BEYNƏLXALQ MƏDƏNİYYƏT, İNCƏSƏNƏT VƏ FOLKLOR KONFRANSI İNCƏSƏNƏT SƏRGİSİ
23-27 aprel 2015-ci ildə Rusiya Federativ Respublikasının Rostov-na-Donu şəhərində Cənubi Federal Universiteti (Rusiya), Səlcuq Universiteti (Türkiyə) və MİRAS Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyinin təşkilatçılığı ilə Beynəlxalq Mədəniyyət, İncəsənət və Folklor Konfransı keçirləcəkdir.
Türkiyə, Rusiya və Azərbaycan eyni coğrafiyada yüz illərdir ki elmi və mədəni münasibətlər içərisində olan ölkələrdir. Folklor, mədəniyyət və incəsənət sahəsində hər üç ölkənin həyata keçirəcəyi elmi və mədəni fəaliyyətlər ölkələrarası dialoqun inkişafına da kömək edir. Folklor şifahi və yazılı ədəbiyyat, adət-ənənə və inanclar, musiqi, mətbəx vərdişləri və xalq təbabətini araşdıran, bu tədqiqat sahələrinin bir-biri ilə əlaqələrini, mübadilə, təsir və digər problemlərini həll edən, eləcə də nəticə, üsul, qayda və qanunları özünəməxsus şəkildə öyrənir.
Beynəlxalq Mədəniyyət, İncəsənət və Folklor Konfransına elm və mədəniyyət sahəsində araşdımalar aparan bütün tədqiqatçılar dəvətlidir.
Konfransın mövzusu:
- Plastik sənətkarlıq
- Ənənəvi sənətkarlıq
- Tarix
- Ədəbiyyat
- Musiqi
- Folklor
- Mədəniyyət
- İncəsənət tarixi
- Arxeologiya
- Siyasət
Konfransda iştirak şərtləri:
- Konfrans üçün tezislər və sərgi üçün müraciətlər 15.03.2015 tarixinə, məqalələr isə 24.04.2015 tarixinə qədər göndərilməlidir. Məqalələr türk, azərbaycan, ingilis və rus dillərində təqdim edilə bilər. 250 sözə qədər ingilis dilində xülasə də olmalıdır.
- Poster məruzə ilə qatılanların posterlərinin ölçüsü 45x65 sm ölçüsündə olacaqdır. - Konfrans zamanı qarışıq “Türk-Rus İncəsənəti Sərgisi” də açılacaqdır.
- Konfransa Azərbaycandan qatılanlar iştirak xərci 100 euro, axşam yeməkləri, mehmanxana və transferlər daxil olmaqla 500 euro ödəyəcəklər.

International Culture, Art and Folklore Congress/ Art Exhibition will be co-organized in Rostov-on-Don city of Russia on 23-27 April, 2015 by Southern Federal University (Russia), Selcuk University (Turkey) and MIRAS Social Organization in Support of Studying of Cultural Heritage (Azerbaijan).
Turkey, Azerbaijan and Russia are the countries in the same geographical area for hundred years connected with scientific and cultural relations. Scientific and cultural activities to be implemented by three countries in the field of folklore, culture and art will assist in the development of the dialogue between countries. Folklore studies written and oral literature, traditions and faith, music, cuisine habits and folk medicine, solves correlation, exchanges, impact and other problems of these fields of research, as well as results, methods and order and rules in specific way.
The researchers in the field of science and culture from the world are invited to the International Culture, Art And Folklore Congress/ Art Exhibition.
- Plastic art
- Traditional art
- History
- Literature
- Music
- Folklore
- Culture
- History of art
- Archaeology
- Politics
- Education
-The deadline for abstracts and art works: 15 March 2015; deadline for full papers 24 April 2015. The papers can be submitted in Turkish, Azerbaijani, English and Russian languages (including 250-word abstract).
- It is available to participate with poster. The size of the poster will be 45x65 cm .
- “Turkish-Russian Art” Exhibition will be opened at the conference.
- Participants from Azerbaijan will pay 500 Euros inclusive 100 Euro registration fee, dinner, accomodation and transfers.