə düşən əsas öhdəliklərdəndir. Bu baxımdan, ölkəmiz artıq 24 ildir ki, UNESCO-nun üzvüdür. Ötən müddətdə BMT-nin elm, təhsil və mədəniyyət üzrə bu nüfuzlu təşkilatı ilə əlaqələrimiz genişlənib. Hazırda Azərbaycanın bir sıra maddi və mədəni irs nümunələri UNESCO tərəfindən bəşəriyyətin yüksək dəyərləri kimi qorunur. Bu sahədə Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, UNESCO-nun və İSESCO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban xanım Əliyevanın rolunu xüsusilə qeyd etmək lazımdır.
Nazir müavini mədəniyyət və turizm sahələrinin inkişafı istiqamətində həyata keçirilən proqram və layihələrdən, onların nəticələrindən söz açıb, forumun işinə uğurlar arzulayıb. O, Gənclərin II Beynəlxalq Mədəni İrs və Turizm Forumunun dünyanın müxtəlif ölkələrindən olan gəncləri bir araya gətirməklə ölkələr və xalqlar arasında mədəni irsin qorunması və öyrənilməsi, turizm və onun yeni sahələri istiqamətində əməkdaşlıq perspektivlərinin genişləndirilməsi, eləcə də yeni ideyaların mübadiləsi baxımından səmərəli olacağına əminliyini bildirib.
Tədbirdə tarix elmləri doktoru Qafar Cəbiyev, Türkiyənin Bakıdakı səfirliyinin mədəniyyət müşaviri Murad Qaraçanta, YOCOCU Mədəni İrsin Konservasiyasında Gənclər Beynəlxalq Assosiasiyasının nümayəndəsi Andrea Macchia və başqaları müxtəlif ölkələrin mədəniyyətlərinin və turizm potensialının öyrənilməsində belə tədbirlərin əhəmiyyətini qeyd edib, forumun hər il keçirilməsini arzulayıblar.
Sonra forumun işi “Araşdır”, “Qoru” və “Təbliğ et” bölmələrində davam etdirilib. İclaslarda yerli və xarici mütəxəssislərin mövzuya dair məruzələri dinlənilib, müzakirələr aparılıb.

On 1st February, 2016 MIRAS Social Organization in Support of Studying of Cultural Heritage in collaboration with International YOCOCU Association held II International CUBETO Youth Forum - Cultural Heritage behind Tourism Young actions to preserve cultural heritage using the Tourism.
The participants of the forum initially familiarized with the fair organized by MIRAS Organization.
The chairman of MIRAS Organization in Support of Studying of Cultural Heritage, Fariz KHALILLI gave information on the goals and importance of the event. He said that the forum aims at maintaining collaboration perspectives in the direction of protection and study of cultural heritage, tourism and new fields of tourism by gathering youth among the countries, achieving wide application of exchange of new ideas and successful practices.
Along with Azerbaijani researchers (Art Groups Existed In The Modern Azerbaijani Art by Mehbara Abbasova from Azerbaijan State University of Culture and Arts), the participants from different countries including Turkey (Historical Perspective On The Immovable Cultural Properties Protection Law In Turkey by Pınar ATALAY, Republic of Turkey Ministry of Culture and Tourism General Directorate for Cultural Heritage and Museums), Russia (Saida Zohrabova from Embassy of Russia, Information and Cultural Center, Society and Culture (, the Netherlands (Casper Van Vlokhoven from Embassy of the Kingdom of the Netherlands - Van Gogh Museum), Latvia (Gints Aksiks from SIA ``Travel agency SPARE`` and SIA “Spare Sport”, Latvian Cultural And Historical Heritage And Its Promotion To Young People In The Field Of Tourism) Hungary (Noémi Böröczki from Prime Minister’s Office, Cultural Heritage Department, Hungary, Cultural heritage protection in Hungary) Egypt (Dr. Ahmed Sami Elaydy (Director of Egyptian Cultural and Educational Relations Center-Cultural Relations Between Egypt And Azerbaijan Yesterday, Today And Tomorrow), Yemen (Saleh Ahmed al-Taheri, Azerbaijan by Arabian Eye) and Sweden (Gunay Nazarli from Malmo University, Sweden, Congress Of Azerbaijan In Sweden) participated at the forum. Fariz Khalilli also gave information on the work done by the Organization and the activities planned for this year.
Deputy Minister of Culture and Tourism, Nazim Samadov congratulated the forum participants and appreciated highly the activity of MIRAS Organization concerning the arrangement of this event. It was noted that, MIRAS acts in Azerbaijan for the purpose of the study, protect and promote local and international cultural heritage; to assist in fulfillment of scientific-research work on study of cultural heritage; to research and popularize national-moral values; to repair and restore historical monuments and other objects; to study forgotten traditions and deliver next generation passed from one generation to other, including customs, practices, places, objects, artistic expressions and values; to focus on the similarities between the various heritage sectors, along with their differences. The Organization afforded to arrange a lot of events and significant projects for these years.
Mr. Samadov stated that, recognition and protection of national and cultural heritage in international area is one of the main obligations of the state. We should note our state is member of UNESCO for 24 years. Our relations with such an influential UN body were widened last year. Numerous material and cultural artifacts of Azerbaijan are presently preserved as the highest values of mankind by UNESCO. In this sense, president of Haydar Aliyev Foundation, goodwill envoy of UNESCO and ISESCO, Mehriban Aliyeva and her role must be mentioned.
The deputy minister dealt with program and projects realized in the line of the development of culture and tourism fields, as well as the results and wished success to the forum. He said the forum will be productive in terms of bringing together young people from different countries; widening of cultural and tourism relations among those countries; collaboration perspectives in the field of new types of tourism, as well as exchange of new ideas.
Doctor of Historical Sciences Gafar Jabiyev and cultural affairs counselor of embassy of Turkey Republic in Azerbaijan, Murad Qaraçanta, president of International YOCOCU (Youth in Conservation of Cultural Heritage) Association, Andrea Macchia and others underscored the importance of such events in study of cultures and tourism potential of different countries and wished continuance of this event every year.