Mədəni İrsin Konservasiyasında Gənclər Beynəlxalq Şəbəkəsinin IV Beynəlxalq Simpoziumu keçiriləcəkdir
26-5-2014
Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət və Turizm Naziriyi, “MİRAS” Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyi, İtaliya Konservasiya Alimləri Assosiasiyası, Mədəni Mülkiyyətin Öyrənilməsi və Bərpası üzrə Beynəlxalq Mərkəz (İCCROM), İtaliya Respublikasının Sapienza və Belçika Krallığının Antverpen Universitetlərinin təşkilatçılığı və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası, Prezident yanın da Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Şurası, Ağsu Rayon İcra Hakimiyyətinin dəstəyi ilə Mədəni İrsin Konservasiyasında Gənclər Beynəlxalq Şəbəkəsinin IV Beynəlxalq Simpoziumu keçiriləcəkir. Dünyanın 25-dən artıq ölkəsindən mədəni irsin tədqiqi və qorunması sahəsində ixtisaslaşan 100-dən artıq gənc mütəxəssisinin iştirak edəcəyi tədbir 28-30 may 2014-cü il tarixində keçiriləcəkdir.
Məlumat üçün bildirək ki, Mədəni İrsin Konservasiyasında Gənclər Beynəlxalq Şəbəkəsi (YOCOCU) 2008-ci ildə təsis edilmişdir. YOCOCU mədəni irsin inkişafının təmin edilməsi üzrə müxtəlif sahələrdə çalışan tələbələr, magistrlər, doktorantlar, gənc tədqiqatçılar və konservasiyaçılar üçün geniş imkanların yaradılmasına, onların beynəlxalq şəbəkəsinin arealının genişləndirilməsinə və irsin mühafizəsində gənclərin rolunun daha da artırılmasına xidmət edən beynəlxalq qeyri-hökumət təşkilatıdır. Şəbəkənin bundan öncəki Simpoziumları Roma, Palermo və Antverpen şəhərlərində keçirilmişdir. 2012-ci ildə Belçikanın Antverpen şəhərində keçirilən III YOCOCU Simpoziumunda Azərbaycan nümayəndə heyəti iştirak edərək, növbəti tədbirin Azərbaycanda keçirilməsi təşəbbüsü ilə çıxış etmişdir.
Tədbirin açılış mərasimi 28 may 2014-cü il tarixində saat 10.00-da Ağsu rayonunda “Orta əsr Ağsu şəhəri” Arxeoloji Turizm Kompleksində başlayacaq və saat 14.30-da Şamaxı Palace Platinum by Rixos Hotelinin konfrans zalında plenar iclasla davam etdiriləcəkdir. Açılış mərasimində Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının və İtaliya Konservasiya Alimləri Assosiasiyasının rəhbər şəxslərinin iştirakı nəzərdə tutulmuşdur.
Simpoziumun bölmə iclasları 28-29 may 2014-cü il tarixində mədəni irsin tədqiqi və qorunması üzrə müxtəlif problemlərə həsr olunmuş təqdimatların nümayişi ilə davam etdiriləcəkdir. Bölmə iclaslarının ətraflı proqramı ilə http://www.yococu.com/ elektron ünvanından tanış olmaq mümkündür. Tədbirlər çərçivəsində Beynəlxalq Simpozium iştirakçıları üçün Lahıc tarix-mədəniyyət qoruğu və Basqal Dövlət tarix-mədəniyyət qoruğuna informativ turların da təşkil edilməsi nəzərdə tutulmuşdur.

International Conference YOCOCU "Youth in Conservation of Cultural Heritage" to be Held
International Conference YOCOCU "Youth in Conservation of Cultural Heritage" will be co-arranged by Ministry of Culture and Tourism of the Republic of Azerbaijan, MIRAS Social Organization in Support of Studying of Cultural Heritage, Italian Association of Conservation Scientists, ICCROM, Sapienza University of Italy and Antwerpen University of Belgium with support of National Academy of Sciences of Azerbaijan, the Council of State Support to Non-Governmental Organizations under the Auspices of the President of the Republic of Azerbaijan and Agsu regional Executive Power in Agsu, Azerbaijan. The event attended by more than 100 young professionals specialized in the field of study and protection of cultural heritage from 25 countries of the world will be held on 28-30 May, 2014.
It is notable that, YOCOCU (YOuth in COnservation of CUltural heritage) was established in 2008. YOCOCU is international network where young professionals, students and researchers are called to increase and strengthen their consciousness to be the main actors of the present and future society and the power for the development of new knowledge. Previous editions of YOCOCU were in Rome, Palermo and Antwerpen cities. During III YOCOCU held in Antwerpen, Belgium the Azerbaijani delegation put forward the idea of arrangement of next event in Azerbaijan.
The opening ceremony will start on 28th May, 2014 at 10.00a.m. at Medieval Agsu Town Archaeological Tourism Complex in Agsu and at 15:00 p.m. plenary session will start at the conference hall of Shamakhi Palace Platinum by Rixos Hotel. Senior officials of Ministry of Culture and Tourism of the Republic of Azerbaijan, as well as National Academy of Sciences of Azerbaijan and Italian Association of Conservation Scientists will attend at the opening ceremony.
The sessions will be continued on 28-29 May 2014 with presentations on research and protection of different fields of cultural heritage. You can get detailed program of the conference via web-site http://www.yococu.com/. Within the events it is intended to arrange informative tours to Lahij Historical and Cultural Reserve and Basgal Historical and Cultural Reserve for the symposium participants.