Ağsuda Makedoniya mədəni irsi və folkloru tanıdılıb
Noyabr ayının 9-da MİRAS Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyinin təşəbbüsü, Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi, AMEA Folklor İnstitutu, Ağsu rayonu İcra Hakimiyyəti, Makedoniya Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi, Makedoniya Sosio-Mədəni Antropologiya İnstitutu və İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının İqtisadi və Ticarət Əməkdaşlığı üzrə Daimi Komitəsi (COMCEC) və AzGranata MMC-nin dəstəyi ilə Ağsu şəhərində Azərbaycan və Makedoniya mədəni irsini tanıdan silsilə tədbirlər keçirilib.
Əvvəlcə Ağsu rayonu rəhbərliyi, Azərbaycan və Makedoniyanın tanınmış ziyalıları, media və turizm nümayəndələri, rayon ictimaiyyəti, eləcə də MİRAS İctimai Birliyinin üzvləri Ümummilli Lider Heydər Əliyevin Ağsu şəhərindəki xatirə abidəsini və Heydər Əliyev Mərkəzini ziyarət ediblər.
Sonra Orta əsr Ağsu şəhəri Arxeoloji Turizm Kompleksində "Azərbaycan və Makedoniyanın mədəni irs abidələri" fotosərgisinin açılışı olub. Ağsu rayonu İcra Hakimiyyətinin başçısı Ənvər Seyidəliyev 9 noyabr Dövlət Bayrağı günü münasibətilə qonaqları və Ağsu sakinlərini təbrik edib. O, sərginin əhəmiyyətindən danışıb, Ağsuda mədəni irsə ictimai münasibətin yaxşı mənada artdığını qeyd edib. MİRAS İctimai Birliyinin sədri Fariz Xəlilli Azərbaycan və Makedoniya arasında mədəni əlaqələrin genişləndiyini, 2014-cü ildə Ohrid şəhərində "Azərbaycanın arxeoloji inciləri" sərgisinin keçirildiyini xatırlatmışdır. Sərginin qarşıdakı bir ayda ziyarətçilərə açıq olacağı nəzərə çatdırılıb. Makedoniya Sosio-Mədəni Antropologiya İnstitutunun direktoru Rubin Zemon Azərbaycanın bu qürur günündə, bayraq günündə burada olmaqdan məmnun olduqlarını, Azərbaycan və Makedoniya hökumətlərinin əməkdaşlıq memorandumu imzaladıqlarını və bu tədbirin əməkdaşlıq üçün yaxşı nümunə olduğunu bildirib. Azərbaycan İqtisad Universitetinin professoru Abbas Seyidov beynəlxalq simpozium və sərgilərdə mədəni irsimizin layiqincə təmsil edildiyini və hər bir azərbaycanlının öz kimliyi ilə həqiqi mənada fəxr etdiyini qeyd edib. Azərbaycan Texniki Universitetinin professoru Şikar Qasımov MİRAS İctimai Birliyinin mədəni irs sahəsində dünyanın müxtəlif ölkələrindəki elmi və ictimai qurumlarla əməkdaşlığını təqdir etdiklərini, Makedoniya mədəni irsi ilə bağlı sərgini və folklor qrupunun zəngin proqramını xüsusilə vurğulayıb. Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin sektor müdiri Arif Əliyev Azərbaycanda 6308 mədəni irs abidəsinin olduğunu, bu abidələrin qorunmasının konstitusiyamızda təsbit olunduğunu, Orta əsr Ağsu şəhərinin bu mənada layiqincə qorunduğunu qeyd edib. "Ümumi mədəni irs şəhərləri" beynəlxalq arxeoloji turizm layihəsinin koordinatoru Məleykə Hüseynova Azərbaycanda arxeoloji turizmin perspektivləri, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının İqtisadi və Ticarət Əməkdaşlığı üzrə Daimi Komitəsinin (COMCEC) dəstəyi ilə həyata keçirilən beynəlxalq layihədə Orta əsr Ağsu şəhərinin əsas marşurutlardan birini təşkil etdiyini bildirib. Bu sərgidə layihə zamanı çəkilmiş və tədqiqata cəlb edilmiş geniş fotobankın da nümayiş etdirildiyini deyib. MİRAS İctimai Birliyinin İdarə Heyətinin qərarı ilə Ağsu arxeoloji ekspedisiyasının fəaliyyətinə və elmi-mədəni tədbirlərə verdiyi dəstəyə görə Ağsu rayonu İcra Hakimiyyətinin başçısı Ənvər Seyidəliyev MİRAS mükafatı ilə təltif edilib.
Daha sonra Azərbaycan və Makedoniyanın tanınmış ziyalıları, media və turizm nümayəndələri, rayon ictimaiyyəti, eləcə də MİRAS İctimai Birliyinin üzvləri sərgi ilə tanış olublar. Sərgi ilə tanışlıqdan sonra Orta əsr Ağsu şəhərinin sərgi kompleksləri də iştirakçılara təqdim edilib.
Daha sonra Ağsu şəhəri Mədəniyyət Sarayında Makedoniyanın Vevçani bölgəsindən olan KUD “Drimkol” folklor qrupunun ifasında rəqslər və MİRAS Musiqi qrupunun ifasında muğam dəstgahından ibarət mədəni proqram keçirilib. Proqramı Ağsu rayonu İcra Hakimiyyətinin başçısı açıq elan edib, Makedoniya folklor qrupunun Ağsuda olmasından məmnunluq ifadə edib. Makedoniya Sosio-Mədəni Antropologiya İnstitutunun direktoru Rubin Zemon Kud Drimkol folklor qrupu haqqında məlumat verib, qrupun həm Makedoniyada, həm də dünyanın müxtəlif ölkələrində festival və konsertlərə qatıldığını qeyd edib. Kud Drimkol folklor qrupunun rəhbəri Toşe Çoçoroski Ağsuda konsertin təşkilində göstərdiyi dəstəyə görə minnətdarlıq edib, rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Ənvər Seyidəliyevə xatirə hədiyyəsi təqdim edib. AMEA Folklor İnstitutunun elmi işçisi Atəş Əhmədli Azərbaycan folkloru, onun digər xalqların folkloru ilə əlaqəsi və folklor turizmi haqqında geniş məruzə edib. Daha sonra Azərbaycan musiqiçiləri (tarzən Mehman Mikayılov, kamança ustası Bəxtiyar Hüseynov, xanəndələr Ruslan Adıgözəlov və Mirnağı Hüseynov) muğam dəstgahı ifa ediblər. Professor Abbas Seyidov Azərbaycan aşıq sənətinin incəliklərindən bəhs edib və sazda aşıq musiqisi ifa edib.
Kud Drimkol folklor qrupu hüzn, ayrılıq, qəhrəmanlıq, quraqlıq və sevgidən bəhs edən folklor musiqilərinin müşaiyəti ilə xalq rəqslərini təqdim edib. Xalq rəqsləri tamaşaçılar tərəfindən maraqla qarşılanıb.
Tədbirin sonunda Makedoniya Sosio-Mədəni Antropologiya İnstitutunun direktoru Rubin Zemon tarix üzrə fəlsəfə doktoru Fariz Xəlilliyə İnstitutun fəxri üzvü seçilməsi ilə bağlı sertifikatı təqdim edib.
Media və turizm nümayəndələrinin infoturu isə AzGranata MMC-nin Ağsu şəhərində yeni açılmış mağazasında yerli məhsullarla tanışlıqla davam edib. Tur iştirakçılarına sertifikatlar təqdim olunub.
Makedoniyadan gələn qonaqlar üçün 10-11 noyabr tarixlərində Şəki, Qəbələ, Şamaxı, İsmayıllı və Ağsu rayonlarına mədəni irs turları təşkil olunacaq.

On 9th November, 2014 range of events for the promotion of cultural heritage of Azerbaijan and Macedonia was held at initiative of MIRAS Social Organization in Support of Studying of Cultural Heritage, with support of Ministry of Culture and Tourism of the Republic of Azerbaijan, Agsu regional Executive Power, Socio-Cultural Anthropology Institute of Macedonia, the Standing Committee for Economic and Commercial Cooperation of the Organization of the Islamic Cooperation (COMCEC) and AzGranata MMC in Agsu City, Azerbaijan.
First, Agsu regional administration, well-known people of Azerbaijan and Macedonia, media and tourism representatives, regional community, as well as MIRAS members visited monument of Nationwide Leader Haydar Aliyev and Haydar Aliyev Centre in Agsu city.
Photo-exhibition “Cultural heritage monuments of Azerbaijan and Macedonia” was opened in Medieval Agsu Town Archaeological Tourism Complex. Mayor of Agsu city Anvar Seyidaliyev congratulated the guests and Agsu residents on occasion of 9 November, State Flag Day. He spoke about the exhibition, the public attitude towards cultural heritage increased in Agsu in a good sense of the word. Chairman of MIRAS Organization Fariz Khalilli reminded cultural relations between Azerbaijan and Macedonia widened, and “Azerbaijani archaeological pearls” exhibition held in Ohrid in 2014. The exhibition will be opened to the visitors next month, too. Director of Socio-Cultural Anthropology Institute of Macedonia, Rubin Zemon stated their pleasure of being in Azerbaijan in such a prideful day, flag day, their signing collaboration memorandum of Azerbaijani and Macedonian governments and its being good sample for collaboration. Professor of Azerbaijan Economic University, Abbas Seyidov said our cultural heritage is promoted worthily at international symposiums and exhibitions and each Azerbaijani person feels proud of his identity. Professor of Azerbaijan Technical University, Shikar Gasimov appreciated highly cooperation of MIRAS Organization with scientific and public bodies in various countries of the world in the field of the cultural heritage and rich program of folklore group. Arif Aliyev, head of division within Ministry of Culture and Tourism of the Republic of Azerbaijan stated 6308 cultural heritage monuments; confirmation of the protection of these monuments in the Constitution of the republic, Medieval Agsu Town is duly preserved in this sense. Maleyka Huseynova, the coordinator of international archaeological tourism project “Cities of Common Cultural Heritage” supported by COMCEC talked about perspectives of archaeological tourism in Azerbaijan and Medieval Agsu town’s being one of main tourism routes in that project. She added that a wide photo blank was shown which was taken during the exhibition and involved in the exploration. With decision of the MIRAS Board, head of Agsu region Executive Power, Anvar Seyidaliyev was granted MIRAS award for his support to activity of Agsu archaeological expedition and scientific and cultural events arranged by MIRAS.
Later on known intellectuals of Azerbaijan and Macedonia, media and tourism representatives, regional community, as well as the member of MIRAS familiarized with the exhibition. After the exhibition, the participants were presented Medieval Agsu town’s complexes.
Later cultural program including dance performance of Vevcani province of Macedonia, KUD “Drimkol” folklore group and MIRAS Music group’s mughams was organized. The head of Agsu City Executive Power, Anvar Seyidaliyev opened the event and expressed pleasure of Macedonian folklore group’s being in Agsu. Rubin Zemon gave information on Kud Drimkol folklore group and noted the group joins to concerts and festivals of different countries of the world, also in Macedonia. Toşe Çoçoroski, head of Kud Drimkol folklore group expressed gratitude to the mayor for the support in the arrangement of the concert in Agsu and granted to Anvar Seyidaliyev a present of memory. Scientific worker of ANAS Folklore Institute, Atesh Ahmadli delivered a wide report on Azerbaijani folklore, its relation with the folklore of other peoples and folklore tourism. Afterwards, Azerbaijani musicians (tar performer Mehman Mikayilov, kamancha performer Bakhtiyar Huseynov, singers Ruslan Adigozalov and Mirnagi Huseynov) performed mugham set. Professor Abbas Seyidov dealt with fine peculiarities of ashig art of Azerbaijan and performed saz.
Kud Drimkol Folklore Group presented folk dances accompanied with sorrow, break-up, heroism, aridity and love. Dances of folk were welcomed with interest.
In the end Rubin Zemon granted a certificate to Ph.D Fariz Khalilli for his honourary service.
Info-tour of media and tourism representatives was followed with acquaintance with local outputs in newly-opened shop of AzGranata MMC in Agsu city. The certificates were presented to tour participants.
To note, in January 2014 MIRAS Social Organization held an exhibition with the purpose to recognize cultural heirtage of Azerbaijan in Macedonia. The members of the MIRAS represented Azerbaijan during International Cultural Heritage, Media and Tourism Conference held in Ohrid every year.
Cultural heritage tours will be arranged to Shaki, Gabala, Shamakhi, Ismayilli, Agsu regions on 10-11 November for Macedonian friends.