Ağsuda yeni arxeoloji tapıntılar
Xalq arasında "Torpaqqala" və "Bəyimli qalası" kimi tanınan ilk orta əsrlər dövrünə aid 12 hektar sahəni əhatə edən şəhər qalıqları Girdiman çayının sol sahilində Ağsu rayonunun Çiyni bələdiyyəsinə aid Bəyimli kəndi ərazisində yerləşir. Abidənin ərazisi uzun illər ərzində əkin yeri kimi istifadə olunmuş, bunun nəticəsində də şəhərin mədəni təbəqəsi təqribən 50-60 sm dərinliyə qədər tamamilə dağıdılıb. Abidənin ətrafı çiy kərpiclə hörülmüş əzəmətli qala divarları və onun ətrafı boyunca uzanan dərin xəndəklə əhatələnib. Təəccüblüdür ki, belə möhtəşəm şəhərin qalıqları indiyədək tarixi-arxeoloji abidə kimi qeydə alınmayıb. Torpaq islahatı zamanı abidənin ərazisi pay torpağı sahəsi kimi ayrı-ayrı vətəndaşlara verilib.
2004-cü ildə arxeoloq Qafar Cəbiyevin rəhbərliyi ilə AMEA-nın Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun Ağsu-İsmayıllı arxeoloji ekspedisiyası tərəfindən Bəyimli qalasında ilkin kəşfiyyat işləri aparılıb. Həmin tədqiqatlar əsasında Bəyimli qalasının Mehranilər sülaləsi tərəfindən əsası qoyulmuş Mehrəvan şəhərinin qalıqları olması ehtimalı irəli sürülüb.
2013-cü ildə MİRAS İctimai Birliyinin layihəsi və hərtərəfli dəstəyi ilə Mehrəvan şəhər yerində yenidən arxeoloji tədqiqatlara başlanılıb. İlkin olaraq Bəyimli kənd sakini Ballı Həsənovaya məxsus nar bağının ətrafında qazılmış uzunluğu 450 metr, eni 1,5-2 metr olan xəndəyin içərisi xam torpağa qədər təmizlənərək öyrənilib. Həmin tədqiqatlar zamanı çoxsaylı tikinti qalıqları, istehsalat ocaqları, daş, metal, saxsı, sümük və şüşədən ibarət rəngarəng çeşidli məişət və təsərrüfat əşyaları aşkar edilib. Həmin tapıntılar içərisində yer səthindən 2,3 metr dərinlikdə aşkar edilən, uzunluğu 130 sm, eni 76 sm, dərinliyi 80 sm, çəkisi 150 kq olan və Azərbaycan ərazisində hələlik heç bir oxşarı bəlli olmayan saxsı təknə xüsusi maraq doğurur.
Abidə ərazisində genişmiqyaslı arxeoloji tədqiqatlara başlamazdan əvvəl peşəkar topoqraf Şahin Allahverdiyev və Rumıniyadan dəvət olunan mütəxəssis Dr. Nicu Cristi tərəfindən abidənin topoplanı işlənib. Daha sonra isə Novosibirsk Dövlət Universiteti və Novosibirsk Şəhər Muzeyinin əməkdaşları Dr. Alksey Pronin və Dr. Sergey Roslyakov tərəfindən öyrənilməkdə olan sahədə geomaqnit araşdırma aparılıb.
2014-cü ildə abidə ərazisində genişmiqyaslı tədqiqatlara başlanılıb. Bu məqsədlə MİRAS İctimai Birliyi tərəfindən Bəyimli kənd sakini Şahlar Babayevə məxsus 1 hektar ərazi 99 il müddətinə icarəyə götürülüb. Tədqiqat üçün seçilən uzunluğu 100 metr, eni 20 metr olan (2000 kvadratmetr) VI qazıntı sahəsi hər biri 5x4 metr olan kvadratlara bölünərək öyrənilib. Ayrı-ayrı kvadratlarda dərinlik 2,5-3 metrə qədər çatıb. 2015-ci ilin yanvar-iyun aylarında VI qazıntı sahəsində tədqiqatlar davam etdirilib.
Həmin tədqiqatlar zamanı bünovrə hissəsi çaydaşı, divarları çiy kərpicdən hörülmüş ictimai binalar, yaşayış evləri və yardımçı tikililərin qalıqları, daş döşənmiş yollar, içərisində müxtəlif ərzaq qalıqları olan iri təsərrüfat küpləri və rəngarəng çeşidli digər məişət əşyaları aşkarlanıb. Tapıntılar əsasən daş, metal, saxsı, sümük və şüşədən hazırlanmış yerli istehsal nümunələridir. Bununla belə aşkar olunan maddi-mədəniyyət nümunələri içərisində ticarət və mədəni əlaqələr yolu ilə gətirilmiş materiallar da vardır. Qazıntılar nəticəsində Roma, Sasani və Bizans dövlətlərində zərb olunan mis və gümüş sikkələr tapılıb. Tunc və əqiq möhürlər, nərd zərləri və daşları, ilbiz formalı nadir saxsı qablar abidənin zənginliyindən xəbər verir. 2015-ci ilin iyun ayında 9B kvadratında yer səthindən 60 sm dərinlikdə tunc fibula-sancaq, sədəf və pastadan muncuqlarla birlikdə qiymətli daşdan qaşı olan qızıl üzük və 9Ç kvadratında 60 sm dərinlikdə aşkar edilmiş qızıl zəncirin hissəciyi xüsusilə böyük maraq doğurur. Xatırladaq ki, bu nümunələr Ağsu arxeoloji ekspedisiyasının son 3 ildə aşkar etmiş olduğu üçüncü qızıl tapıntısıdır. Ərazidən aşkar olunmuş qızıl əşyalar ilkin tədqiqatdan sonra Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin qızıl əşyaların saxlandığı Xüsusi fonduna təhvil veriləcək.
Bütün tapıntılar xronoloji cəhətdən III-VIII əsrləri əhatə edir. Tarixdən bəlli olduğu kimi bu dövr Qafqaz Albaniyasının ən qüdrətli çağı hesab olunur. Hansı ki, həmin dövrdə ölkənin siyasi və hərbi həyatında Mehrəvan şəhərinin xüsusi yeri olub. Heç şübhəsiz gələcək tədqiqatlar nəticəsində Mehrəvan şəhər yerində Albaniya tarixinin bir sıra qaranlıq məsələlərini aydınlaşdırmaq mümkün olacaq.
Abidənin konservasiyası olunması məqsədilə zəruri tədbirlər görülməkdədir. Öyrənilən sahənin torpaq örtüyünün və tarixi-mədəni qalıqların təbii təsirlər nəticəsində sürətlə aşındığını nəzərə alaraq italiyalı mütəxəssislər bu işə cəlb edilib. YOCOCU Asossasiyası və Kalabriya Universitetinin əməkdaşları Mauro La Russa, Andrea Macchia və Silvio Ruffolo tərəfindən müvafiq analizlər aparmaq məqsədilə ərazidən nümunələr götürülüb. Hazırda həmin nümunələr üzərində laborator araşdırmalar davam etməkdədir. Analizlərin nəticəsindən asılı olaraq abidənin konservasiyasında nanomateriallardan istifadə olunması nəzərdə tutulur.
Ağsu arxeoloji ekspedisiyası və MİRAS İctimai Birliyi Mehrəvan şəhər yerindən tapılan maddi-mədəniyyət nümunələrinin müasir beynəlxalq standartlar səviyyəsində mühafizə və nümayiş etdirilməsi məqsədilə rayonun Çiyni kəndi ərazisində muzey, fond və laboratoriya binası inşa etməyi planlaşdırır. Bu məqsədlə İtaliyanın Atrea Project şirkəti memar Antonella Chiarandanın müəllifliyi ilə müvafiq layihə hazırlayıb.

New Archaeological Finds In Agsu
The ruins of the town of 12 hecrate area of Early medieval age known as "Torpaggala" and "Bayimli Castle" are located in Bayimli Village under subordination of Chiyni municipality of Agsu region on left bank of Girdiman River. The monument was used as arable place for long years and as a result the city cultural layer was destroyed up to approximately 50-60 cm depth. The monument is surrounded with magnificent fortress walls built from raw brick and deep ditch stretched along that. It is strange that, the ruins of magnificent town are not fixed up to now as historical-archaeological monument. The area of the monument is given to separate citizens as a share plot during plot reform.
In 2004 primary archaeological explorations were conducted in Bayimli Castle by Agsu-Ismayilly archaeological expedition of ANAS Institute of Archaeology and Ethnography by archaeologist Gafar Jabiyev. It is supposed that, Bayimli Castle is the ruins of Mehravan city founded by Mehranyds dynasty on the basis of the explorations.
Archaeological explorations launched at Mehravan again in 2013 on the basis of MIRAS Social Organization Project and with its comprehensive support. Primarily, the ditch with 450 meter depth and 1,5-2 meter width dug around pomegranate garden belonged to Bayimli village settler, Balli Hasanova was cleansed and studied. During the explorations numerous construction edifices, production facilities, as well as colourful home and economy items made of stone, metal, pottery, bone and glass are revealed. Non-analogous pottery trough inside Azerbaijani territory displayed in 2,3 meter depth, having 130 cm length, 76 cm width, 80 cm depth, 150 kg weigh is of particular interest.
The monument’s topographic plan was worked up by professional topographist, Shahin Allahverdiyev and Romanian expert Nicu Cristi before large-scale archaeological explorations in the monument. Afterwards, the staff of Novosibirsk State University and Novosibirsk Museum, Dr. Alexey Pronin and Dr. Sergey Roslyakov carried out geomagnetic researches in the relevant field.
Large-scale explorations launched over the monument in 2014. For this purpose one hectare area belonged to Shahlar Babayev, the settler of Bayimli Village was leased by MIRAS Social Organization for 99 years. 6th excavation site of 100 meter length and 20 meter width (2000 sq/ms) defined for the research was studied as squares each being 5x4 meter. The depth reached 2,5-3 meter in each square. In January-June of 2015 the explorations continued in VI excavation site.
During the explorations the ruins of public buildings, the foundation of which is built of rivers stone, walls from adobe, as well as living houses and ancillary buildings, stone planked roads, large economy vessels with different foodstuff and different kind of other household items were found. The finds include examples of local production of stone, metal, pottery, bone and glass. The materials brought via trade and cultural way existed amongst artifacts displayed. Copper and silver coins minted in Roman, Sasanyds and Byzantine States are revealed during the excavations. Bronze and agate seals, backgammon stones, unique potterywares of snail shape prove the monument richness. Bronze fibula-pin, psoriasis and paste, golden ring with beads and precious stone displayed in 9B square in 60 cm depth and in 9Ç square golden chain fragment displayed in June 2015 are of special interest. Let’s recall that, these samples are the third gold found in last 3 years by Agsu Archaeological Expedition. Golden items revealed from the area will be handed to Special Fund of National Museum of History of Azerbaijan following primary research.
All finds cover 3-8th century chronically. As it is known from the history, this period is considered the most mighty time of Caucasus Albania. Mehravan city had special place in political and military life of the country in that time. Definitely, it will be possible to elucidate some dark moments of Albanian history in Mehravan as a result of future researches.
Relevant measures are being taken for the conservation of the monument. Taking into account that ground cover and historical and cultural finds of the studied field fastly etched, Italian experts are involved in this work. The samples were taken from the area for the analyses by staff of YOCOCU Association and Calabria University-Mauro La Russa, Andrea Macchia and Silvio Ruffolo. Laboratory researches are made over those samples. Irrespective of the analyses, the nanomaterials are used in the monument conservation.
Agsu Archaeological Expedition and and MIRAS Social Organization plan to build museum, fund and laboratory in Chiyni Village of the region for the purpose of protection and exposition of artifacts displayed from Mehravan town on the level of modern international standards. In these terms Atrea Project Comp of Italy, under the guidance of Antonella Chiaranda worked up a corresponding project.