MİRASın Ağsuda təlimi
“Arxeoloji abidələrin inklüziv turizm perspektivləri və əlillərin reabilitasiyasına dəstək” layihəsi çərçivəsində keçirilən növbəti təlim-seminar avqustun 28-də Ağsu şəhərində baş tutub.
Ağsu şəhər 1 saylı məktəb-litseydə keçirilən təlimdə qonaq qismində GÜLSAM Əlillərin Reabilitasiyasına Dəstək İctimai Birliyinin sədri Gülnarə Səlimova, ARABAÇI TV-nin rəhbəri İlham Məhərrəmov və əməkdaşı Amid Həsənquliyev iştirak etmişlər.
Təlim-seminarı giriş sözü ilə Ağsu rayon İcra Hakimiyyətinin nümayəndəsi Kamal Mirzəyev açıb, iştirakçıları və qonaqları salamlayaraq onlara gələcəkdə də bu yolda uğurlar arzulayıb.
MİRAS Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyinin sədri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Fariz Xəlilli çıxış edərək, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında QHT-lərə Dövlət Dəstəyi Şurasının maliyyələşdirdiyi “Arxeoloji abidələrin inklüziv turizm perspektivləri və əlillərin reabilitasiyasına dəstək” layihəsinin əhəmiyyəti və layihə çərçivəsində görülən işlər barədə danışıb. Orta əsr Ağsu şəhər Arxeoloji Turizm Kompleksi, Şıxməzid, hazırda arxeoloji qazıntıların davam etdirildiyi Mehrəvan qalası abidələri haqqında ətraflı məlumat verərək, onların turizm perspektivlərini tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
Ekspert, Miras üzvü Gülşən Hüseynova layihə çərçivəsində həyata keçirilən sorğuların nəticələrini açıqlayıb, iştirakçıları sorğunun həyata keçirildiyi 100 obyekt üzrə 135 respondentin fikirləri ilə tanış edib. Hazırda rayonda fiziki imkanları məhdud olan insanlar üçün mövcud olan şərait haqqında məlumat verib, bu istiqamətdə öz təklif və tövsiyyələrini qeyd edib. O həmçinin bölgədə daha çox onkoloji, dayaq-hərəkət, qan-damar sistemi xəstəliklərinin yayılması nəticəsində əlilliyə daha çox təsadüf olunmasının səbəb və nəticələrini araşdırmağın, xəstəlik xəritələrinin hazırlanmasının məqsədəuyğun olduğunu, turizm marşrutu boyu ilk tibbi yardım məntəqələrinin, apteklərin, ticarət müəssisələrinin açılmasının vacibliyini, yol infrastrukturunun fiziki imkanı məhdud insanların tələblərinə uyğun olmasının zəruriliyini qeyd edib.
Tarix üzrə fəlsəfə doktoru Fariz Xəlilli arxeoloji abidələrin vəziyyəti, onların turizm perspektivləri haqqında ətraflı məlumat verib. Yerli sakinlərə abidələrə münasibətdə diqqətli olmağı, tarixə hörmətlə yanaşmağı tövsiyyə edib.
GÜLSAM Əlillərin Reabilitasiyasına Dəstək İctimai Birliyinin sədri Gülnarə Səlimova rəhbərlik etdiyi ictimai birliyin fəaliyyəti, əsasən Ağsu rayonunda mövcud inklüziv imkanlarından danışıb, hər kəsi bir olmağa və özünü inkişafa, uşaqları vətənpərvər ruhda böyütməyə çağırıb.
Ekoloq-ekspert Elmira Abasova “Şəxsiyyət, cəmiyyət münasibətlərində psixoloji davranışın əhəmiyyəti” mövzusunda çıxış edib. Fiziki imkanları məhdud insanlarla davranış zamanı yol verilən yanlışlıqları tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdıraraq, Türkiyə ilə Azərbaycandakı psixoloji yanaşmanı müqayisə edib.
Azərbaycanda fiziki imkanları məhdud insanlarla dövlət qurumları arasında körpü rolunu oynamaqla yanaşı, onların problemlərini işıqlandıran onlayn media kanalı olan ARABAÇI TV-nin rəhbəri İlham Məhərrəmov fiziki imkanları məhdud insanların cəmiyyətə inteqrasiyasında inkluziv turizmin əhəmiyyətini vurğulayaraq bu sahədə olan çatışmazlıqları iştirakçıların diqqətinə çatdırıb.
Orta əsr Ağsu şəhəri Arxeoloji Turizm Kompleksinin inkluziv turizm plaını təqdim edən Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinin dosenti, memarlıq üzrə fəlsəfə doktoru, Miras üzvü Ağasəlim Əzizov çıxışında bu sahədə mövcud dünya standartları haqqında da ətraflı məlumat verib. Həyata keçiriləcək layihənin məhz arxeoloji abidədə inkluziv turizm üçün tətbiq ediləcəyi üçün bunun Azərbaycanda oxşarının olmadığını qeyd edib.
Gənc Miras könüllüsü, Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universtitetinin 2-ci kurs tələbəsi Nuranə Əlili isə “Musiqi Terapiyası” adlı məruzə ilə çıxış edərək, musiqinin insan həyatındakı təsir gücündən, dünya praktikasında reablitasiya mərkəzlərindəki tətbiqindən bəhs edib.
Layihə çərçivəsində seminar-təlimin sonuncu günü avqustun 29-da Orta əsr Ağsu şəhəri Arxeoloji Turizm Kompleksində İsmayıllı rayon Ailə və Uşaq Mərkəzi, Şamaxı şəhəri Psixonevroloji Xəstəxanası və GÜLSAM Əlillərin Reabilitasiyasına Dəstək İctimai Birliyinin üzvləri üçün inkluziv tur keçirilib. Ümumilikdə tədbirdə 42 nəfər müxtəlif yaş qruplarından olan şəxslər iştirak edib. Ən kiçik qonağın 7, ən böyüyün isə 70 yaşı vardı. Tədbir Orta əsr Ağsu şəhər Arxeoloji Turizm Kompleksinə ekskursiya ilə başlanıb. Qonaqlar gəzintidən böyük təssüratla ayrılıblar. Orta əsr şəhərsalma mədəniyyəti, arxeoloji artefaktlar onların geniş marağına səbəb olub. Sanki hər biri orta əsr sakininə çevrilib. İnkluziv tur qonaqlarımızın iştirakı ilə nahar və musiqi fasiləsi ilə davam edib. İlham Tumasın təqdimatında “Ağsu xəzinəsinin sirri” filminə birgə baxışdan sonra İsmayıllı rayon Ailə və Uşaq Mərkəzinin təmsilçiləri olan balacalar arxeoloqa çevrilərək, arxeoloji qazıntılara başlayıblar. Qazıntılar Cümə Məscidinin qarşısındakı meydanda ayrılmış xüsusi sahədə aparılıb. Tapıntılar arxeoloqların iştirakı ilə uşaqlarla bərabər sənədləşdirilib. Əldə olunan nəticələr uşaqlarda sevinc və fərəh hissinə səbəb olub.
Beləliklə, “Arxeoloji abidələrin inklüziv turizm perspektivləri və əlillərin reabilitasiyasına dəstək” layihəsinin 3-cü – seminar mərhələsi yekunlaşıb.

MIRAS Held Training in Agsu
The training-seminar was held on 28 August, 2015 in Agsu city within the project “Tourism Perspectives of Archaeological Monuments and Support to Disabled Rehabilitation” in school-lyceum No. 1 of Agsu City”. In the training the guests were chairperson of GÜLSAM Public Union in Support to Disabled Rehabilitation, Gulnara Salimova, head of ARABAÇI TV, Ilham Maharramov and its correspondent Amid Hasanguliyev. The seminar was opened by representative of Agsu region Executive Power, Kamal Mirzayev. He welcomed the participants and guests and wished success to them. Chairman of MIRAS Social Organization, Phd Fariz Khalilli spoke about the importance of the project “Tourism perspectives of archaeological monuments and support to disabled rehabilitation” funded by Council on State Support to NGOs under the auspices of the President of the Republic of Azerbaijan and the work done within the project. He also gave information about Medieval Agsu Town Archaeological Tourism Complex, Shikhmazid, Mehravan Caste where archaeological excavation ongoing and their tourism perspectives.
The expert, MIRAS member Gulshen Huseynova, elucidated the results of the surveys in the course of the project and announced 135 respondents’ views over 100 facilities. She also notified the conditions in the region currently for the disabled people and her recommendations and proposals. She also said it would be rational to study reasons and results of the spread of disability widely as a result of diseases like oncology, movement, circulatory system, as well as preparation of illness maps, opening of first aid points, drug-stores, trade centres in the tourism routes, urgency of road infrastructure’s meeting demands of invalids.
Fariz Khalilli shared detailed information on the situation of archaeological monuments, their tourism perspectives and importance of local settlers’ attitude towards the monuments and respects the history. Chairperson of GÜLSAM Public Union in Support to Disabled Rehabilitation, Gulnara Salimova spoke about the activity of the public union she heads, existent inclusive tourism perspectives in the region and called on everybody to unite and to help children to bring up with patriotic spirit.
Ecologist-expert Elmira Abasova in her speech on “The significance of psychological treatment in attitudes of person and society. She noted mistakes done in the behavior with the disabled and compared psychological approach in Turkey and Azerbaijan.
Ilham Maharramov, the head of media channel, ARABAÇI TV which plays bridge role between state bodies and people with physical disabilities in Azerbaijan underscored the importance of inclusive tourism in disabled people’s integration into the society and brought into notice of the participants the shortcomings in this field. Agasalim Azizov, assistant Professor of Azerbaijan University of Architecture and Construction, MIRAS Member presenting his inclusive tourism plan of Medieval Agsu Town Archaeological Tourism Complex gave wide information on existent world standards in this field. He noted this is non-analogous in Azerbaijan since the project is applied over archaeological monument for the purposes of inclusive tourism.
2nd course student of Azerbaijan State University of Culture and Art, young volunteer and MIRAS member Nurana Alili made a report on “Music Therapy” and dealt with music impact on the human life, its application in the rehabilitation centre in the world practice.
Within the project, on the last day of the seminar-training on 29th August an inclusive tour was arranged in Medieval Agsu Town Archaeological Tourism Complex for the members of Ismayilli Family and Children Centre, Shamakhi Psychoneurology Hospital and GÜLSAM Public Union in Support to Disabled Rehabilitation. 42 people from different age groups in total participated at the event. The younger was 7, while the oldest 70 years old. The event launched with excursion in Medieval Agsu Town Archaeological Tourism Complex. The guests had great impressions on the visit and they took great interest in medieval town-planning and archaeological artifacts. As though, each of them became medieval person. Inclusive tour continued with lunch and music. After the guests watched film “secret of Agsu treasure” by Ilham Tumas, the little members of Ismayilli Family and Children Centre became an archaeologist and launched excavations in the special area near Juma Mosque. The find were documented together with the children and archaeologists. The children stayed contented. Thus the 3rd seminar stage of the project “Tourism perspectives of archaeological monuments and support to disabled rehabilitation” summed up.