Mədəni İrs Tolerantlıq Turu Baş Tutdu
MİRAS Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyinin 5 mart tarixində təşkil etdiyi 3-cü mədəni irs ekskursiyasının mövzusu “Multikulturalizm ili” ilə səsləşirdi. MİRAS üzvləri bu dəfə Gülşən Hüseynovanın bələdçiliyi, Aidə Məlikovanın moderatorluğu ilə “Tolerantlıq” turuna çıxdı. Əsas məqsəd Bakıda yerləşən məscidləri, kilsələri, sinaqoqları ziyarət edib istənilən vətəndaşın rahat ibadət şəraitinin yaradılması ilə tanış olmaq, onları memarlıq, tarixi baxımdan araşdırmaqdır.
Tur iştirakçıları MİRAS üzvləri olan Cəfərli Tofiqə, Nuranə Əlili, Səbinə Allahverdiyeva, Ayan Zamanova, Gəncədən gələrək tura qoşulan Rəşad və Mehbarə Abbasova idi. Saat 11:07 -də əvvəlcədən qərarlaşdırılan maşrut üzrə yola düşərək, Salyan kazarmalarına (Tikildiyi ilk vaxtlardan XVII əsrdən Kazarma kimi fəaliyyət göstərib. Kazarma ilə üzbəüz yerləşən binalarda 1990–ci il 20 yanvar hadisələri zamanı atılan güllələrin izləri hələdə qalır) doğru yola çıxıldı. İlk istiqamət Jen Mironosets pravoslav kilsəsi idi. Kazarmanın həyəti geniş olduğundan, ətrafda yeni həyət evləri, binalar tikildiyindən onların yolu bir qədər uzandı və tur iştirakçıları yeni tikilmiş “Qızıl Şərq “ hərbi şəhərciyi ilə yolüstü tanış oldular. Yol boyu gördükləri hündür və köhnə binalar haqqında da məlumat aldılar. Daha sonra iştirakçılar Jen Mironosits kilsəsini ziyarət etdi (pravoslav kilsəsi olub, 1909-cu ildə xeyriyyəçi Hacı ZeynalabdinTağıyevin maliyyə yardımı ilə kazarmadakı xristianlar üçün tikilən kilsə bir neçə dəfə əsaslı təmir olunub. Sonuncu təmir 2001-ci ildə Ümummilli lider H.Əliyevin tapşırığı, xeyriyyəçi Aydın Qurbanovun vəsaiti və şəxsi iştirakı ilə aparılmış, elə həmin ilin mayın 27-də kilsəyə kafedral status verilmişdi). Xramda Qotik üslubun şərq elementlərindən istifadə olunub, XVI əsrə xas çizgiləri özündə daşıyır. İçərisi geniş pəncərələri və divarları müqəddəs Məryəm ana və s. ikonalarla bəzədilmişdir. Kilsənin içərisində xaçların bərabər olması şərqdən gəlməni, dini xüsusiyyətlərə hörmət mənasını kəsb edir. Bəsit fresko, Arka tavanı, mövcud kürə nuru günəşin mənasını daşıyır. Məbədin ”Qızıl tənasüb” görüntülü tikildiyini vurğulayan bələdçimiz bəşəriyyətin kökündə insanın təbiətə münasibətinin durduğunu söylədi. Kilsədə insanlar yovşan, şam yandırıb ayinlər oxuyurdular. Duaları bitirdikdən sonra müqəddəs hesab etdikləri kitabı öpüb şəfa istəyirdilər, uzun stolların üstündə paketlərdə müxtəlif ərzaqlar və içkilər düzülmüşdü. Kilsənın qapıları bütün vətəndaşların üzünə açıqdır, burda ayrı-seçkilik salınmır, insanlar bura rahatlıqla girə, məbədi gəzə, hətta girişdə kənarda qoyulmuş stentlərdə xaç, sep, ətir, kitab ala bilərdilər.
İkinci dayanacaq Təzəpir məscidi idi (XIV-XV əsrlərdə mövcud olan türbə zəmanəsinin görkəmli alimi və övliyası Əbu Seyid Abdullaya məxsus olub. Zaman-zaman dağıntılara məruz qalan Ziyarətgah Bakı əsilzadələri tərəfindən təmir olunub. 1817- ci ildə sonuncu Bakı xanı Hüseynqulu xanın kürəkəni Qasım bəy məscidi əsaslı bərpa etdirib. İbadətgahın əsl tikintisi isə XX əsrin əvvəllərində başlayıb. Sonralar Nabat xanım Xocabəy qızı Aşurbəyli-Rzayeva birmərtəbəli məscid binasının yerində yeni ibadətgahın tikintisinə başlayır. Belə bir məscidi tikdirməyi əhd edən Nabat xanım heç kimdən kömək almadan öz hesabına binanı inşa etdirir. Türbə üzərində yeni məscid tikildiyinə görə xalq arasında bu günə qədər də bu tikili Təzəpir məscidi adlanır. Məscidi 1905-ci ildə məşhur memar Zivərbəy Əhmədbəyov tikib). İştirakçılar Sovetskidə yerləşən məscidə piyada getdilər. Sovetskinin çox hissəsi sökülsədə bəzi məhəllələrdə yaşayış var idi. Uzun yol boyu sökülən evlər seyr edilərək, müxtəlif mövzularda söhbətlər edildi.
Gülşən xanım qeyd edib ki, məscidin son bərpaçısı Eldar Mikayılzadə olub. Məscid Şərq üslubundadır, ovdana yaxın olduğundan daimi içməli su təchzatı olub, ən xırda detallara qədər düşünülən məsciddə təmizləyici qurğu mövcud olub.
Son dayanacaq dənizçilərin qəzadan qurtulduqdan sonra XIX əsrin sonlarında gəmi formasında inşa etdikləri məbəd - “Arxangel Mixail” oldu. Məbəddə çalışan Qalina burada olan ikonaların ən məşhurları haqqında maraqlı məlumatlar verdi. İbadətin əhəmiyyətindən, bura gələn insanların müxtəlif dinə mənsub olduqlarından, kilsənin qapılarının hamının üzünə açıq olduğundan danışdı.
Tur boyu ziyarət edilən məbədlərdə MİRAS üzvlərinin qəlbindən dünyaya sülh, insanlara azadlıq, sağlamlıq, rifah arzusu keçir, bu niyyətləri Ulu Rəbbimizə ünvanlanan dualarımızın məğzində dururdu.

Tolerance Cultural Heritage Tour Realized
MIRAS Social Organization arranged the third cultural heritage excursion on topic “multiculturalism” on 5th March 2016. The members of MIRAS joined the “tolerance” tour with guidance of MIRAS members Gulshen Huseynova and Aida Malikova. The purpose was to visit mosques, churches and synagogues situated in Baku and familiarize with the circumstances for any citizen’s comfortable prayer and studying the monuments from architectural and historical aspect.
MIRAS members Tofiga Jafarli, Nurana Alili, Sabina Allahverdiyeva, Ayan Zamanova and Mehbara Abbasova joined the tour. They met due to the appointment at 11:07am and firstly directed to Salyan barrack (It functioned since construction, 17th century as a barrack. The traces of the bullets thrown during 20 January 1990 bloody tragedy are seen over the buildings opposite the barrack. They initially went to Saint Jen Mironosets Orthodox Church. Since the barrack yard was large and new county-yards and buildings constructed, the participant’s prolonged the way and they had a short trip “Golden East” military camp. Saint Jen Mironosets church is Orthodox church and in 1909 was built by philanthropist Haji Zeynalabdin Taghiyev’s finance for Christians in the barrack and repaired for some times. The last repair was done in 2001 on account and participation of philanthropist Aydin Gurbanov and due to nationwide leader Haydar Aliye’s order and on the same year, 27th May the church was given a cathedral status. Eastern elements of Gothic style were used there and it has 16th century features. Inside down, large windows and walls were decorated with Holy Mary and other icons. Equal number of the crosses inside the church means derivation from east and respect to religious peculiarities. Humble fresco, arch ceiling, the current round are the meaning of the sun's light. Our guide saying the temple built in a golden proportion view, noted that the human attitude towards the nature stands on the mankind ground. The people burnt candles and absinth and sand rites. After the prayers, they hug the book sacred for them and there were many food and drinks over the tables. The church is open to all citizens and no discrimination and people can cozily enter, walk inside and even buy cross, chains, perfumes and books in the entrance.
The participants haunted next Tazapir Mosque (the tomb existed in XIV-XV centuries belonged to Abu Seyid Abdulla who was well-known scholar of the time. The mosque exposed to regular destructions, was repaired by Baku aristocrats. In 1817 Gasim bek, brother-in-low of last Baku khan Husseingulu khan repaired the mosque capitally, whereas the mosque’s real construction started in early 20th century. Afterwards, Nabat khanum Khojabey gizi Ashurbeyli-Rzayeva starts the construction of a new mosque instead of one-storey church. She, vowed to build such a mosque constructs a building on her own account. Since a new mosque was built over the tomb, this building is called among the people as Tezepir mosque. The mosque was built by known architect Zivarbay Ahmadbayov in 1905). The participants walked to the mosque located in Sovetski settlement. Although most part of the settlement was knocked down, some quarters were resided so far.
Mrs.Gulshen Huseynova stated that last restorer of the mosque was Eldar Mikayilzadeh. The mosque is in Eastern style, it had permanent drinking water and cleaning device. The participants of the tour lately visited “Archangel Michael” temple, which the seamen constructed in late 19th century after the accident rescue. The woman called Galina worked in the temple gave interesting information on the most famous icons there. She told the importance of the prayer, the different religions of people visited there and the church’s doors’ being open to all.
Within the tour covered the temples, the MIRAS members wished the whole world liberty, health, welfare and prayed God for these blessings.