Orta əsr Ağsu şəhəri və Mehravan qalası ətrafında şumlanmış sahələrə baxış keçirilmişdir
Noyabrın 1-3-də Orta əsr Ağsu şəhəri və Mehravan qalası ətrafında şumlanmış sahələrə baxış keçirmək məqsədilə MİRAS İctimai Birliyi 3 günlük mədəni irs düşərgəsi təşkil etmişdir. Arxeoloqların iştirakı ilə şumlanmış sahələr gəzilərək müşahidələr aparılmışdır.
Düşərgənin məqsədi ərazidə qədim yaşayış izləri və digər maddi-mədəniyyət nümunələrinin olub-olmadığını müəyyənləşdirmək, tələbə və şagirdlərə diyarşünaslıq işinin əhəmiyyətini anlatmaqdır.
Düşərgəyə Bakı Dövlət Universiteti, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universiteti və Anadolu Universitetinin tələbələri ilə yanaşı, Ağsu şəhəri 4 saylı orta məktəbin şagirdləri də qatılmışlar.
Orta əsr Ağsu şəhərinin qala divarlarından kənarda, şimal tərəfdə aparılan axtarışlar zamanı, yaşayış izləri ilə yanaşı, sənətkarlıq sexlərinin əlamətlərinə də rast gəlinmiş, xeyli sayda yerüstü material toplanaraq götürülmüşdür.
Bəyimli kəndində Mehranilər sülaləsinin ilk qalası hesab olunan Mehrəvan qalasının içərisində şumlanmış sahələrdə aparılan axtarışlar zamanı IV-VII əsrlərə aid maddi-mədəniyyət nümunələri toplanılmışdır.
Tələbələrə düşərgədə əldə etdikləri məlumatlar əsasında məqalə, şagirdlərə isə inşa yazmaq tapşırığı verilmişdir. Sonda düşərgə iştirakçıları müxtəlif hədiyyələrlə mükafatlandırılmışdır.

Survey of Ploughed Plots in Medieval Agsu Town and Mehravan Castle
MIRAS Social Organization arranged 3-day cultural heritage camp with the purpose to survey ploughed plots in Medieval Agsu Town and Mehravan Castle on 1-3 November, 2013. The ploughed sites were considered and observed with the participation of archaeologists.
The camp aimed at defining ancient living traces and artifacts in the area and explaining the significance of ethnographical work to students and pupils.
The pupils of Agsu region secondary school No. 4 joined the camp along with students of Baku State University, Azerbaijan State Pedagogical University and Anadolu University.
The traces of handicraft shops were also encountered parallel with living traces during explorations in north part, aside fortress walls of Medieval Agsu town and rather much surface materials were taken.
Artifacts on 4-7th century were found during searches in ploughed sites inside Mehravan castle, the first castle of Mehranyds dynasty in Bayimli Village.
The students were commissioned to write an article on the basis of obtained information and pupils to write composition. In the end the camp participants were given different gifts.