MİRASdan teatr layihəsi
Bu ildən başlayaraq 10 Mart Azərbaycanda rəsmi olaraq Milli Teatr Günü kimi qeyd olunur. MİRAS Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyi və Bakı Uşaq Teatrı da məhz həmin gündə, yəni 10 mart 2013-cü ildə birlikdə ərsəyə gətirdikləri teatr layihəsini tamaşaçılara təqdim etdilər.
Belə ki, hazırda Bakı Uşaq Teatrının yerləşdiyi H.Sarabski adına Mədəniyyət Evində baş tutan tədbirdə Azərbaycanın ədəbi-ictimai fikir tarixində maarif və mədəniyyət xadimi, şair, nasir, dramaturq, ədəbiyyatşünas, tərcüməçi kimi tanınan Abdulla Şaiq Talıbzadənin “Əşxas” pyesinin təqdimatı oldu.
Əvvəlcə, teatrın bədii rəhbəri və direktoru, tamaşanın rejissoru İntiqam Soltan “Mirasla əl-ələ” layihəsi haqqında tamaşaçılara məlumat verdi. Tamaşanın hazırlanmasında teatrın kollektivi ilə yanaşı, MİRAS üzvlərinin fəal iştirakını vurğuladı. Miras Musiqi qrupunun üzvü Nazir Əsədov, rəssam Vüsal Rahim, videoqrupun rəhbəri Teymur Nəcəfzadə ilə həqiqətən əl-ələ çalışdıqlarını bildirdi.
MİRAS İB sədrinin müavini Arzu Soltan çıxışında Abdulla Şaiqin “Əşxas” pyesinin ilk dəfə 1917-ci ildə Bakı Müsəlman Xeyriyyə Cəmiyyəti tərəfindən nəşr olunmuş «Qardaş Köməyi» məcmuəsində nəşr olunduğunu qeyd etdi. Bildirdi ki, bu yaxınlarda“Keçmişdən günümüzə Azərbaycan və Türkiyədə xeyriyyəçilik ənənəsi “Qardaş köməyi” layihəsi çərçivəsində adı çəkilən məcmuə transliterasiya edilərək, Türkiyə türkcəsinə uyğunlaşdırılıb və daha sonra kitab şəklində nəşr olunub.
Onun sözlərinə görə, yüksək insani dəyərlərdən bəhs olunan, insanlığın öz idealına çatmaq üçün ədalətə,vicdana, mərhəmətə söykənib zülmə, fəlakətə, şeytana qalib gəlməli olduğunu bəyan edən “Əşxas” əsərini gündəmə gətirməklə Birlik bu həqiqəti gənclərə aşılamaq niyyətindədir. Arzu Soltan layihənin gerçəkləşməsində və tamaşanın ərsəyə gəlməsində zəhməti olan hər kəsə, xüsusilə tamaşanın quruluşçu rejissorları İntiqam Soltana və Hacıbaba Məmmədova, teatrın aktyorlarına və bütün yaradıcı heyətinə, eləcə də MİRAS İB-nin rəhbərliyinə və kollektivinə təşəkkürünü bildirdi.
MİRAS İB-nin sədri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Fariz Xəlilli Azərbaycanın mədəni irsini öyrənən və təbliğ edən qurumun teatr sahəsinə də öz diqqətini yönəltməsini qanunauyğun hesab etdiyini bildirdi və bu layihənin perspektivinə inandığını vurğuladı.
Sonra tamaşaçılar plastika və musiqi, işıq effektləri və videogörüntülər, eksperimental səhnə quruluşu və geyimlərlə tamaşaçıları heyrətə gətirən “Əşxas” tamaşasını seyr etdilər.
Tamaşanın müxtəlif təhsil ocaqlarında və mədəniyyət mərkəzlərində, eləcə də Azərbaycandan kənarda da nümayiş olunması nəzərdə tutulur.

Theatre project by MIRAS
Since this year 10th March is marked officially as National Day of Theatre in Azerbaijan. MIRAS Social Organization in Support of Studying of Cultural Heritage and Baku Children’s Theatre presented theatre to audience which they jointly prepared on that day, i.e. 10th March.
Thus, presentation of “Ashkhas” play by Abdulla Shaig Talibzade known as known as an enlightener, a cultural figure, a poet, a prosaist, a playwright, a specialist in literature and a translator in the literary-social thought history of Azerbaijan took place currently at H. Sarabski Cultural house where Baku Children’s Theatre is situated. Art director and the head of the theatre and the spectacle’s producer Intigam Soltan gave information to the audience about project “Baku Children’s Theatre hand in hand with MIRAS”. He noted particularly active participation of MIRAS members in elaboration of the spectacle along with company of actors.
He said they worked together with member of MIRAS music group, Nazir Asadov, artist Vusal Rahim and head of video-group Teymur Najafzade.
Deputy Chairman of MIRAS Organization Arzu Soltan noted in her speech the “Ashkhas” play was first published in “Brother Help” collection by Baku Moslem Society in 1917. Recently the collection mentioned within the framework of “Charity traditions in Azerbaijan and Turkey from past to present” “Brother Help” project was transliterated, coincided with Turkish accent and published later as a book. According to her, the Organization by elucidating “Ashkhas” play covering humanity leant against justice, conscience and favour to reach its ideal and feeling with high humanistic values intends to deliver youth reality. Arzu Soltan expressed gratitude to everyone who helped with realization and elaboration of the project, particularly producers of the spectacle, Intigam Soltan and Hajibaba Mammadov, the actors and the whole team, as well as MIRAS Board and staff.
Chairman of MIRAS Organization, PhD Fariz Khalilli stated he considers appropriate concentration of the organization studying and promoting cultural heritage of Azerbaijan, on the field of theatre underscoring that he hoped this project’s perspective.
Afterwards the audience watched “Ashkhas” spectacle which was admired by everyone for plastic, music, light effects, video views, experiment scene structure and garment.
The performance is intended to be staged in different education institutions and cultural centers, as well as outside Azerbaijan.