“Xeyirxah oxucu” aksiyası uğurla yekunlaşır
MİRAS Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyi mədəni irsimizin öyrənilməsi, tədqiqi və təşviqi ilə yanaşı, onun bilavasitə istifadəçisi olan insanların tələblərini də nəzərə alır. Onların arzu və istəklərinə uyğun imkan daxilində aksiyalar, layihələr həyata keçirir, nəşrlər hazırlayır, “Miras” jurnalında oxuculara təqdim edir.
İctimai Birliyin il ərzində həyata keçirdiyi aksiyalardan biri də 2013-cü ildən başladığı və hər il davam etdirdiyi “Xeyirxah oxucu”dur. MİRAS görmə imkanları məhdud olsa da, oxumağa, işləməyə, siyasi-iqtisadi, elm və texnika, ədəbiyyat və mədəniyyət sahəsində baş verən hadisələrə sonsuz maraq göstərən, daim öz üzərində işləmək, bu tədqiqatlara töhfə vermək məqsədilə bu enişli-yoxuşlu, bəzən isə obyektiv və daha çox subyektiv səbəblərdən keçilməz olan bu yollarda maneələri dəf etməyə çalışan müxtəlif yaşlı insanlara, balacalara, məktəblilərə, gənclərə, ahıllara MİRAS üzvlərindən ibarət könüllülərin səsi ilə dəstək olmağa çalışdı və bu işi davamlı surətdə həyata keçirmək niyyətindədir.
Bu məqsədlə “Gənclik” metro stansiyasının yaxınlığında, beş mərtəbəli binanın zirzəmisində yerləşən, lakin orada çalışanların əzmkarlığı və ürəyiyanan şəxslərin hədiyyə etdikləri kitablar sayəsində zəngin fonda, səsyazma studiyasına malik Gözdən Əlillər üçün Respublika Kitabxanası, müdir müavini Tofiq müəllim Balayevlə əməkdaşlığı 2014-cü ildə də davam etdirərək görmə məhdudiyyəti olan həmvətənlərimizin tələbatına uyğun 10 kitabı (abituriyentlər üçün 3 ədəd test kitabını, Çingiz Abdullayevin “Ölümü özün seç”, Seyfəddin Dağlının “Şirin duz”, Antuan de Sent Ekzüperinin “Balaca şahzadə”, Mahmud İsmayılovun “Sənin ulu baban”, Elçinin “Mahmud və Məryəm”, Əminə Özkan Şənlikoğlunun “Mariya”, Çingiz Abdullayevin “Unudulmuş röya” kitablarını) səsləndirərək montaj edib, audiokitab şəklində dinləyicilərə təqdim edir.
Səsləri ilə dinləyicilərinin kitaba olan tələbatını ödəmək istəyən, onlara yardımçı olmaqdan zövq alan və bunu könüllü surətdə böyük həvəslə edən könüllülər isə “Xeyirxah oxucular” MİRAS üzvləri – Gülşən Hüseynova, Nailə Həsənova, Ülviyyə İsmayılova, Vüsalə Bəşirova, Orxan Qəmbərov və Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin magistri Kürsümxanım Tahirlidir.
Əslində “Xeyirxah oxucu” aksiyası həm oxucularımız, həm də dinləyicilərimiz üçün biliklər aləminə baş vurmaq, müxtəlif dövrdə və janrda yazılmış kitabları həm özləri üçün oxumaq, həm də onu yüzlərlə insana təqdim etmək imkanı qazandırdı. Beləliklə MİRAS üzvləri və könüllülər öyrənib öyrətməklə yanaşı, həmin kitabların xüsusi əlifba ilə çapına da şərait yaradırlar.
Bu gün “Xeyirxah oxucular”ın ən böyük arzusu aksiyanın 2015-ci ildə artıq vaxt məhdudiyyəti olmayan müstəqil studiyada davam etdirilməsi və kitabxananın fondunda olan bütün kitabların peşəkar səsləndirilməsinə şəraitin yaradılmasıdır. Biz eyni zamanda, görmə imkanları məhdud insanlara xüsusi İnternet radionun açılmasını və bazasına dərsliklər, monoqrafiyalar, bədii, elmi, elmi-kütləvi ədəbiyyat toplanmış audiokitablardan ibarət İnternet portalın açılmasını arzulayırıq və son illər Dövlətimizin fiziki imkanları məhdud insanlara göstərdiyi qayğını nəzərə alaraq əlaqədar qurumlara, imkanlı şəxslərə, bəzən sosial məsuliyyət layihələrini həyata keçirmək üçün istiqamətləri müəyyənləşdirə bilməyən şirkətlərə müraciət edərək, gözünün nurunu itirsə də ziyalı kimi cəmiyyətə böyük fayda verə biləcək bu insanların potensialından istifadə edib, onların istəklərini inkişaf etdirməyə diqqət yetirmələrini xahiş edirik.
KİV və QHT nümayəndələrini, eləcə də bu mövzuya həssas yanaşan insanları 15 dekabr 2014-ci il tarixində saat 15.00-da World Business Center-in konfrans zalında keçiriləcək “Xeyirxah oxucu” aksiyasının yekunlaşması ilə bağlı tədbirə dəvət edirik.

Action “Kind Reader” Came to an End Successfully
MIRAS Social Organization in Support of Studying of Cultural Heritage meets demands of people who are users of cultural heritage, along with study, research and promotion of cultural heritage. MIRAS arranges actions, projects due to the people’s wish and intentions, presents MIRAS journal to the readers. One of the projects implemented by MIRAS Organization is “Kind reader” started since 2013 and lasted every year. MIRAS tried to help to help different people, little children, schoolchildren, youth, grown-ups for whom it is hard to defeat obstacles for difficult, sometimes objective and more subjective reasons in contributing the researches, work over himself, taken interest to the events in the fields of policy, economy, science, techniques, literature, culture though being blind with the help of voice of MIRAS members and intend to lastingly continue this.
For this purpose, 10 books (3 textbooks for students, “Choose your death by Chingiz Abdullayev, “Sweet salt“ by Seyfeddin Dagli, “little prince” by Antoine de Saint-Exupéry, “Mahmoud and Maryam “ by Elchin, “Mariya” by Amina Ozkan Shanlikoglu, “Forgotton dream” by Chingiz Abdullayev, “Your ancestor” by Mahmud Ismayilov were sounded and mounted in collaboration with Republican Library for Blind with rich foundation through the books presented as gift to them by frank people and decisiveness of people working there, also located near “Ganjlik” metro station and cellar of 5-storey building and the chief deputy of library, Tofig Balayev due to the requirements of compatriots of ours with poor eye-vision and introduces as audio-book to the listeners in 2014 as well. The volunteers
wished to meet demands of the listeners with their voices, enjoyed of being helpful to them and doing this with great pleasure, i.e. kind readers are members of MIRAS– Gulshan Huseynova, Naila Hasanova, Ulviyya Ismayilova, Vusala Bashirova, Orkhan Gambarov and master student of Azerbaijan State Pedagogical University, Kursumkhanim Tahirli.
In fact through the “kind reader” project both our readers and listeners were created conditions for haunt the world of knowledge, to read the books of different time and genre and brought to notice to thousands of people. So, MIRAS members and volunteers create circumstance for printing of those books in special alphabet along with teaching and learning.
Today “kind readers” wish continuance of this action in the independent studio without time limit in 2015 and create conditions for professional voicing of all books in the library fund. We also wish that special Internet radio to function for blind people and Internet portal of audio-books collected from textbooks, monographers, art, scientific, popular-scientific operated into the base. We address the companies undefined for funding the socio-responsible projects, rich people, relevant bodies taking into consideration the care of our state towards people with physical disabilities last years and request to pay attention to the development of the intentions of those people without light of eyes but intellectuals useful for the society by applying their potential.
We invite mass media and NGO representatives, as well as people sensitive to these cases to final event of “Kind reader” action on 15 December 2014-at 15.00pm at World Business Center.