Gəgəlidə Festival başa çatıb
Mart ayının 16-da Ağsu rayonunun Gəgəli kəndində öz işinə başlayan I Beynəlxalq Tərəkəmə Çərşənbəsi Folklor Festivalı mart ayının 17-18-də də davam edib. MİRAS Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyinin təşəbbüsü, Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi, AMEA Folklor İnstitutu, Ağsu rayonu İcra Hakimiyyətinin dəstəyi ilə keçirilən festivala Azərbaycanla yanaşı, Türkiyə, Gürcüstan və Misirdən 150-yə qədər iştirakçı qoşulub. Festivalın proqramına müxtəlif folklor qruplarının çıxışı, sərgi-yarmarka, oturma gecəsi və axır çərşənbə tonqalları, eləcə də Orta əsr Ağsu şəhəri turu daxildir.
Əvvəlcə Aşıq Rza Mamedov (saz), Abgül Adgözəlov (qoşanağara), Şöhrət Əliyev (nağara), Mirzə Mirzəyev və İdris Tağıyevdən (zurna) ibarət Şamaxı folklor qrupu yaddaqalan proqramla çıxış ediblər. Daha sonra Pərviz Osmanovun rəhbərlik etdiyi Ağsu musiqi qrupu, Gəgəli kəndindən olan gənc müğənni Ağadadaş Talışov və Bico kəndini təmsil edən Aşıq Amilin ifa etdiyi musiqi parçaları maraqla qarşılanıb.
Türkiyədən festivala qoşulmuş şair Muharrem Yenigün Türkiyənin şərq bölgələrindəki, xüsusilə Qars və İğdır tərəflərdə Novruz adətlərindən, yeddi ləvindən bəhs edib. Novruz ənənələrinə həsr etdiyi yeni şeirlərini səsləndirib. Misirli müsiqişünas Mona Zedan isə ərəb xalq musiqisi parçalarından ibarət geniş repertuarla çıxış edib.
Bədii hissə yenidən Həqiqət Musayev adına Gəgəli kənd ümumi orta məktəbin şagirdlərinin ifasında məzhəkəli tamaşa ilə davam edib. Tamaşanın ssenarisini məktəbin direktoru Sabit Abdullayev, quruluşunu Uşaq birliyi təşkilatının rəhbəri Nərgiz Quliyeva hazırlayıb.
MİRAS Musiqi qrupunun üzvləri tarzən Mehman Mikayılov, kamança ifaçısı Cahandar Mikayılov və Elnur İbrahimov, xanəndələr Ruslan Adgözəlov, Nurlan Namazov və Tahir Şəfiyev xüsusi proqramla çıxış ediblər.
Festivala dünyada məşhur olan fotoqraflar - Məmməd Rəhimov, Mirnaib Həsənoğlu və Rauf Umudov (Azərbaycan), Ahmet İnamçer və Ahmet Serdar (Türkiyə), Kakha Pkakhadze və Nino Mghebrishvili (Gürcüstan) qatılıblar. Onlar festivalı izləyərək maraqlı fotolar çəkiblər. Gələcəkdə bu fotoları sərgiləmək və kataloqunu nəşr etmək nəzərdə tutulur.
Festival zamanı "yumurta döyüşdürmə" müsabiqəsi keçirilib. Bütün yumurta döyüşdürənlərə qalib gələn Gəgəli kənd sakini Davud İslamov birinci yeri tutub. Xonça müsabiqəsində isə MİRAS üzvü Tofiqə Cəfərli qalib gəlib.
Sərgi-yarmarkada AzGranata Şirə və Şərab Emalı Müəssisəsinin məhsulları, Bico və Qəşəd kəndlərində toxunan xalçalar, Gəgəli kəndində toxunan palazlar, müxtəlif kəndlərdən sərgiyə gətirilmiş etnoqrafik əşyalar, Bakıda və Ağsuda yaşayan rəssamların əsərləri, heykəltəraş Vüqar Quliyevin daş və dəmir oksidindən hazırladığı miniatür heykəllər, Zaqatalanın Mamrux kəndində və Ağsuda hazırlanan tikmələr, əl işləri, kənd təsərrüfatı məhsulları (yerli bal, motal pendiri, kənd yumurtası, sarımsaq və s.), eləcə də Orta əsr Ağsu şəhəri və Mehrəvan qalasından aşkar olunmuş arxeoloji materiallar nümayiş etdirilib.
Martın 17-də axşam çağı iri tonqallar qalanıb, qonaqlar və kənd sakinləri tonqaldan keçiblər. Səmaya dilək balonları və şamallar atılıb. Axır çərşənbə aşı yeyildikdən sonra əvvəlcədən ayrılan evlərdə səhərə qədər oturulub, əyləncəli proqramlar icra edilib, evlərə qurşaqlar atılıb, yatanlar tikilib.
Səhərin alatoranlığında oturulan evlərin həyətində mal-qara iki od arasından keçirilib. Qədim inanclara əsaslanan bu ənənə bütün kənd sakinləri tərəfindən davam etdirilir.

Festival Ended in Gagali
1st International Tarakama Charshanba Folklore Festival started on 16 March continued till 17-18-March. The festival co-organized in Gagali Village of Agsu region in initiative of MIRAS Social Organization in Support of Studying of Cultural Heritage, with support of Ministry of Culture and Tourism of the Republic of Azerbaijan and ANAS Institute of Folklore was attended by nearly 150 participants from Azerbaijan, Turkey, Georgia and Egypt. The festival program included performance of various folklore groups, join exhibition-fair, to follow oturma rite and akhir charshanba bonfires and Agsu tour.
Shamakhi folklore group: Ashig Rza Mamedov (saz), Abgul Adgozalov (double drum), Shohrat Aliyev (drum), Mirza Mirzayev and Idris Taghiıyev (zourna) performed memorable program. Later on Agsu music group led by Parviz Osmanov, as well as music performed by young singer from Gagali village, Agadadash Talishov and Ashig Amil from Bijo Village were also interesting.
Poet Muharrem Yenigun who joined to the festival from Turkey dealt with Novruz traditions in eastern parts especially Kars and Igdir and sounded new poems on Novruz. Egyptian musician Mona Zedan sang Arabic folk songs from wide repertoire.
The concert continued with funny spectacle of pupils of Gagali secondary school named after Hagigat Musayev. The screenwriter of the performance is principal of the school, Sabit Abdullayev, producer is Nargiz Guliyeva, the head of Children Union Organization.
The members of MIRAS Music Group (tar performer-Mehman Mikayilov, kamancha- Jahandar Mikayilov, singers Ruslan Adgozalov, Nurlan Namazov and Tahir Shafiyev) had special music program. The worldwide well-known photographers Mammad Rahimov, Mirnaib Hasanoghlu and Rauf Umudov (Azerbaijan), Ahmet Inamçer and Ahmet Serdar (Turkey), Kakha Pkakhadze and Nino Mghebrishvili (Georgia) joined the festival. They followed the festival curiously and took interesting photographs. It is intended to exhibit the photos and publish catalogues in the near future. There was held “egg contest” within the festival. The winner was the settler of Gagali village, Davud Islamov. Member of MIRAS Tofiga Jafarli became winner of xoncha contest.
In the exhibition, products of AzGranata MMC, carpets woven in Bijo and Gashad villages, rughs of Gagali, ethnographic articles brought from the villages to the fair, art work of artists living in Baku and Agsu, miniature statues made of stone and iron oxide by sculptor Vugar Guliyev, sewing from Mamrukh village of Zagatala and Agsu, as well as hand work, agricultural products (local honey, motal cheese, village eggs, garlic, etc.), as well as archaeological materials displayed from medieval Agsu town and Mehravan Castle, were shown.
On 17 March afternoon large bonfires were made and the guests and the villagers went through the fire. Desire balloons and shamals were flying into the sky. After dinner with the pilaf, the people separated into different planned houses and remained awake till the morning, entertainment programs held, sacks thrown to the doors, the slept people were sewn onto their blankets.
In the early morning the cattle was passed through the bonfire. This tradition due to the ancient beliefs is followed by all residents of the village. On the last day of the festival the active participants were granted certificates.