Yeni xəbər portalı istifadəyə verilib
10 dekabr 2014-ci il tarixində World Business Center-in konfrans zalında MİRAS Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyi və Sarılı MMC-nin birgə məhsulu olan “www.agsunews.az” xəbər portalı ictimaiyyətə təqdim edilib.
Əvvəlcə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib. Əməkdar jurnalist, tarix elmləri doktoru Qafar Cəbiyev ölkədə görülən quruculuq işlərinin əsasını və möhkəm təməlini Heydər Əliyevin qoyduğunu və layiqincə davam etdirildiyini qeyd edib. Son zamanlar QHT, dövlət, özəl sektor əməkdaşlığının inkişaf etdiyini və bu mənada regional xəbər portalının yaradılmasının əlamətdar hadisə olduğunu bildirib.
AMEA-nın müxbir üzvü Vəli Əliyev Azərbaycanın regionlarında İlham Əliyevin rəhbərliyi və təşəbbüsü ilə görülən işlərin bu cür internet portalları vasitəsilə təbliğ edilməsinin vacibliyindən danışıb. O, Ağsuda aparılan arxeoloji tədqiqatlar və üzə çıxan qalıqların konservasiyasını mühüm hadisə adlandırıb.
MİRAS İctimai Birliyinin sədri Fariz Xəlilli bu xəbər portalında Ağsu, Şamaxı, Kürdəmir, İsmayıllı, Göyçay, Qobustan rayonlarında baş vermiş ictimai, sosial, iqtisadi, mədəni, turizm, idman, səhiyyə, texnologiya sahələrini əhatə edən, eləcə də elmi mövzularda xəbərlərin paylaşıldığını vurğulayıb. Portalın hazırlanmasında gənc jurnalist və araşdırmaçıların əməyini xüsusi vurğulayan Fariz Xəlilli İmage şirkətinin portalı Türkiyə və digər ölkələrin regional xəbər portallarını təhlil etdikdən sonra xüsusi dizaynda hazırladığını bildirib.
Daha sonra İmage şirkətinin əməkdaşı Sədaqət Nəcəfzadə www.agsunews.az xəbər portalını təqdim edib. O bildirib ki, portalda bölgə ilə bağlı geniş foto və video-materiallar yerləşdirilir. Burada tanınmış və bölgə yazarlarının həm bölgənin, həm də bütövlükdə ölkəmizin tarixi, mədəni, sosial-iqtisadi məsələləri ilə bağlı maraqlı araşdırmaları, məqalələri və fikirləri öz əksini tapıb və proses davam edəcək.
Təqdimatda çıxış edən ziyalılar və media nümayəndələri yeni portalın əhəmiyyətini vurğulamaqla yanaşı, tövsiyyələrini də veriblər. Təklif edilib ki, portalın ingilis və rus dilində versiyaları olsun, digər bölgələrimizdən olan yazarlar da bu portalda yazılarını versin, turizmlə və bölgə turları ilə bağlı ətraflı xəbər və məlumatlar yerləşdirilsin, eləcə də portalın forumu olsun.
Sonda professor Qafar Cəbiyev qeyd edib ki, bu xəbər portalı Azərbaycan Respublukası daxilində ilk regional xəbər portalı olmaqla yanaşı, gələcəkdə yeni portalların açılmasına zəmin yaradacaq.

News Portal is Underway
News portal ‘www.agsunews.az’ was presented to the community elaborated jointly by MIRAS Organization and “Sarili” LLC at conference hall of World Business Center on 10th December, 2014. Before memory of nationwide Haydar Aliyev was commemorated with one-minute silence. Honoured journalist, Doctor of Historical Sciences, Gafar Jabiyev said the basis of creative work and firm foundation in the country was etablished by Haydar Aliyev and worthily continued. He noted that NGO, state and private sector relations are developed and in this sense creation of local news portal is urgent case.
Associate member of ANAS, Vali Aliyev spoke about urgency of promotion of the done work in initiative of Ilham Aliyev in the regions via such kind of Internet portals. He called archaeological explorations conducted in Agsu and conservation of revealed finds significant case. Chairman of MIRAS Social Organization, Fariz Khalilli said the news covered the fields of social, public, technology, economic, cultural, tourism, sports, health care, as well as science in regions like Agsu, Shamakhi, Kurdamir, Ismayilli, Goychay, Gobustan will be highlighted on the portal. He added that young journalists and researches worked a lot for preparation of the portal and Image Company elaborated this web-site in a special design after analyses of local news portals of Turkey and other countries.
Later on employee of Image Company, Sadagat Najafzade introduced ‘www.agsunews.az’ news portal to the audience. He said that many photos and video-materials on the regions are highlighted on the portal. Interesting researches, articles and opinions of known writers and regional poets on history, culture, socio-economic issues not only of those regions, but also the whole country of ours are reflected in the portal and this process is under way. Intellectuals and media representatives who took part in the presentation ceremony stated the portal’s importance and gave their recommendations. It was offered that the portal can operate in English and Russian languages and writers from other regions also can present their papers for this portal and detailed news and information to be placed on the web-site on tourism and inbound tours, and have a forum.
Professor Gafar Jabiyev noted finally that this news portal being the first local news portal in the Republic of Azerbaijan will create conditions for opening of new portals in the future.