Xəzər Universitetində MİRAS/PICASP seminarı
PİCASP layihəsi çərçivəsində MİRAS İctimai Birliyinin cari il üzrə Tədbirlər Planına əsasən 27 aprel 2023-cü il tarixində Xəzər Universitetində bakalavr və magistr pilləsi üzrə təhsil alan 30-dan çox tələbənin və müəllimlərin iştirakı ilə “Arxeoloji irsin qorunmasının təşkili” mövzusunda seminar təşkil edilib. Tarix üzrə fəlsəfə doktoru Fariz Xəlilli (Layihənin milli tərəfdaş qismində MİRAS İctimai Birliyi üzrə inzibati rəhbəri) arxeoloji tədqiqatların aparılması, tapılan daşınar və daşınmaz arxeoloji tapıntıların qorunması və saxlanması, ölkə daxilində və xaricdə təşkil olunan arxeoloji sərgilər, arxeoloji muzeyləşdirmə, ölçü işlərinin aparılması, konservasiya məsələləri, beynəlxalq təcrübə və s. barədə məruzə edib. Seminarda həmçinin “Orta əsr Ağsu şəhəri” arxeoloji turizm kompleksi layihəsi nümunəsində arxeoloji irsin qorunmasının müxtəlif aspektləri müzakirə edilib, arxeoloji irsin qorunması istiqamətində MİRAS tərəfindən həyata keçirilən maarifləndirici layihələr (tanışlıq turları, arxeologiya düşərgələri, məktəblilər üçün yay arxeoməktəbi və s.) barədə məlumat verilib.
MİRAS-PİCASP seminarlarının məqsədi Xəzər bölgəsində mədəni irs, arxeologiya, muzeylər, turizm sahəsində universitet-müəssisə əməkdaşlığına zəmin hazırlamaqdır. Seminarların proqramı PİCASP Layihəsi çərçivəsində MİRAS ekspertləri tərəfindən hazırlanıb. 2021-ci ildən etibarən MİRAS Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyi Avropa Komissiyasının ERASMUS+ Proqramı çərçivəsində maliyyələşdirilən PİCASP (“Xəzər bölgəsinin inkişafında universitet-müəssisə əməkdaşlığını həyata keçirmək üçün istehsalat müəssisələri üzrə pilot kurslar”) layihəsinin tərəfdaşıdır. Layihənin əsas məqsədi yeni öyrənmə vasitəsi olan açıq ödənişsiz onlayn kursların (MOOCs) tətbiqi ilə nəzəriyyə və təcrübəni birləşdirən pilot kurslar əsasında kiçik və orta biznes sahəsində müəllimlərin kompetensiyalarının artırılması, yeni metodologiya və tədris vasitələrinin təqdim olunması, mədəni irsin qorunması sahəsində kadr hazırlığı səviyyəsinin yüksəldilməsi, xüsusilə ali təhsil sahəsində potensialın gücləndirilməsindən ibarətdir. Bu məqsədlə il ərzində MİRAS İctimai Birliyi tərəfindən bir sıra ali təhsil müəssisələrinin müəllim və tələbə heyətlərinin iştirakı ilə seminarlar, tanışlıq turları, təlimlər və ekspedisiyaların təşkili planlaşdırılır.

MIRAS/PICASP seminar in Khazar University
Within the framework of the PICASP project, a seminar on "Organization of archaeological heritage protection" was organized on April 27, 2023, at the Khazar University with the participation of more than 30 students from the bachelor and master level and the teachers, according to the Action Plan of MIRAS Public Union for the current year. Mr. Fariz Khalilli (the Doctor of Philosophy in History and administrative head of the project by the MIRAS Public Union as the national partner of the Project) provided a comprehensive information about an archaeological research process, preservation of the portable and immovable archaeological finds, archaeological exhibitions organized in and abroad, archaeological museumization, measurement procedures and conservation works, international practice on this matters and etc. Besides, different aspects of the protection of archaeological heritage was discussed in the example of “The Medieval Agsu Town” archaeological tourism complex, as well as different informative projects on archaeological heritage protection (familiarization tours, summer schools, archaeological camps etc.) realized by the MİRAS.
As you know the purpose of the MİRAS-PİCASP seminars is to create basis for university-enterprise cooperation in the cultural heritage, archaeology, museums and tourism spheres in the Caspian region. The program of the seminars was prepared according to the PICASP project by the MIRAS’s experts. We should note that starting from 2021, “MIRAS” Public Union in Support of Studying Cultural Heritage is a partner of the PICASP project ("Pilot courses for industrial enterprises to implement university-enterprise cooperation in the development of the Caspian region") funded under the ERASMUS+ Program of the European Commission. The main goal of the project is to increase the competencies of the teachers in the small and medium business field, especially based on pilot courses combining theory and practice with the implementation of MOOCs (free open online courses). As well as to introduce new methodologies and teaching tools, to raise the level of personnel training in the field of cultural heritage protection, and most importantly, strengthening the potential in the field of higher education. For this purpose, during the current year, MIRAS Public Union will organize seminars, familiarization tours, trainings and expeditions with the participation of teachers and students of interested higher education institutions.