MİRASın Konyada Konfransı
12-14 may tarixlərində Türkiyənin Konya şəhərində Beynəlxalq YOCOCU Asossiasiyası, MİRAS Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyi, Selçuk Universiteti Türk Əl Sənətlərı Araşdırma və Tətbiqetmə Mərkəzi, Konya şəhər bələdiyyəsi, Nişantaşı Üniversiteti və Makedoniya Sosial-Mədəni Antropologiya İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə VI Beynəlxalq Türk İncəsənəti, Tarixi və Folkloru Konfransı keçirilib. Konfransda Azərbaycan, İran, İtaliya, Moldova, Makedoniya, Almaniya, Türkmənistan və Türkiyədən 130-dan çox alim iştirak edib.
Mövlanə Kültür Mərkəzində baş tutan açılış mərasimində konfransın baş katibi və sərginin kuratoru Ahmet Aytaç çıxış edərək universitetlərin yalnız dərslərin verildiyi qurum deyil, elm və sənət ocağı olmaqla digər elm və mədəniyyət institutları ilə əməkdaşlıq çərçivəsində bütünləşməsinin vacibliyini vurğulayıb. Bu mənada konfransın Selcuk Universitetinin beynəlxalq və yerli təşkilatlarla uğurlu əməkdaşlığınının nəticəsində baş tutduğunu bildirib. MİRAS Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyinin sədri Dr. Fariz Xəlilli müxtəlif ölkələrdən alimlərin bu konfransda iştirak etdiyini, MİRAS və Selçuk Universiteti arasındakı işbirliyinin Azərbaycanda və dünyada təqdir olunduğunu və dəstəkləndiyini qeyd edib. Bütün iştirakçı alimlərə minnətdarlıq edən Fariz Xəlilli Türk dünyasına məxsus mirasın öyrənildikcə, qorunduqca, təbliğ olunduqca elmin və bütün bəşəriyyətin öz nəsibini aldığını bildirib. Selçuk Universiteti Türk Əl Sənətlərı Araşdırma və Tətbiqetmə Mərkəzinin direktoru Dos.Dr. Osman Kunduracı Konya Böyükşəhər bələdiyyəsinin elmi müəssisə və toplantılara müsbət münasibətini təqdir edib. Sədr Tahir Akyürek və onun Konyada gördüyü işlər haqqında danışıb. Beynəlxalq YOCOCU Asossiasiyasının bələdiyyə sədrinə verdiyi mükafatı xatırladan Osman Kunduracı tarixi Bədəstanda aparılan bərpa və konservasiya işlərindən də bəhs edib. Azərbaycan nümayəndə heyəti adından Prof.Dr. Qafar Cəbiyev qeyd edib ki, dünyanın müxtəlif guşələrində yaşayan türk insanlarını, sənət və elm adamlarını birləşdirmək, dəyirmi masa ətrafına toplamaq, onlarla bizim keçmişimizi, bu günümüzü və qarşıda duran vəzifələrimizi müzakirə etmək hər zaman faydalı işdir. O, Azərbaycan nümayəndə heyəti adından Konya Böyükşəhər bələdiyyəsinə və Selçuk Universitetinin rəhbərliyinə minnətdarlıq edib. Makedoniya Sosial-Mədəni Antropologiya İnstitutunun direktoru Prof.Dr. Rubin Zemon Osmanlı dövlətinin dağılmasından və müstəqil Balkan ölkələrinin yaranmasından sonra Balkanlarda türk icmasının formalaşması probleminə diqqət çəkib. Türk alimlərini bu problemləri araşdırma və tədqiq etməyə çağırıb. Makedoniyada türk icmalarından ibarət bələdiyyələrin olmasını qeyd edən Rubin Zemon Albaniya, Bosniya və Hersoqovina, Serbiya kimi ölkələrdə də türk icmasının formalaşmasına ehtiyac olduğunu bildirib. Beynəlxalq YOCOCU Asossiasiyasının prezidenti Dr. Andrea Macchia Türk dünyasının mədəni irs sahəsindəki gənc mütəxəssislərinin dünyanın aparıcı universitetlərində çalışan alimlərlə yaxından tanış olması üçün belə konfransların önəmli olduğunu və gələcəkdə ingilisdilli mütəxəsislər üçün ayrıca bölmələrin nəzərdə tutulmasının əhəmiyyətini qeyd edib. Moldova Respublikasının Qaqauz Yeri Muxtar Ərazi Qurumunun nümayəndəsi Sonya Burgucu qaqauz türklərinin ümumtürk mədəniyyətində özünməxsus yer tutduğunu, elmi və mədəni baxımdan inteqrasiyaya çalışdıqlarını qeyd edib. Bu il Komratda keçirilən konfrans haqqında danışıb. Konya Böyükşəhər bələdiyyəsinin sədri Tahir Akyürek öz çıxışında konfransın işinə uğurlar arzulayıb. Yeni əsərlərə vəsilə olacaq konfransa Konyanın ev sahibliyi etməsindən qürur hissi keçirdiyini ifadə edib. Selçuk Universitetinin rektoru Prof.Dr. Mustafa Şahin hələ rektor olmazdan əvvəl dəfələrlə bu formatda keçirilən simpozium və konfranslarda əksər alimlərlə görüşdüyünü və hər zaman dəstəyə hazır olduğunu bildirib. Açılışda Selçuk Üniversiteti Dilek Sabancı Dövlət Konservatoriyasının tələbələri folklor musiqisi ifa ediblər. Açılış nitqlərindən sonra simpoziumun təşkilatçılarına və nümayəndə heyəti başçılarına plaketlər verilib. Azərbaycan Texniki Universitetinin professoru Şikar Qasımova "Bilime ve Sanata Katkı Ödülü" təqdim olunub.
Bölmələrdə Azərbaycan alimlərindən AMEA Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun böyük elmi işçisi, Prof.Dr. Qafar Cəbiyev (Girdiman vilayətinin ilk orta əsr maddi-mədəniyyət abidələri), MİRAS Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyinin sədri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Fariz Xəlilli (Axtaçılar), AMEA Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun direktoru, Prof.Dr. Ertegin Salamzadə (Türk incəsənətində Qorqud obrazı), Avrasiya Üniversitetinin baş müəllimi Çiçək Hüseynova (Çağdaş Azərbaycan nəsrində ədəbi detallar (Elçinin “Qarabağ Şikəstəsi” hekayəsi və “Bayraktar” adlı qısa romanı), AMEA Əlyazmalar İnstitutunun elmi işçisi Tahirə Əliyeva (Piri Rəisin “Kitab-ı Bahriyye” əsərində yeddi dəniz), Azərbaycan Texniki Universitetinin kafedra müdiri, Prof.Dr. Şikar Qasımov (Tarixi abidələr mədəni irsimizin ayrılmaz parçasıdır), Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Üniversitetinin dosenti, pedaqogika üzrə fəlsəfə doktoru Nazilə Abdullazadə (XX əsr Azərbaycan şairi Əliağa Vahidin lirikasında gül və bülbül poetik obrazları), Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin doktorantı Günel Seyidəhmədli (Azərbaycanın qadın heykəltəraşları), AMEA Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun doktorantı Gülşən Qasımzadə (Azərbaycan tarixi sarayları və onların bədii tərtibatında istifadə olunmuş xalılar), AMEA Foklor İnstitutununun dosenti, filiologiya üzrə fəlsəfə doktoru Sönməz Abbaslı (Qarabağ folklorunda miflər, mifik əfsanə və rəvayətlər), AMEA Folklor İnstitutunun böyük elmi işçisi Sahibə Paşayevanın (Sədnik Paşa Pirsultanlı və Azərbaycan əfsanələri) məruzələri maraqla qarşılanıb.
Konfrans müddətində İzzet Koyunoğlu Muzeyinin sərgi zalında "Türk əl sənətləri sərgisi" və simpoziuma təqdim olunan posterlər nümayiş olunub. II Tərəkəmə Çərşənbəsi Folklor Festivalı zamanı Türkiyə, Gürcüstan və Azərbaycan fotoqraflarının çəkdiyi fotolar, Ağsu rayonu Gəgəli kəndində toxunmuş palaz namazlıq (Simuzər Xəlilova, Əntiqə Həsənova) və s. sərgilənib. AMEA Fəlsəfə və Hüquq İnstitutunun elmi işçiləri Füzuli Qurbanov və Yeganə Rəsulova (Tarixi yaddaş mədəniyyətin təkamülü dinamikasında), Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinin doktorantları Ali Taşdemir və İhsan Gökçen (İstanbulun Müasir Dini Memarlığında Ənənəçilik və mədəni irsin qorunmasında dini tikililərin təsnifatı yolları - Aydın şəhəri örnəyində), AMEA Fəlsəfə və Hüquq İnstitutunun elmi işçiləri Dr. Hüseyin Zülqədrin (RIPH modeli əsasında televiziyanın rol və fəaliyyətinin yenidən nəzərdən keçirilməsi) posterləri də sərgidə nümayiş etdirilib.
Sonuncu gün iştirakçılar Sille antik dövr abidəsi, Mövlanə Cəlaləddin Ruminin türbəsi və xatirə muzeyi, Karatay mədrəsəsi və muzeyi ilə tanış olublar. Axşam mövləvilərin səma rəqsini izləyiblər.

MIRAS Held Conference in Konya
On 12-14 May, 2016 VI. International Turkic Art, History And Folklore Congress / Art Activities was co-arranged in Konya City of Turkey by International YOCOCU Association, MIRAS Social Organization in Support of Studying of Cultural Heritage, Konya Municipality, Selcuk University Research Center for Turkish Handicrafts, Nişantaşı University and Institute for Socio-Cultural Anthropology of Macedonia. More than 130 scholars from Azerbaijan, Iran, Italy, Moldova, Macedonia, Germany, Turkmenistan and Turkey participated at the conference.
The secretary general of the symposium and exhibition curator Ahmet Aytac delivered a speech in the opening ceremony held in Movlana Cultural Center and said the universities are not the place for lectures and seminars only, but also being science and art institution, are integrated within the collaboration with other scientific and cultural organizations. In this sense, he noted this conference took place as a result of successful collaboration of Selcuk University with other international and local institutions. The chairman of MIRAS Social Organization, Dr. Fariz Khalilli stated that many scholars from various countries attend this symposium; the collaboration between MIRAS and Selcuk University is appreciated and supported in both counties and abroad. Expressing gratitude to all scholars Fariz Khalilli said as much as heritage of the Turkic world is studied, protected and promoted, the whole mankind takes its part. Director of Selcuk University Research Center for Turkish Handicrafts, Ass. Prof. Dr. Osman Kunduracı appreciated the positive feedback of Konya Municipality towards scientific institutions and meetings. He talked about the work done by Chairman Tahir Akyürek in Konya and his activity. Osman Kunduracı mentioning the award of the municipality chief by International YOCOCU Association touched upon the restoration and conservation work conducted in Badastan. Prof.Dr. Gafar Jabiyev on behalf of Azerbaijani delegation noted gathering Turkic people, art people and scholars living in different parts of the world around round tables, meanwhile discussing with them our past, present day and imminent obligations are very useful task. He thanked to Konya municipality and administration of Selcuk University on behalf of Azerbaijani delegation. Director of Institute for Socio-Cultural Anthropology of Macedonia, Prof.Dr. Rubin Zemon focused on collapse of Ottoman State and the problem of Turkic communes’ formation in the Balkans after establishment of independent Balkan States. He called on Turkic scientists to solve and study this problem. Rubin Zemon stating existence of municipalities consisted of Turkic communes in Macedonia underscored the need of formation of Turkic communes in the countries like Albania, Bosnia and Herzegovina, and Serbia. The president of International YOCOCU Association, Dr. Andrea Macchia said that such conferences are very important from the aspect of familiarization of young experts in cultural heritage domain of Turkic world with the scientists working in leading universities of the world and noted the significance of creation of separate sections for English-speaking experts in the future. The representative of Moldova Republic Gagauz Autonomous Body, Sonya Burgucu said Gagauz Turks assume specific role in general Turkic culture and made attempts for their integration in the terms of science and culture. She touched the conference held in Comrat this year. The chairman of Konya municipality Tahir Akyürek in his speech wished success the work of the conference. He expressed his pleasure of Konya’s hosting the conference making new productive contributions. Rector of Selçuk University, Prof.Dr. Mustafa Şahin said that before his becoming the rector he met with numerous scholars at the conferences and symposiums held in this University and offered his support every time. In the opening the students of Selçuk University Dilek Sabancı State Conservatoire performed folklore music. After the opening speeches the plaquettes were given to the symposium organizers and delegation. The professor of Azerbaijan Technical University, Shikar Gasimov was presented “Science and Art Contribution Award”.
Azerbaijani scientists-senior researcher of Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS) Institute of Archaeology and Ethnography, Prof.Dr. Gafar Jabiyev (early medieval monuments of Girdiman province), chairman of MIRAS Social Organization, PhD Fariz Khalilli (People from Akhtachi), director of ANAS Institute of Architecture and Art, Prof.Dr. Ertegin Salamzade (The Image of Korkut in the Turkic Fine Arts), head teacher of Avrasiya University Chichek Huseynova (Literary details of contemporary Azerbaijani prose (Elchin’s "Karabakh Shikestesi" story and a short novel "Bayraktar" ), scientific fellow of ANAS Institute of Manuscripts, Tahira Aliyeva (Seven Seas in Piri Reis’ “Kitab-ı Bahriyye” work), head of department in Azerbaijan Technical University, Prof.Dr. Shikar Gasimov (Historical Monuments Integral Part of Our Cultural Heritage), Ass.Prof. of Azerbaijan State Pedagogical University, PhD of pedagogy Nazila Abdullazada (flower and nightingale poetic images in XX century Azerbaijani poet Aliagha Vahid lyrics), Doctorate fellow of Azerbaijan University of Culture and Arts, Gunel Seyidahmadli (Female sculptors of Azerbaijan), doctorate of ANAS Institute of Architecture and Art Gulshan Gasimzade (Azerbaijani historical palaces and carpets used in their art design), Ass.Prof. of ANAS Institute of Folklore, PhD of philology Sonmez Abbasli (myths, mythical legends and rumors in Garabagh folklore), senior researcher of ANAS Institute of Folklore, Sahiba Pashayeva (Sadnik Pasha Pirsultanli and Azerbaijani legends) made an interesting presentation at the symposium.
Within the symposium “Turkic arts” exhibition was functioned and posters demonstrated in exhibition hall of Izzet Koyunoğlu Museum. The photos taken during II Tarakama Charshanba Folklore Festival by Turkish, Georgian and Azerbaijani photographers, rugs woven in Gagali Village of Agsu region (women-Simuzar Khalilova, Antiga Hasanova) were shown there. The posters of scientific researchers of ANAS Institute of Philosophy and Law, Fuzuli Gurbanov and Yegana Rasulova (Historical memory in progression dynamic), doctorates of Azerbaijani University of Architecture and Construction, Ali Taşdemir and Ihsan Gokçen (Classification Ways of Dwellings in Protection of Cultural Heritage - in example of Aydin City and Traditionalism in Modern Religious Architecture in Istanbul), scientific researcher of ANAS Institute of Philosophy and Law Dr. Hoseyin Zulgadir (re-consideration of the role and activity of Television base on RIPH model) were shown at the exhibition.
On last day the participants visited Sille antique monument, Shrine of Jalaluddin Rumi and Museum of Memory, as well as Karatay madrasah. They watched Sufi whirling practiced by the Sufi Dervishes of the Mevlevi order.