V Beynəlxalq Mədəni İrsin Konservasiyasında Gənclər Konfransı-YOCOCU 2016
YOCOCU 2016-da mədəni irsin xarakteristkası, diaqnozu, konservasiyası və bərpası mövzusunda məqalələr qəbul olunacaq. Orada həmçinin müasir incəsənət, sənaye irsi, təhsil və mədəni irsin müxtəlif sahələrində peşəkar və tədqiqatçılar öz tədqiqatlarını məruzə etməyə dəvət olunur.
MÖVZULAR:
MATERİALLAR
Maddi-mədəniyyət nümunəsindən ta arxeoloji kompleks, metal sikkədən heykəltəraşlıq nümunəsi, əlyazmadan tikili, istənilən material üzərində iş təqdimatı mümkündür: daş, əhəng, sement, beton, torpaq materialları, keramika, metal, mozaika, kağız, şəkil, video, film, tekstil, şəkilçəkmə, şüşə, plastik, piqmentlər, üzvi materialları, ağac və s.
MƏDƏNİ İRS
Arxeoloji irs, memarlıq irsi, müasir incəsənət nümunəsi, sənaye irsi, sualtı irs, muzey kollkesiyaları, mədəni landaşft qeyri-maddi mədəni irs nümunələri.
TEXNİKALAR
Mədəni irsin xarakteristkası, diaqnozu, konservasiya və bərpa texnologiyaları-təmizləmə, bərkitmə, hidrofobiya, yerdəyişməsi.
Eləcə də:
•uzaqdan nəzarət üçün kəşfiyyat multi-sensor sistemi
• Qeyri dağıdıcı və portativ texnika
• Robotika
• Rəqəmsal sənədlər və bərpa işi
• Nanotexnologiya
• illuminasiya
• ölçmə və data sistemləri: diaqnostika, qiymətləndirilmə və monitorinq üsulları
DİGƏR MÖVZULAR:
-Mədəni irsin sosial-mədəni faydaları / mədəni irsə təsirlər
-Mədəni irsin yayılması
-Riskli mədəni irs: silahlı münaqişələr, terror hücumları, yanğınlar, təbii fəlakətlər, iqlim dəyişikliyi
-Mədəni irs, turizm və iqtisadiyyat
-Mədəni irs marşrutları
- Mədəni irs və Təhsil
Son qeydiyyat tarixi 30 iyun 2016
YOCOCU üzvü olan tələbə yaxud işləməyən gənclər -20 avro
Tələbə yaxud işsiz gənclər-30 avro
YOCOCU üzvü (işi olan)-65 avro
İşləyən gənclər-80 avro
Digər iştirakçılar-150 avro
Qeyd: Tələbə yaxud işsiz gənclər statuslarını təsdiq edən sənəd təqdim etməlidirlər.
35 yaşınadək olan gənclər müraciət edə bilər (şəxsiyyət vəsiqəsi yaxud passport nüsxəsini təqdim etməlidirlər)
Qeydiyyat xərcinə daxildir: konfransda iştirak, çıxış məruzə yaxud poster, tezislər kitabı, sertifikat, kofe breyk, Reina Sofia Museum muzeyinə giriş (21-24 sentyabr tarixləri), konfrans dan kənar tədbirlərdə iştirak.
YOCOCU 2016 üçün onlayn şəkildə Reina Sofia Muzeyinin internet səhifəsindən Qeydiyyatdan keçmək mümkün olacaq. Yalnız bank transfer sənədi olduqdan sonra qeydiyyatdan keçiləcəkdir (http://www.museoreinasofia.es/content/form-yococu-2016)
QEYDİYYATDA GÜZƏŞT ƏLDƏ ETMƏK İSTƏYİRSİNİZSƏ, YOCOCU ASSOSİYASİYASININ ÖLKƏLƏR ÜZRƏ TƏŞKİLATINA ÜZV OLA BİLƏRSİNİZ.
Qeydiyyatdan keçə bilərsiniz! YOCOCU Azərbaycan, Belçika, Xorvatiya, Almaniya, İtaliya, İspaniya və Türkiyə təşkilatından qeydiyyatdan keçmək mümkündür (http://www.yococu.com/registration/)
• Tezis üçün son müraciət (1 səh.): 30 aprel 2016
• Tezislər üçün nümunə saytda verilmişdir və tezisləri (mövzu yerində yazın: YOCOCU 2016 abstract) bu emailə göndərin:

21st-23rd September 2016
Any contribution related to the characterization, diagnosis, conservation and restoration of cultural heritage will be welcomed. However, in this 5th edition of YOCOCU, we would like to encourage professionals and researchers to show their work on some topics not always considered in depth such as contemporary art and industrial heritage, as well as education and heritage.
The following topics want to be a suggestion of the variety of cultural heritage fields this meeting would like to deal with.
MATERIALS
From any artifact to an archaeological ensemble, from a metal coin to a sculpture, from a manuscript to a building, any kind of material will be welcomed: stone, mortar, cement, concrete, earthen materials, ceramics, metal, mosaic, paper, photograph, video, film, textile, painting, glass, plastics, pigments, organic materials, timber, mummies, etc.
HERITAGE
Besides archaeological and architectural heritage, contemporary art and industrial heritage contributions are ones of the highlighted topics of the conference, considering, of course, some other which are having a significant role such as underwater heritage. Museum collections, as well as cultural landscape and intangible cultural heritage contributions will be accepted.
TECHNIQUES
Besides the more traditional techniques for characterization, diagnosis, conservation and restoration – cleaning, consolidation, hydrophobization, replacement – of cultural heritage, the conference is open to some newer and more innovative ones such as:
•Intelligent multi-sensor systems for remote control
•Non destructive and portable techniques
•Robotics
•Digital documentation and recreation
•Nanotechnology
•Illumination
•Instrumentation and Data Systems: diagnosis, evaluation and monitoring techniques
OTHER TOPICS
•Socio-cultural benefits/impact of cultural heritage
•Heritage dissemination
•Heritage at risk: armed conflicts, terrorist attacks, fires, natural disasters, climate change
•Cultural heritage, tourism and economics
•Cultural heritage itineraries
•Cultural heritage & Education
Deadline for Registration is 30th June 2016
The registration fee includes: attendance to the conference sessions, one oral and/or a poster presentation, delegate´s kit, book of abstracts, attendance certification, coffee during breaks, free access to Reina Sofia Museum (from 21st to 24th of September, both days included), possibility of participation in the out-of-conference activities.
Registration will be made online through the Reina Sofia Museum webpage. Please, note that registration will be effective only with the bank transfer proof (http://www.museoreinasofia.es/content/form-yococu-2016)
REGISTER
INTERESTED ON JOINING ANY YOCOCU ASSOCIATION TO BENEFIT FROM REGISTRATION DISCCOUNT?
Register now! You can join any YOCOCU from Azerbaijan, Belgium, Croatia, Germany, Italy, Romania, Spain and Turkey (http://www.yococu.com/registration/)