MİRAS 3 yaşını qeyd etdi
MİRAS Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyi yaranmasının 3 ili münasibətilə MİRAS üzvlərinin, ictimaiyyət və media nümayəndələrinin iştirakı ilə tədbir keçirmişdir. Tədbir MİRAS İctimai Birliyinin 2012-ci ildə gördüyü işlərin hesabatı və 2013-cü il üçün iş planının təqdimatı ilə başlanmışdır. MİRAS İctimai Birliyinin sədr müavini, jurnalist və ssenarist Arzu Soltan tədbiri açmış, tədbirə gələnlərə minnətdarlıq etmişdir. MİRASın məramı və ideyası haqqında İdarə Heyətinin üzvü, tarix elmləri doktoru Qafar Cəbiyev məlumat vermiş, geriyə dönüb baxdıqda 3 illik gərgin əməyin bəhrəsindən sevinc hissi keçirdiyini diqqətə çatdırmışdır. MİRASın 2012-ci il üçün hesabatını əhatə edən videorolik təqdim olunduqdan sonra birliyin sədri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Fariz Xəlillinin geniş məruzəsi dinlənilmişdir.
Fariz Xəlilli Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universiteti, Bakı Slavyan Universiteti, Şirvanşahlar Sarayı Muzey Kompleksi və Qərb Universitetində keçirilən mədəni irs seminarlarını, Amasiya (Türkiyə), Milan (İtaliya) və Ağsu (Azərbaycan) şəhərlərində keçirilən beynəlxalq və respublika konfranslarını, Bakı Creative Center-də “Keçmişdən Gələcəyə Mədəni İrs”, Şirvanşahlar Sarayı Muzey Kompleksində “Dədə Qorqud yurdu - Bayburt”, Orta əsr Ağsu şəhəri arxeoloji turizm kompleksində “Kərpic memarlığı”, Türkiyənin Muğla, Uşak və Bayburt şəhərlərində “Ağsu möcüzəsi” sərgilərini, Tbilisi Dövlət Universitetinin Qafqazşünaslıq fakultəsi tələbələri üçün “Azərbaycan mədəniyyəti və mədəni irsi” seminarlarını, Qazimağusa şəhərində keçirilən Şimali Kipr və Azərbaycan Gənclərinin Forumunu, Belçikanın Antverpen şəhərində keçirilən III Beynəlxalq Mədni İrsin Konservasiyasında Gənclər konfransında gənc mirasçıların fəal iştirakını, Bakının 71, 167, 129, 214 saylı məktəbləri və Ombudsmanın Uşaq hüquqları üzrə resurs mərkəzi olan Azərbaycan Uşaq və Gənclərin Sülh Şəbəkəsinin (AUGSŞ) Liderlik məktəbində Azərbaycan tarixi seminarları və arxeoloji materialların sərgisini, Cavanşir və Buğurt qalaları, Orta əsr Ağsu şəhəri, Lahıc və Basqal qəsəbələri, Dövlət Bayrağı Muzeyinə təşkil olunan turları, MİRAS jurnalının 3 sayını, “39-cu pillədə qırılan ömür”, eləcə də beynəlxalq konfransların tezislər kitablarını, ebru, rəssamlıq, xalçaçılıq, ərəb, fars, ingilis və rus dili kurslarını, Orta əsr Ağsu şəhərində aparılan arxeoloji qazıntı və konservasiya işlərini, o cümlədən 37 ədəd qızıl sikkə dəfinəsini xatırladaraq MİRASın bu işləri görməsində dəstək vermiş bütün insanlara, qurumlara və birliklərə minnətdarlıq etmişdir. MİRASın ixtisaslı və gənc üzvlər şəbəkəsinin olduğunu nəzərə çatdıran Fariz Xəlilli daha iddialı olduqlarını və 2013-cü il planını hazırlayarkən bunu əsas götürdüklərini diqqətə çatdırmışdır. O, dövlətin mədəni irs siyasətini dəstəklədiklərini və daha yaxşı nəticələrin əldə olunması üçün yerli və beynəlxalq qurumlarla əməkdaşlıqları genişləndirmək niyyətində olduqlarını bildirmişdir.
Azərbaycan Turizm İnstitutunun rektoru, professor Cəfər Cəfərov MİRAS İctimai Birliyinin turizm sahəsinə də yeniliklər gətirdiyini, ictimaiyyəti arxeoloji turizmin inkişafına təşviq etmək üçün layihələr həyata keçirdiyini xatırlatmışdır.
AMEA-nın müxbir üzvü Vəli Əliyev MİRASın fəaliyyətini təqdir etmiş, tələbəsi Fariz Xəlillinin Azərbaycanda başlatdığı mədəni irs fəaliyyətinin artıq Azərbaycanı aşdığını, Türkiyənin Bayburt şəhərində Dədə Qorqudun yurdunda arxeoloji qazıntılar aparmaq üçün təşəbbüslərin yaranmasında birliyin rolunu xüsusi vurğulamışdır.
Professor Hidayət Cəfərov MİRASın Xocalının qədim tarixinə, xüsusilə kurqanların öyrənilməsinə maraq göstərməsinə münasibət bildirmiş, “Xocalı vaxtı” filmində olduğu kimi kurqanlarla bağlı görüləcək işlərdə də yaxından dəstək verəcəyini qeyd etmişdir.
Ombudsman Aparatının əməkdaşı Faiq Ağayev Azərbaycan Respublikasının Ombudsmanı Elmira xanım Süleymanovanın təbriklərini çatdıraraq, MİRAS İctimai Birliyinə Azərbaycan tarixinin, mədəni irsinin öyrənilməsi, mühafizəsi, xüsusilə də uşaq və gənclər arasında təbliği sahəsində xidmətlərinə və Ombudsman təsisatı ilə səmərəli əməkdaşlığına görə təşəkkürnamə təqdim etmişdir.
Professor Minəxanım Təkləli Nuriyeva Qafqaz Universiteti Qafqaz Araşdırmaları İnstitutu ilə MİRAS İctimai Birliyinin tərəfdaş olduğunu vurğulamış, birgə seminar və simpoziumların keçirildiyini xatırlatmışdır. O, UNESCO-nun 2013-cü ili Seyid Yəhya Şirvaninin vəfatının 550 illiyi ilə əlaqədar olaraq Seyid Yəhya ili elan etdiyini və MİRASla Qafqaz Araşdırmaları İnsitutunun bu sahədə illik plan hazırladıqlarını nəzərə çatdırmışdır.
MİRASı təbrik edən digər natiqlər də MİRAS və onun fəaliyyəti haqqında təssüratlarını bölüşdülər, təklif və tövsiyyələrini vermişlər.
Tədbirdə MİRAS Musiqi Qrupunun üzvləri tarzən Mehman Mikayılovun rəhbərliyi ilə geniş konsert proqramı ilə çıxış etmişlər.

MIRAS Marked 3-year Anniversary
MIRAS Social Organization in Support of Studying of Cultural Heritage held an event on occasion of 3-year anniversary of its establishment attended by MIRAS members, community and media representatives. The event started with the presentation of report of the organization’s 2012-year activity and 2013-year work plan. Deputy Chairman of MIRAS, a journalist and screenwriter Arzu Soltan opened the event and thanked to the all attendees. Member of MIRAS Board, Doctor of History Gafar Jabiyev informed about the organization’s purpose and will, and noted his consent of 3-year hard labour. After video of 2012 report of MIRAS is presented, the chairman of the Organization, Fariz Khalilli made a wide report.
Fariz Khalilli talked about cultural heritage seminars at Azerbaijan State Pedagogical University, Baku Slavic University, Shirvanshahs’ Museum Complex, Western University; international and republican conferences arranged in Amasia (Turkey), Milan (Italy) and Agsu (Azerbaijan); exhibitions “Cultural heritage from past to present” in Baku Creative Center, “Dede Qorqud Land-Bayburt” at Shirvanshah Museum Complex, “brick architecture” at medieval Agsu town archaeological tourim complex, “Agsu wonder” at Mugla, Ushk and Bayburt cities of Turkey, seminars “Azerbaijani culture and cultural heritage” for Causasian Studies faculty students of Tbilisi State University; North Cyprus and Azerbaijani Youth Forum at Gazimagusa City of North Cyprus Turkish Republic; young Miras members’ active participation at 3th YOCOCU-Youth in Conservation of Cultural Heritage at Antwerpen city of Belgium; historical seminars and archaeological exhibition at schools No 71, 167, 129 and 214 and leadership school of Azerbaijani Child and Youth Peace Network created in initiative of Human Rights Commissioner of Azerbaijan Republic; tours to Javanshir and Bugurt castles, medieval Agsu town, Lahij and Basgal settlement, State Flag Museum; 3rd issue of MIRAS journal and book “Broken life in 39th step”, as well as abstract book of international conferences, courses of ebru art, painting, carpet making, Arabian, Persian, English, Russian languages, archaeological excavations and conservation work conducted in medieval Agsu City, including 37 golden coins. He expressed gratitude to all people, bodies and associations supported this work of MIRAS. Stating MIRAS has qualified and young member network, Fariz Khalilli noted their being more pretentious and their taking this as a ground upon elaborating 2013 plan. He said they support the government’s cultural heritage policy and their intention to widen collaboration with local and international bodies to gain better results.
Rector of Azerbaijan Tourism Institute, Professor Jafar Jafarov stressed MIRAS Social Organization brought novelties to the field of tourism, implemented projects to involve the community to the development of archaeological tourism.
Associate member of NASA, Vali Aliyev appreciated the Organizations’ activity and underscored cultural heritage activity started by his student, Fariz Khalilli in Azerbaijan overpassed the borders, the special role of the Organization in the initiatives to implement archaeological excavations at Dede Qorqud’s land in Bayburt City of Turkey.
Professor Hidayat Jafarov expressed his attitude towards interest on old history of Khojaly, especially kurgans’ exploration and noted his support regarding the work to be done on the kurgans like in “Khojaly film”.
Staff of Ombudsman Office, Faig Agayev sent greetings of Elmira Suleymanova, Human Rights Commissioner of the Republic of Azerbaijan and presented MIRAS Organization messages of thanks for services of MIRAS in the field of study of Azerbaijani history and cultural heritage, particularly promotion among children and youth and fruitful cooperation with the Ombusman.
Professor Minekhanim Taklali Nuriyeva stated adherence of Qafqaz University Caucasus Reesearch Center and MIRAS Social Organization and holding joint seminars and symposiums. She said UNESCO declared 2013 year as Seyid Yahya Shirvani in regard with 550 year of his death and these institutions’ elaboration of annual plan in this field.
The speakers congratulated MIRAS sharing their impressions on MIRAS and its activity and giving proposals and recommendations.
The members of MIRAS Music Group performed a wide concert under guidance of tar performer Mehman Mikayilov.