MİRAS Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyinin əməkdaşları yaxın günlərdə Şamaxı, Ağsu və İsmayıllı rayonuna səfər edəcəklər. Səfərin məqsədi mədəni irs və turizm infrastrukturlarında çalışanlar, eləcə də fiziki imkanları məhdud olan insanlar arasında sorğular aparmaq, mehmanxana şəbəkəsi, mədəniyyət ocaqları, tarixi, memarlıq, təbiət, mədəniyyət abidələrin, xəstəxana, tibbi yardım və digər obyektlərin turistik, arxeoloji, ekoloji, etnoqrafik, memarlıq baxımından monitorinqini aparmaqdır.
Belə ki, MİRAS Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyi 2015-ci ilin aprel ayından “Arxeoloji abidələrin inklüziv turizm perspektivləri və əlillərin reabilitasiyasina dəstək” adlı layihə həyata keçirməyə başlayıb. Layihə Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında QHT-lərə Dövlət Dəstəyi Şurasının dəstəyi ilə gerçəkləşdirilir.
Layihənin məqsədi Azərbaycanda yaşayan 500 min nəfərdən çox fiziki imkanları məhdud şəxsin tarix və mədəniyyət abidələrinə, arxeoloji qazıntı sahələrinə, muzeylərə, digər mədəni irs obyektlərinə marağını və sosial həyata inteqrasiyasını təmin etmək, onları cəmiyyətin bir parçası kimi ölkəmizdə baş verən bütün hadisələrin fəal iştirakçısına çevirməsinə yardımçı olmaqdır.
Eləcə də, “2014-cü il üçün əlillərin və sağlamlıq imkanı məhdud uşaqların sosial müdafiəsi və reabilitasiyası Dövlət Proqramı”nın yerinə yetirilməsi məqsədilə cəmiyyətimizin həssas təbəqəsini təşkil edən vətəndaşlarımızın potensiallarından tam istifadə etmək imkanı yaratmaq, ən gözəl reabilitasiya sayılan incəsənətlə təmas qurmaq, mədəni irsimizi öyrənmək, qabiliyyət və istedadlarını realizə etmək üçün şərait yaratmaqdır.
Son illər Azərbaycanda bir-birinin ardınca keçirilən beynəlxalq miqyaslı tədbirlər və genişlənən olimpiya hərəkatı iri şirkətlərlə yanaşı, turistlərin də geniş marağına səbəb olur və ölkəmizə turist axını daim artmaqdadır. Bütün bunlar yeni turizm-mehmanxana komplekslərinin yaranması, istirahət mərkəzləri şəbəkəsinin genişlənməsi ilə paralel gedir. Lakin həmin komplekslərin, turizm şirkətlərinin təklif etdikləri turmarşrutlar içərisində fiziki imkanları məhdud olan insanlar üçün nəzərdə tutulmuş inklüziv turizmin həyata keçirilməsinə şərait varmı? Layihə bunları araşdırmağı qarşısına məqsəd qoyub.
Layihə çərçivəsində fiziki imkanları məhdud olan insanlar üçün Şamaxı, Ağsu və İsmayıllı rayonları ərazisindəki əlverişli şəraitə malik obyektlərin statistikası və monitorinqinin aparılması, ölkəmizdə qeyri-neft sektorunun inkişafında mühüm əhəmiyyəti olan turizmin bu seqmentinin öyrənilməsi və inkişaf perspektivlərinin müəyyənləşdirilməsi, destonasiya mərkəzlərinin yaradılması və idarə olunması üzrə tövsiyələrin verilməsi və Orta əsr Ağsu şəhəri Arxeoloji Turizm Kompleksinin timsalında nümunəvi inklüziv turizm obyektinin yaradılması nəzərdə tutulur. Bunun üçün ilk növbədə Şamaxı, Ağsu və İsmayıllı rayonları ərazisində aparılan arxeoloji qazıntı sahələrinə baxış keçiriləcək və ətraf ərazilərdə infrastrukturun monitorinqi keçiriləcək, fotoşəkilləri çəkiləcək. Sözügedən bölgələrdə fəaliyyət göstərən mədəniyyət və turizm infrastrukturlarında çalışanlar, əlillər arasında sorğular aparılacaq. Turizm üzrə ekspertlərin, memarların, əlillərin reabilitasiyası, inşaat və nəqliyyat üzrə mütəxəssislərin iştirakı ilə ərazinin inklüziv turizm baxımından potensialı qiymətləndiriləcək, təkliflər və tövsiyyələr hazırlanacaq. Şamaxı, Ağsu və İsmayıllı rayonlarında əlillər, turizm, mədəniyyət, tibb işçiləri üçün inklüziv turizmin imkanları və perspektivləri mövzusunda seminarlar keçiriləcək. Orta əsr Ağsu şəhəri Arxeoloji Turizm Kompleksində əlillərin rahat hərəkətini, onların kompleksdə təklif olunan xidmətlərdən rahat istifadə etməklə mədəni irs dünyamıza qovuşmasını təmin etmək məqsədilə kompleksdə xüsusi nümunəvi şəraitin yaradılması planlaşdırılır.
Monitorinqlərin nəticələrinə əsasən inklüziv turizm üzrə Şamaxı, Ağsu və İsmayıllı rayonlarına turpaketlərin hazırlanması, Azərbaycan və ingilis dillərində bələdçi mətnlərinin tərtibi və onların görmə imkanları məhdud insanlar üçün Brayl əlifbası ilə və səsli formatda, eşitmə və danışma imkanları məhdud insanlar üçün surdotərcümə ilə yerinə yetirilməsi nəzərdə tutulur. Bu mərhələdə həmçinin layihənin yekunlarına həsr olunmuş mətbuat konfransının keçirilməsi, “İnklüziv turizmin imkanları və perspektivləri” üzrə tövsiyyə kitabının və turpaketlərin təqdimatı baş tutacaq.

MIRAS Develops Inclusive Tourism
The staff of MIRAS Social Organization in Support of Studying of Cultural Heritage will visit Shamakhi, Agsu and Ismayilli regions in a few days. The purpose of the visit is to hold survey among those working in cultural heritage and tourism infrastructure, as well as people with physical invalidity, also monitoring of hotel, cultural places, historical, architectural, natural and cultural monuments, and hospitals, medical and other facilities from aspects of tourism, archaeology, ecology, ethnography and architecture. Thus, MIRAS Social Organization started to realize project “inclusive tourism perspectives of archaeological monuments and support to invalids’ rehabilitation”. The project is financed by the Council of State Support to Non-Governmental Organizations under the Auspices of the President of the Republic of Azerbaijan.
The project aims at growing interest of 500 thousand invalids resided in Azerbaijan to historical and cultural monuments and archaeological excavation sites and museums, other cultural heritage facilities, and their integration to public life; assisting in their becoming active participant of all events occurred in our country as a part of the community; providing opportunity for using totally the potential of citizens of our society with the purpose of implementing “State Program on social defense and rehabilitation of invalids and ill children for 2014”; getting into intercourse with art, considered the most wonderful rehabilitation, creating the circumstance for displaying their capacities and talents. Lately, international events and large Olympiads held subsequently in Azerbaijan cause interest of tourists along with large companies and tourist flow grown in our country. All of these happened parallel with establishment of new tourism-hotel complexes and widening of resort centers. However, is there any due circumstance for fulfillment of inclusive tourism provided for invalid people among tour routes offered by those complexes and tour companies? The project undertook a commitment to study these issues. Within the project it is planned to make statistics and monitoring of facilities with suitable conditions in the area of Shamakhi, Agsu and Ismayilli regions for invalid people; study of this segment of tourism, having importance in the development of non-oil sector in our country and creation of destination centres; recommendations on the management, creation of exemplary inclusive tourism facility in the example of Medieval Agsu Town Archaeological Tourism Complex. First, the archaeological excavation sites in Shamakhi, Agsu and Ismayilly regions will be considered and the infrastructure will be monitored in surrounding areas and will be photographed to this end. The survey will be held with workers and the invalids of the cultural institutions and tourism infrastructures in the mentioned areas. The area potential will be evaluated with participation of tourism experts, architects, experts on invalid rehabilitation and construction and transport from the aspect of inclusive tourism; proposals and recommendations will be prepared. The seminars on the opportunities and perspectives of inclusive tourism for invalids, tourism, culture and medical workers will be held. It is planned to create special exemplary conditions in Medieval Agsu Town Archaeological Tourism Complex to provide the invalids’ getting into our cultural heritage world by using offered services cozily there and their comfortable movement inside that.
According to the monitoring results, it is intended to prepare tour packages to Shamakhi, Agsu and Ismayilli regions on inclusive tourism; to compile instructions in Azerbaijani and English languages; to fulfill in Braille alphabet and voice format for blind people and surdo-translation for deaf and dumb people. In this stage a press conference on the project outcomes will be held, as well as recommendation book on “opportunities and perspectives of inclusive tourism and tour packages will be published.