MİRAS “TƏMİZ KƏND”İN YENİ MƏRHƏLƏSİNDƏ
MİRAS Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyi 2014-cü ilin mart ayından “Təmiz kənd - yerli icmaların iştirakı ilə ekoloji və etnoqrafik identikliyin qorunması və davamlı inkişafı” adlı layihə həyata keçirir. Layihə Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında QHT-lərə Dövlət Dəstəyi Şurasının dəstəyi ilə gerçəkləşdirilir.
Layihə çərçivəsində birliyin əməkdaşları 17-19 iyul 2014-cü il tarixlərində Ağsu rayonunun Çiyni, Gəgəli və Ülgüc kəndlərində bələdiyyə işçiləri və yerli icmaların nümayəndələri üçün maarifləndirici təlimlər keçiriblər. Ekologiya, mədəni irs, turizm və şəhərsalma üzrə mütəxəssislərin cəlb olunduğu təlimlərdə məişət tullantılarının ətraf mühitə, insan sağlamlığına, eləcə də bölgənin ümumi inkişafına mənfi təsirləri və onların aradan qaldırılması yollarından bəhs olunub, iştirakçılara bu istiqamətlərdə müvafiq tövsiyələr verilib. Yerli icmaların nümayəndələri həmçinin ətraf mühitin qorunması haqqında mövcud qanunvericilik, bölgədəki ekoloji durum, mədəni irs abidələri, kənd yerlərində turizmin inkişaf etdirilməsi imkanları haqqında məlumat alıblar.
MİRAS İB-nin sədri, layihənin rəhbəri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Fariz Xəlilli hər üç kənddə təlim iştirakçılarını layihə çərçivəsində daha əvvəl burada aparılmış ekoloji və etnoqrafik durumun monitorinqi və araşdırılması, eləcə də sorğuların nəticələri ilə tanış edib. Məlum olub ki, hər üç kənddə ətraf mühitin qorunması ilə bağlı ciddi problemlər var, məişət tullantılarının planlı, operativ və mütəşəkkil qaydada toplanmaması, ərazilərin çirkli olması həmin yerlərdəki tarix və mədəniyyət abidələrinin aşkara çıxarılıb tədqiq edilməsinə mane olur, bölgəyə turistlərin cəlbi ilə bağlı problemlər yaradır.
Daha sonra MİRAS İB sədrinin müavini, layihənin əlaqələndiricisi Arzu Soltan Azərbaycanda ətraf mühitin qorunmasına dövlət tərəfindən nə qədər əhəmiyyət verildiyinin göstəricisi kimi bu istiqamətdə yaradılmış rəsmi qurumlar, qanunlar, proqramlar, eləcə də beynəlxalq konvensiyalar haqqında danışıb. Dünyanın bundan sonrakı inkişafının məhz ekoloji problemlərin həllindən asılı olduğunu hamımızın anlamalı olduğumuza diqqəti çəkib.
Ekoloq-ekspert Gülşən Hüseynova Çiyni və Ülgüc kəndlərində “Qlobal iqlim dəyişmələri”, içməli su qıtlığının daha kəskin duyulduğu Gəgəli kəndində isə, “İçməli su problemləri” mövzusunda çıxışlar edib. Ekoloq-ekspert Elmira Abasova hər üç kənddə ətraf mühitin mühafizəsinin əhəmiyyətindən danışıb və hər kəndin özünəməxsusluqlarını nəzərə alaraq tövsiyələrini verib. Miras üzvü, gənc turizmçi Aidə Məlikova dünyada kənd turizminin inkişaf təcrübəsi və Ağsu rayonunun kəndlərinə bu təcrübələrin tətbiqi imkanları barədə məlumat verib. Şəhərsalma üzrə mütəxəssis, professor Ağasəlim Əzizov isə, kənd yerlərində müfəssəl plan layihəsinin mövcudluğunun əhəmiyyətindən danışıb.
Təlimlərdə Miras İdarə Heyətinin üzvü, fotoqraf Məmməd Rəhimov, birliyin üzvləri Pərvanə Əzimova, Rahim Rəhimli və başqaları da fəal iştirak ediblər.
“Təmiz kənd” layihəsi çərçivəsində keçirilən təlimlər Çiyni, Ülgüc və Gəgəli kəndləri icmalarının nümayəndələri tərəfindən maraqla qarşılanıb. Təlimlər qarşılıqlı sual-cavab, təklif və tövsiyələr şəraitində keçib. Qərara gəlinib ki, kənd ictimaiyyətinin nümayəndələrindən ibarət könüllü qrupları yaradılsın, ekspertlərin təlimatları əsasında layihənin icraçıları ilə birlikdə kəndlərdə təmizlik işləri aparılsın və gələcəkdə ekoloji təmiz kənd mühitinin saxlanması yolları axtarıb tapılsın.
Tədbirin sonunda hər üç kəndin məktəb və kənd kitabxanalarına ekologiya və etnoqrafiya mövzularında, eləcə də MİRASın nəşrlərindən ibarət kitab və kitabçalar hədiyyə edilmişdir.

MIRAS Social Organization in Support of Studying of Cultural Heritage implements a project entitled “Clean Village-Protection of Ecological and Ethnographic Identity with Participation of Local Communes and Sustainable Development” since March, 2014. The project is realized with the support of the Council of State Support to Non-Governmental Organizations under the Auspices of the President of the Republic of Azerbaijan.
The employees of the Organization arranged educational trainings with representatives of local communes of Chiyni, Gagali and Ulguj villages of Agsu region on 17-19 July 2014. Negative influence of garbage on environment, human health and general development of the area and the ways of their prevention were dealt and relevant recommendations given to the participants in this line in the trainings attended by experts on ecology, cultural heritage, tourism and town-planning. The representatives of local community also got information about current legislation on protection of environment, ecological situation in the area, cultural heritage monuments, the opportunities to develop tourism in rural areas.
Chairman of MIRAS Organization, the project manager, PhD Fariz Khalilli familiarized the training participants in all three villages with monitoring and survey of ecological and ethnographic situation held here before within the project and the survey outcomes. It is known that there are serious problems over protection of environment in the villages. Non-collection of household wastes timely, orderly and planned and dirty areas hinder study and display of historical and cultural monuments there and create problems over tourists’ involvement in this field.
Later deputy head of MIRAS Organization and project coordinator Arzu Soltan spoke about official bodies, laws, programs as well as international conventions as indicators of the state’s consideration of important of environment protection in Azerbaijan. We must all realize that the world’s further development depends on the settlement of mainly ecological problems.
Ecologist expert Gulshan Huseynova made speeches on “global climate changes” in Chiyni and Ulguj villages and in Gagali Village where drinkable water lacks the speech was about “problems over drinkable water”. Ecologist-expert Elmira Abasova talked about importance of protection of environment in three villages and taking into account specific peculiarities of the villages, gave recommendations. Member of MIRAS Organization, young tourism expert Aida Malikova gave information on the practice of development of rural tourism in the world and the opportunities of application of these experiences in the villages of Agsu region. Professor Agasalim Azizov, expert on town-planning spoke for necessity of existence of detailed plan design in rural areas.
Member of MIRAS Board, photographer Mammad Rahimov, members of MIRAS-Parvana Azimova, Rahim Rahimli and others participated actively during the trainings.
Trainings held in Chiyni, Ulguj and Gagali Villages within the project “Clean Village” were welcomed heartily by commune members. Trainings were arranged in the form of discussions, proposals and recommendations. It was decided that volunteer groups of rural representatives created; cleanliness work done together with the project members based on the expert instructions and the ways of preservation of environmentally friendly rural climate found in the future.
Books and leaflets on topics ecology and ethnography were presented to school and rural libraries of each three villages, as well as books of MIRAS Organization at the end of the event.