İsmayıllıda MİRASın təlimi
“Arxeoloji abidələrin inklüziv turizm perspektivləri və əlillərin reabilitasiyasına dəstək” layihəsi çərçivəsində növbəti təlim-seminar İsmayıllı şəhər Tarix-Diyarşünaslıq muzeyində keçirilib. Tədbirdə İsmayıllı rayon icra hakimiyyəti və ictimaiyyətin nümayəndələri, fiziki imkanı məhdud olan şəxslər iştirak edirdilər. Eləcə də, GÜLSAM Əlillərin Reabilitasiyasına dəstək İctimai Birliyinin sədri Gülnarə Səlimova, ARABAÇI TV internet kanalının rəhbəri İlham Məhərrəmov və əməkdaşı Amid Həsənquliyev iştirak edirdilər.
Tədbiri giriş sözü ilə İsmayıllı rayon İcra Hakimiyyəti başçısının müavini Sevil xanım Əhmədova açaraq layihə haqqında və Miras İctimai Birliyinin fəaliyyətinə münasibətini bildirdi. Miras Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyinin sədri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Fariz Xəlilli çıxış edərək, Miras İB-nin 5 illik fəaliyyəti, həyata keçirdiyi layihələr haqqında qısa məlumat verib. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında QHT-lərə Dəstək Şurasının maliyyələşdirdiyi “Arxeoloji abidələrin inklüziv turizm perspektivləri və əlillərin reabilitasiyasına dəstək” layihəsinin əhəmiyyəti və onun çərçivəsində görülən işlərdən söhbət açıb.
Daha sonra Miras üzvü, ekspert Gülşən Hüseynova layihə çərçivəsində həyata keçirilmiş sorğuların nəticələrini açıqlayıb. Hesabat zamanı sorğunun həyata keçirildiyi 100 obyekt və 135 respondentin fikirləri ictimaiyyətin diqqətinə çatdırılıb. Fiziki imkanları məhdud insanların sosial problemləri, layihə həyata keçirilən bölgələrdə inklüziv turizm perspektivləri və sorğuya cəlb olunan insanların bu sahə ilə bağlı məlumatlılıq səviyyəsi, mədəni-maarif ocaqlarında, turizm müəssisələrində və digər xidmət obyektlərində infrastrukturun qiymətləndirilməsi zamanı meydana çıxan çatışmazlıqlar rayon rəhbərliyinin iştirakı ilə ictimaiyyətlə müzakirə olunub.
Növbəti təlim mövzusu “Arxeoloji abidələrin inklüziv turizm prespektivləri”nə həsr olunub. Məruzəçi Miras İctimai Birliyinin sədri Fariz Xəlilli Cavanşir qalası, Qız qalası, Hacı Məcid əfəndi məscidi və s. abidələrin ümumi vəziyyəti, onların inkluziv turizm imkanları haqqında danışarkən problemlər haqqında geniş məlumat verib. Çıxış zamanı Qız qalasına gedən yolun keçilməzliyi, Qız qalası istirahət mərkəzi tərəfində abidəyə girişin məhdudlaşdırılmasında və bu məsələ ilə bağlı ciddi ölçü götürülməsinin vacibliyindən söhbət açıb.
GÜLSAM Əlillərin Reabilitasiyasına dəstək İctimai Birliyinin sədri Gülnarə Səlimova rəhbərlik etdiyi ictimai birliyin fəaliyyəti, həyata keçirdiyi tədbirlər, gənclərin vətənpərvərlik tərbiyəsi istiqamətində gördükləri işlərdən danışıb.
ARABAÇI TV Azərbaycanda fiziki imkanları məhdud insanlarla dövlət qurumları arasında körpü rolunu oynamaqla yanaşı, onların problemlərini işıqlandıran onlayn media təşkilatıdır. Onun həyata keçirdiyi tədbirlər haqqında ətraflı məlumat verən İlham Məhərrəmov məqsəd və vəzifələrini açıqlamaqla yanaşı, fiziki imkanları məhdud insanların cəmiyyətə inteqrasiyasında inkluziv turizmin əhəmiyyətini də xüsusilə vurğulayıb.
Orta əsr Ağsu şəhəri Arxeoloji Turizm Kompleksinin inklüziv turizm planını təqdim edən Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinin dosenti, memarlıq üzrə fəlsəfə doktoru, Miras üzvü Ağasəlim Əzizov çıxışında bu sahədə mövcud dünya standartları haqqında da ətraflı məlumat verib.
“Şəxsiyyət, cəmiyyət münasibətlərində psixoloji davranışın əhəmiyyəti” mövzusunda çıxış edən Miras araşdırmacısı, ekoloq-ekspert Elmira Abasova fiziki imkanları məhdud insanlarla davranış zamanı yol verilən yalnışlıqlar və onların aradan qaldırılması, problemin ekoloji aspektləri haqqında ətraflı məlumat verib.
“İnkluziv Turizm” təqdimatı zamanı Miras İctimai Birliyinin Mədəni İrs və Gənclər şöbəsinin müdiri Aidə Məlikova inkluziv turizm haqqında ətraflı məlumat verməklə yanaşı, bu sahədə dünya praktikası, statistikası, Azərbaycan üzrə perspektivləri vurğulayaraq, öz təkliflərini tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
Sarılı MMC-nin meneceri, Miras üzvü Rahim Rəhimli “Şamaxı-İsmayıllı-Ağsu rayonları üçün inkluziv turizm marşrutları” ilə bağlı təkliflərini verib. O eyni zamanda Azərbaycanda inkluziv turizm infrastrukturunun olmaması və nəticədə bu turizm növü üzrə istifadəçilərin ölkəyə gəlməsində ciddi problemlərin yarandığını vurğulayıb.
Seminar təliminin yekununda çıxış edən Fariz Xəlilli son günlər İsmayıllı rayonunun Diyallı, Basqal və İsmayıllı şəhərində keçirilmiş tədbirlər və onların iştirakçılar arasında yaratdığı əks-səda haqqında söhbət açıb. Bütün iştirakçılara və yaradılan şəraitə görə icra hakimiyyətinə təşəkkürünü bildirib.
“Arxeoloji abidələrin inklüziv turizm perspektivləri və əlillərin reabilitasiyasına dəstək” layihəsi çərçivəsində təlim-seminarlar İsmayıllı şəhəri ilə yanaşı Diyallı kəndi və Basqal qəsəbəsinin sakinləri arasında da keçilib. Yerli sakinlərin maraqlarına səbəb olan təlim-seminar real təklif və tövsiyyələrlə yadda qalıb. İstər Diyallı kəndindəki Hacı Məcid əfəndi məscidi, istərsə də Basqal qəsəbəsindəki Qalabaşı adlı yerdən aşkar olunan arxeoloji qalıqların gələcəkdə öyrənilməsinə dəstək verilməsi və ictimailəşdirilməsi ətrafında müzakirələr olub. Basqal qəsəbə icra nümayəndəsi Novruz Əsədov və Diyallı kənd icra nümayəndəsi Rəfael Məmmədov MİRASın bu layihəsinin kənd və qəsəbələrdə də ictimai həmrəyliyə kömək edəcəyini, inklüziv turizm əsaslı maarifləndirmə işlərinin əhəmiyyətini qeyd ediblər.

Training of MIRAS in Ismayilly
Next training-seminar within the project “Tourism Perspectives of Archaeological Monuments and Support to Disabled Rehabilitation” was arranged in History and Local-Lore Museum of Ismayilly town. At the event the representatives of Ismayilly region Executive Power, the community members and also disabled people took part. The guests were also chairperson of GÜLSAM Public Union in Support to Disabled Rehabilitation, Gulnara Salimova, head of ARABAÇI TV, Ilham Maharramov and its correspondent Amid Hasanguliyev.
The event was opened by Sevil Ahmadova, deputy mayor of Ismayilly region and spoke about the project and attitude towards the MIRAS activity. Chairman of MIRAS Social Organization, PhD Fariz Khalilli gave short information on 5-year activity of MIRAS and the realized projects. He spoke about the importance of the project “Tourism Perspectives of Archaeological Monuments and Support to Disabled Rehabilitation” financed by Council on State Support to NGOs under the auspices of the President of the Republic of Azerbaijan and the work done within this project. Afterwards, MIRAS member and expert Gulshen Huseynova elucidated the outcomes of the surveys realized within the project mentioned. Views of 135 respondents in 100 surveyed facilities were announced during the report. Social problems of disabled people, inclusive tourism perspectives in the regions where the project is realized, the level of awareness of the surveyed people on this domain, the shortcomings appeared upon the evaluation of infrastructure in cultural and educational institutions, tourism agencies and other facilities were discussed among the society members with the participation of the region administration.
Next training was dedicated to “inclusive tourism perspectives of archaeological monuments”. The chairman of MIRAS Organization, speaker Fariz Khalilli while speaking on general situation of monuments like Javanshir Castle, Maiden Tower, Haji Majid afandi Mosque and others, gave wide information on the problems. He also touched upon the issues like quandary of the road towards Maiden Tower, restriction of the entrance to the monument near Giz Galasi resort and urgency of taking measures hereby. Chairperson of GÜLSAM Public Union in Support to Disabled Rehabilitation, Gulnara Salimova dealt with the activity of the organization, the arranged events, the work of the youth in the line of patriotism education.
ARABAÇI TV plays the role of the bridge among disabled people and state bodies in Azerbaijan and is online media organization elucidating their problems. Iham Maharramov giving comprehensive information on the done events spoke about the purposes and obligations and took an accent on the importance of inclusive tourism in integration of disabled people to the society. Assistant Professor of Azerbaijan University of Architecture and Construction who presented inclusive tourism plan of Medieval Agsu Town Archaeological Tourism Complex, Agasalim Azizov gave detailed information on existent world standards in this field. MIRAS researcher, ecologist-expert Elmira Abasova made a speech over “the significance of psychological treatment in the relationship of individual and society” talked about shortcomings admitted during the treatment with disabled people, the ways of their elimination and ecological aspects of the problem.
During the inclusive tourism presentation, the head of Cultural Heritage and Youth Department, Aida Malikova shared detailed information on inclusive tourism and world practice, statistics in this field and perspectives over Azerbaijan and sounded relevant proposals. Manager of Sarili LLC, MIRAS member Rahim Rahimli stated his proposals over inclusive tourism routes for Shamakhi, Ismayilly and Agsu regions. At the same time, he underscored appearance of serious problems in absence of inclusive tourism infrastructure in Azerbaijan and the users’ coming to Azerbaijan over this tourism type.
Fariz Khalilli speaking in the end dealt with the events arranged lately in Diyali, Basgal of Ismayilly region and Ismayilly city and the interest caused and expressed gratitude to the Executive Power for the created circumstance and also the participants. Along with Ismayilly, the training seminars were also held among the residents of Diyali and Basgal villages within the project. The training-seminar interesting for the local residents was memorable for real proposals and recommendations. There was held discussions around supporting study of either Haji Majid Afandi Mosque in Diyali Village, or the archaeological ruins in Galabashi in Basgal settlement and popularization in the future. The representative of Basgal branch executive power Novruz Asadov and representative of Diyali Village Executive Department, Rafael Mammadov stated that this project of MIRAS will help public unity of villages and settlements and the importance of inclusive tourism based educational issues.